Kıbrıslı ve Türkiyeli Türkleri yakınlaştıran güzel buluşma

Bu hafta sonu İstanbul’da Şişli’de Şişlililer sokaklarda, park açılışında ve toplantılarda hep şu anonsu duydular:

“Şişli’nin güzel insanları Belediye Başkanınız Mustafa Sarıgül Kıbrıslı Dostları ile sizleri ziyaret etmekte. KKTC’den dostlarımız değerli Belediye Başkanlarımız Şişli’de bizlerle beraber.”

Şişlilere aşağıdaki isimler tek tek anons edildiğinde çoşkuyla alkışlamaktaydılar:

Mahmut Özçınar, Güzelyurt Belediye Başkanı, Hayri Orçan, Tatlısu Belediye Başkanı, Oktay Kayalp, Mağusa Belediye Başkanı, Sümer Aygın, Girne Belediye Başkanı, Osman Işısal, Değirmenlik Belediye Başkanı, Fuat Namsoy, Lapta Belediye Başkanı, Mehmet Zafer, Lefek Belediye Başkanı, Halil Orun, İskele Belediye Başkanı, Yüksel Çelebi, Dikmen Belediye Başkanı, Cemal Biren, Yeni Boğaziçi Belediye Başkanı, Özay Öykün, Yeni Erenköy Belediye Başkanı, Dr. Yücel Atakara, Alsancak Belediye Başkanı, İlker Edip, Beyarmudu Belediye Başkanı, Hulusi Manisoy, Alayköy Belediye Başkanı, Habil Tütücü, Paşaköy Belediye Başkanı, Ali Öncü, İnönü Belediye Başkanı, Adem Ademgil, Akdoğan Belediye Başkanı, Dr. Kıvanç Buhara, Geçitkale Belediye Başkanı, Mehmet Kerimoğlu, Serdarlı Belediye Başkanı, Mehmet Adahan, Vadili Belediye Başkanı ve Mehmet Demirci, Dipkarpaz Belediye Başkanı.

Özelikle Kıbrıslı Türkler ve Türkler söz konusu olduğunda her iki ülkede de önyargıların had safhada olduğu bir dönemde Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül çok güzel bir buluşmayı hayata geçirdi.

Şişli demek İstanbul demek, Şişli demek Türkiye demek.

Türküyle, Kürdüyle, Ermenisiyle, Rumuyla, Süryanisiyle, Musevisiyle, Sunnisiyle, Alevisiyle, Hristiyanıyla tüm Anadolu Mozağini bütünleyen herkes Şişli’yi oluşturmakta.

Ve Şişlililer KKTC söz konusu olduğunda Kıbrıslı Türkler hakkında en fazla bilgiye sahip olanlar.

Derviş Eroğlu Kültür Merkezi’nde Anneler Günü vesilesiyle Şişli Belediyesi tarafından organize edilen Çoşkun Sabah Konseri’nde yüzlerce Şişli’li bayan Resmiye Canaltay Eroğlu’nu alkışlarken hem Resmiye Hanım hem de salonu dolduran bayanlar çok mutluydular. Çoşkun Sabah Kıbrıslı Belediye Başkanları ve Şişlili bayanları çoşturdu dersem yanlış olmaz. Ortak dil, ortak kültür ancak bu kadar güzel tadı çıkarılarak yaşanabilirdi.

Şişli sokaklarında 22 Kıbrıslı Belediye Başkanı sanırım Türkiye’de bir ilk idi.

İnsanlar evlerinin camlarına çıkarak Mustafa Sarıgül ve Kıbrıslı konuklarını selamladılar.

Şişli esnafı, konukları bağrına bastı.

Şişli’nin sokaklarında yürüyen konuklarla ilerleyen otobüsten sürekli belediye başkanlarımızın isimleri anons edilmekteydi.

Ardından Mustafa Sarıgül’ün konuğu olarak Şişli’ye gelen Trakyalı belediye başkanları ile Kıbrıslı belediye başkanlarının tekne ile yaptıkları Boğaz Turu boyunca dinlenen müzik ise Kıbrıslı Türklerin “Dillirgası” çalmaya başladığında “kim Kıbrıslı, kim Şişlili ve kim Trakyalı bilinmiyordu”. Hepimiz Kıbrıslı olduk.

İkinci gün dolu bir programın ardından birlikte Galatasaray-Fenerbahçe karşılaşmasını birlikte izlerken görmeliydiniz bizleri!

Bir Galatasaraylı olarak itiraf edeyim, Kıbrıslı konuklarımızın çoğunluğunu (az farkla da olsa) Galatasaraylı olması beni ayrıca sevindirdi.

Şampiyonluğu birlikte kutladık. Fenerlileri birlikte teselli ettik.

Pazar Günü Kıbrıslı dostlarımızı uğurlarken bu buluşmanın ilk olduğu ama son olmadığı konusunda yürekten kararlıydık.

Mustafa Sarıgül’e yürekten teşekkürler. Onun konuğu olan tüm Kıbrıslı Belediye Başkanlarımıza yürekten teşekkürler.

Bu kardeşce, dostça dayanışmaya gerçekten ihtiyacımız var!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.