‘Kıbrıs’ta çözüm önemli bir noktada’

İngiltere’de İşçi Partisi iktidarına mensup milletvekilleri ile Türk asıllı bazı belediye meclisi üyeleri, akademisyenler, işadamları ve gazetecilerin kurucuları arasında bulunduğu Türkiye’nin İşçi Partili Dostları lobi grubu kuruluşunun birinci yıl dönümünü İngiltere Avam Kamarası’nda düzenlenen bir toplantı ile kutladı.


Ev sahipliğini İngiltere’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve Türklerin yoğun olarak yaşadıkları Enfield bölgesi milletvekili Joan Ryan’ın yaptığı toplantıya, İngiltere Adalet Bakanı Jack Straw, İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Harriet Harman, Toplumlar ve Yerel yönetimler Bakanı Hazel Blears, Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Yiğit Alpogan, Başkonsolos Bahadır Kaleli, Büyükelçilik Müsteşarı Atılay Ersan, İngiliz Avam Kamarası üyeleri, Lordlar Kamarası’nın Müslüman üyesi Lord Ahmet ve çok sayıda davetli katıldı.


Toplantıda konuşan İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Harriat Harman,Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğiyle ilgili görüşlerini anlatarak, İngiltere’nin Türkiye’nin üyeliğine destek vermeyi sürdürdüğünü hatırlattı.
LONDRA TEMASLARINI TAMAMLAYAN OYA TALAT ADAYA DÖNDÜ”TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİNE DESTEĞİMİZ SÜRECEK”


Daha sonra kürsüye gelen Adalet Bakanı Jack Straw da Türkiye’nin İşçi Partili Dostları grubunun kuruluşunun birinci yıl dönümünü kutladığını belirtirken, her kademedeki İşçi Partililerin Türkiye’nin AB üyeliğine olan desteğinin süreceğini vurguladı.


Straw, Kıbrıs Rum kesiminde yapılan seçimlerin sonucunun önemine de dikkat çektiği konuşmasında, çözüm yolunda istekli bir yönetimin işbaşına gelmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 


 Straw, Adada yaşayan Türklerin çözüm yolunda yaşadıkları sıkıntılara işaret ederken, ”bizim de gerçek bir değişim isteyen bu iyi niyetli insanların arkasında olmamız ve onlara ihtiyaç duydukları desteği vermemiz gerekir” dedi. Straw, Adada çözüme ulaşılmasıyla Türkiye’nin AB üyeliği önündeki önemli bir engelin de aşılmış olacağını söyledi. Straw sözlerini tamamlarken, Kıbrıs’ta adil ve eşit bir çözümü istediklerini de belirtti.


ÖNEMLİ FIRSAT


Son sözü alan İşçi Partisi Enfield milletvekili ve İngiltere’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Joan Ryan ise Türkiye’nin İşçi Partili Dostları grubunun kuruluşunun birinci yıl dönümünü kutluyor olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirirken, Kıbrıs ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. ”Kıbrıs konusunda çok önemli bir noktadayız” diyen Ryan, ”Ada’da çözüm konusunda ileri gitmek ve birleşmeyi sağlamak açısından önümüzde büyük bir fırsat var” dedi.


 Türkiye’nin bu konudaki istekliliğini vurguladığını, şimdi bu istekliliğe Rum kesiminin de katıldığını belirten Ryan, önümüzdeki 9-10 ayın son derece önemli olduğunu, yapılacak çok şey bulunduğunu anlattı. Çözümün Türkiye’nin durumu açısından da büyük fark yaratacağını belirten Ryan, ortaya çıkan bu fırsatın büyük bir güçle desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

7 + 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.