Kılıçdaroğlu: Bürokrasiden bize yolsuzluk dosyaları yağıyor, açıklayacağız!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz aylarda bürokratlara seslendiği bir video ile gündemi uzun süre meşgul etti. Kılıçdaroğlu, videoda yaptığı çağrıdan sonra bürokratların artık kendini yalnız hissetmediğini söyledi.

Kılıçdaroğlu’nun sosyal medya hesabından bürokratlara yönelik yaptığı “kanunsuz emirlere uymamaları” çağrısı, uzunca bir süre gündemi meşgul etmişti. AKP, Kılıçdaroğlu’nun bu açıklamalarını, “bürokrasiyi seçilmiş hükümete karşı çıkmaya çağırmak” ve bürokratları tehdit etmek olarak yorumlamıştı.

Kılıçdaroğlu ise grup toplantısında iktidarın tepkisine yanıt verirken, “Yasal ölçüler içinde çalışan hiç kimseyi tehdit etmek benim haddim değildir. Ama mafyatik ilişkiler içine girenleri, tehdit mi ediyorsun diyorlarsa. Evet onları tehdit ediyorum” diyerek sözlerine açıklık getirdi.

Kılıçdaroğlu’nun paylaştığı video şöyle olmuştu:

BÜROKRASİ RAHATSIZ
Kılıçdaroğlu, Sözcü gazetesinden Emin Özgönül’ün sorularını yanıtladı. Çok konuşulan çıkışıyla ilgili de konuşan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

Bürokrasiye yaptığım çağrıdan sonra, hukuka uyan bürokratlar, kendilerini daha güvende hissettiler. Yasa dışı biçimde gelen baskıya da direndiler. İmza atmamaya özen gösteriyorlar. Geçmişte yapılan yolsuzluklara ilişkin çok sayıda dosya ve belge bize akmaya başladı. Bunların sayıları fazla olduğu için bir ekip kurduk. Yeri ve zamanı gelince bu yolsuzluk dosyalarını kamuoyuyla paylaşacağız.

ARTIK YALNIZ HİSSETMİYORLAR
Bürokrasi aslında yaptığı işler dolayısıyla suçlanmak istemez, yasalara uygun davranmak ister, yasalara aykırı işlemlere direnmek ister. Ama yıllardır bürokrasi üzerinde baskı kuruldu ve dürüst insanlar sistemin dışına itildi. Yandaşlarına da belli makam ve mevkiler verdiler. Bu da siyasetçi ile bürokrasi arasında çıkar ilişkisi doğurdu. Tepedeki nemalanıyor, alttaki de ‘O zaman ben de’ diyor. Bu durumdan dürüst çalışan bütün bürokratlar rahatsızdı. Benim yaptığım çağrı, bürokrasiye güven verdi. Artık kendilerini yalnız hissetmiyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.