İkinci Trabzon Vak’ası

Trabzon İl Jandarma Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, dün saat 21.45 sıralarında Maçka İlçesi’nde alışveriş yapmak için bir markete giren kişilerden şüphelenen Maçka Emniyet Amirliği ekiplerinin şahısların kimliklerini kontrol etmek istemeleri üzerine ekiplere ateş edildiği belirtildi. Açılan ateş sonucu bir komiser yardımcısının yaralandığı kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:


”3 kişi oldukları değerlendirilen terör örgütü mensuplarının İl Jandarma Komutanlığı ve Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yapılan takipleri sonucu Maçka merkezdeki belediye binasının arkasındaki çalılık ve ağaçlık bölgede çıkan silahlı çatışmada 2 polis memuru daha yaralandı. Yine aynı mevkide saat 06.30 sıralarında tekrar başlayan silahlı çatışma sonucu ‘Ferhat’ kod adlı terör örgütü mensubu ölü, Sinan Gencer isimli terör örgütü mensubu sağ ele geçirildi. Takip sırasında Trabzon İl Jandarma Komutanlığı emrinde görevli Uzman Jandarma Çavuş Cahit Gökçar, mevzi alırken kayaya çarpması neticesinde kolundan yaralandı.”


LİNÇ EDİLMEK İSTENDİ
Haber Ajansları ise yakalanan gencin linç edilmekten kurtarıldığını belirttiler…


DHA’ya göre; “Çatışmanın ardından saklandığı bölgeden çıkarak kaçmaya çalışan bir terörist de sağ olarak yakalandı. Operasyonları takip eden yaklaşık 100 kişilik grup, güvenlik güçlerinin yakaladığı teröristi linç etmek istedi. Öfkeli grubu engellemekde zorlanan polisler, havaya ateş açarak kalabalığı dağıttı. Ekipler teröristi zırhlı bir araca bindirerek, Maçka İlçe Emniyet Amirliğine götürdü.”


AÇIK GAZETE: Güvenlik güçlerinin görevi (kim olursa olsun) çevresi sarılmış iki kişilik grubu yok etmek değil canlı olarak yakalamaktır… Sanıklar mahekmece yargılanır varsa cezaları nukuk kuralları çerçevesinde verilir. Türkiye’de hükümet gerçekten PKK’nin silahı bırakması ve Kürt Sorunu’nu demokrasi içinde çözme niyetinde samimi ise başta güvenlik güçleri olmak üzere devletin bütün kolluk kuvvetleri bu niyeti suistimal etmeyecek biçimde davranmalıdır… Kimin olursa olsun dökülen kana ‘iyi oldu, diye seviniliyorsa o kişide ‘psikolojik bir sorun var demektir… Kalabalık bir grup hukuku çiğneyerek (yargılanmadığı için hâlâ masum olan) bir sanığı linç etmek istiyorsa o toplumda sosyolojik bir aksaklık var demektir. Eğer her ikisi de sözkonusuysa, feodalizmdan söz edilip evrim sorunu yaşanıyor demektir…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.