Kıbrıs Türk toplumunun çınarı Şükrü Ahmed gözyaşlarıyla uğurlandı 

İngiltere’deki Kıbrıslı Türk toplumunun çınarlarından Şükrü Ahmed (83) son yolculuğuna uğurlandı. Tedavi gördüğü Whipps Cross Hastanesi’nde 21 Eylül akşamı enfeksiyon nedeniyle kalp krizi sonucu yaşamını yitiren toplum önderlerinden Şükrü Ahmed için Palmers Green Camii’nde cumartesi günü öğleden sonra cenaze namazı kılındı. 

Yardımseverliği, cana yakınlığı ve esprili kişiliği yanında efsane bir kişiliğe sahip olduğunu bilinen iş insanı Ahmed, 1954 yılından bu yana Londra’da yaşıyordu. Elde ettiği başarılarla Kıbrıslıların gururu olarak anılan Ahmed, büyük işler başarmış bir iş insanı olarak görülürdü. 

Merhumun Aycan (eşi Nural Ezel) ve Mete (eşi Nezire Ahmed) adında çocukları ve 4 tane de torunu bulunuyor. Ahmed, toplumda dürüstlüğü ve yardımseverliği ile tanınıyordu. 

KONSOLOSLARDA KATILDI

Düzenlenen cenaze töreninde T.C. Londra Konsolosu Mert Sav, KKTC Londra Konsolosu Buket Kop, Southgate Milletvekili Bambos Charalambous, Enfield Belediyesi Başkan Yardımcısı Sabri Özaydın ve Belediye Meclis Üyesi Mustafa Çetinkaya da hazır bulundu. Konuklar cami girişinde merhumun kızı Aycan Ezel, eşi Nural Ezel, merhumun oğlu Mete Ahmed ve eşi Nezire Ahmed tarafından karşılandı.

Cenaze törenine katılanlar arasında Dr. Tahsin Bilginer, Dr. Erdinç Harputçu, Ecz. Ateş Tuncel, İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu Başkanı Jale Özer, TTFF Başkanı Serdar Sarı, Türk Muhasebeci ve Mali Müşavirler Birliği Başkanı Esat Davut, Limasollular Derneği Başkanı Arife Retvan, İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi geçmiş dönem başkanı Akmen A. Sıtkı, iş insanları Mustafa Süleyman, Kazım Akkuş, Munir Tatar, Işık Vedat, Enver Kannur, Bilal Hüseyin, Fırat Mayıl, Mehmet Yenilmez Kemal, Özkul Beyzade, Timur Tayyareci, Cevdet- Muharrem ve Cemal Ezel kardeşler, Gazeteci Faruk Zabcı, Mustafa Köker, Faruk Eskioğlu, Yılmaz Özyiğit, Özcan Yörük, Celal Sönmez, Mehmet Taisi Güzel, Aygün Köle ve sevenleri yer aldılar. 

BİZDEN İSTEDİĞİ DUA

Merhumun naaşının salona getirilmesi ardından Süleymaniye Camii imamı Burhan Aygün cenaze namazı öncesi yaptığı konuşmada, “Hepimizin büyük kaybı olan merhum Şükrü Ahmed bey’in cenaze töreni için hepiniz uzaktan yakından teşrif ettiniz. Sizlere ‘ailesi adına teşekkür ediyorum’ dedi. Birlikte dua yapılması amacıyla bir araya gelindiğini belirten imam Aygün, şunları söyledi: “Dünya fanidir, geçicidir. Ancak dünyada güzel işler yapmak, millete, insanlığa, alemi insanlığa hizmet etmek kalıcıdır ve bakidir. Önemli bir insanımız aramızdan ayrıldı gitti. Allah rahmet eylesin, mekanını cennet eylesin. Burada bulunmamızın tek nedeni dua. O’nun bizden istediği en önemli şey, şu an duadır. Yüce rabbimiz, ‘Vefat eden insanların ruhları kendileriyle beraberdir’ buyuruyor. Sizi işitir, size görür ama cevap verme imkanı yoktur. Şu anda merhum Şükrü Ahmed bey bizi görüyor, duyuyor ve bizden sadece dua bekliyor. Biz de kendisine dua etmek için buradayız. Mekanı cennet olsun. Vardığı yerde inşallah, gittiği yerden daha güzel şeylerle karşılaşmayı Allah kendisine nasip eylesin. İnsanlar bir fiziki olarak bir de kişilik olarak vardır. Şükrü Ahmet bey, her haliyle var olan insandı. Herkes burada bir parçasını kaybetmiş gibi oturuyor, bunu hissediyoruz. Bu da o’nun için en büyük kazançtır. 

3 İMAM TOPRAĞA VERDİ

Varlıklı bir insandı, bunu hepimiz biliyoruz. En büyük varlığı da sizlersiniz, Beraberinde sizlerin sevgisi ve duası. Şimdi sizlerin kendisini verebilecek olduğunuz en kıymetli varlığınız duanız, sevginiz ve muhabbetinizdir. Allah hepinizden razı olsun. Şimdi dualar edeceğiz, Kuran-ı Kerim okuyacağım ardından camii içerisinde cenaze namazı kılacağız.”

Cenaze namazı öncesinde imam Aygün, katılımcılardan 3 kez helallik istedi. Katılımcılar da ‘Helal olsun’ diye seslendi. Cenaze namazını Aygün kıldırdı. Kılınan cenaze namazının ardından merhumun cenazesi, cenaze aracına taşındı. Merhumun naaşı Bernet bölgesindeki Trent Park Mezarlığı’nda, imamlar Burhan Aygün, Zymer Salihi ve Mohammad Luqman Hussain’in katılımıyla dualar ve gözyaşları arasında toprağa verildi. Mezarlıktaki defin töreni ardından merhumun ailesinin evinde yemek ikramı yapıldı. İmamlar Aygün ve  Salihi, Kur’anı Kerim ve Mevlid-i Şerifi okudu. 

Acılı aile tarafından yapılan açıklamada; “Cenazesini katılarak acımızı paylaşan başta resmi yetkililerimiz olmak üzere, belediye başkan yardımıza, belediye meclis üyemize, sivil toplum kuruluşu yöneticilerimize, iş insanlarımıza, tüm dostlarımıza, arkadaşlarımıza, uzaktan yakından gelen herkese teşekkür ediyoruz” denildi. 

Biz de Olay Gazetesi olarak, merhuma Allahtan rahmet, ailesine, yakınlarına ve sevenlerine sabır ve başsağlığı dileriz. Mekanı cennet olsun. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

thirteen + 11 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.