Kayserispor-Fenerbahçe maçında deplasman yasağına devam kararı

Kayseri 2’nci İdare Mahkemesi, Kayserispor-Fenerbahçe maçındaki deplasman yasağının devam etmesine karar verildi.

Kayserispor-Fenerbahçe maçındaki deplasman yasağının devam etmesine karar verildi.

Süper Lig’in 24’üncü haftasında Fenerbahçe, 4 Mart Cumartesi günü deplasmanda Kayserispor’un konuğu olacak. Rhg Enertürk Enerji Stadyumu’nda oynanacak karşılaşma öncesinde Kayseri İl Güvenlik Kurulu, güvenlik gerekçesiyle sarı-lacivertli taraftarların deplasman tribününe girmesini yasaklamıştı.

Fenerbahçe Kulübü, alınan bu karara itiraz etti ve Kayseri 2’nci İdare Mahkemesine başvurdu. Mahkeme, maçın 4 Mart Cumartesi günü oynanacağını göz önünde bulundurarak, Fenerbahçe taraftarlarının deplasman tribününe alınmama kararıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mahkeme bu ara kararında, Fenerbahçe’nin dava dilekçesindeki iddiaların cevaplanması, kararda belirtilen güvenlik gerekçesinin nedeninin, bahsi geçen güvenlik sorununa ilişkin somut bilgi ve belgelerin onaylı birer örneğinin gönderilmesini istedi. Kayseri İl Güvenlik Kurulu’nu bugün dinleyen mahkeme, yürütmenin durdurulması isteminin reddine, tebligatın tamamlanmasına, kararın tebliğini izleyen günden itibaren yedi (7) gün içerisinde Ankara Bölge İdare Mahkemesine itiraz yolu açık olmak üzere oy birliğiyle karar verdi.

KAVGA VE KAOS ORTAMI OLUŞABİLECEĞİ, ÜLKE GENELİNE YAYILABİLECEĞİ GEREKÇESİ

Kayseri İl Güvenlik Kurulu savunmasında, “Dava konusu il spor güvenlik kurulu kararının güvenlik gerekçesi ile 6222 sayılı Kanuna uygun olarak alındığı, söz konusu müsabakada iki takım taraftarının karşı karşıya gelmesi halinde istenmeyen olayların meydana gelebileceği, kavga ve kaos ortamının oluşabileceği ve olası olumsuz durumların ülke geneline yayılabileceği yönünde kuvvetli istihbarat bilgilerinin olduğu, bu durum karşısında kamu düzeninin bozulmasını önlemek amacıyla misafir takım seyircisinin stadyuma alınmamasına yönelik uyuşmazlığa konu kararın kanuna ve hukuka uygun olarak alındığı, ayrıca işlemin uygulanması halinde telafisi güç veya imkansız zararların oluşmayacağı belirtilerek davanın ve yürütmenin durdurulması isteminin reddi gerektiği savunulmaktadır” ifadelerine yer verdi.

DHA’nın aktardığına göre, Kayseri 2’nci İdare Mahkemesi’nce alınan nihai karar ise şöyle: “2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 27’nci maddesinin 2’nci fıkrasında, ‘Danıştay veya idarî mahkemeler, idarî işlemin uygulanması hâlinde telâfisi güç veya imkânsız zararların doğması ve idarî işlemin açıkça hukuka aykırı olması şartlarının birlikte gerçekleşmesi durumunda, davalı idarenin savunması alındıktan veya savunma süresi geçtikten sonra gerekçe göstererek yürütmenin durdurulmasına karar verebilirler…’ hükmüne yer verilmiştir. Dosyanın incelenmesinden; olayda, yukarıda anılan Kanun hükmünde öngörülen şartların bir arada gerçekleşmediği anlaşıldığından, yürütmenin durdurulması isteminin reddine, tebligatın tamamlanmasına, kararın tebliğini izleyen günden itibaren yedi (7) gün içerisinde Ankara Bölge İdare Mahkemesine itiraz yolu açık olmak üzere 03/03/2023 tarihinde oy birliğiyle karar verildi.”

NE OLMUŞTU?

Hafta sonunda oynanan maçlarda Maraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelere hükümetin geç müdahale etmesini ve gerekli yardımın ulaştırılmamasını protesto eden taraftarlar, tribünlerinde “Hükümet istifa” sloganları atmıştı.

Bunun üzerine taraftarlar ve kulüpler, başta Devlet Bahçeli olmak üzere hükümet cenahının hedefi haline gelmişti.

Bahçeli’nin kulüp başkanlarını tehdit eden açıklamasının ardından yöneticileri Cumhur İttifakına yakın isimlerden oluşan futbol klüplerin “zillet”li açıklamalar yapmıştı.

Daha sonra, aynı zamanda Fenerbahçe Başkanı da olan Ali Koç başkanlığındaki Kulüpler Birliği, “Spor kulüpleri siyasi tartışmaların parçası değil” diyerek açıklama yapmıştı.

Fenerbahçe ve diğer kulüplerin taraftarları ise kulüp başkanlarına istifa çağrısında bulunmuştu.

“Hükümet istifa” sloganlarının ardından Kayseri İl Spor Güvenlik Kurulu, 4 Mart’ta gerçekleşecek Kayserispor – Fenerbahçe maçına Fenerbahçe taraftarının alınmamasına karar vermişti.

Fenerbahçe kararı yargıya taşımış ve bir açıklama yapmıştı.

Kayserispor karşılaşmasına ilişkin deplasman yasağı kararına tepki gösteren taraftalar, aynı zaman da kulüp yönetimine de tepki göstermeye devam etmişti.

2672520cookie-checkKayserispor-Fenerbahçe maçında deplasman yasağına devam kararı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.