Kırsal yoksulluğu üretimle yenecekler

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Çorum’un İskilip ilçesine 6 ay önce atanan Kayamakam Beyazit Bestami Alkan’ın kırsal yoksulluğu ve göçü önlemek için başlattığı proje kapsamında üreticilere dağıtılan 535 bin çilek fidesi toprakla buluştu…

Çorum’un İskilip ilçesinde 7 yıl önce başlayan organik çilek üretimi yöredeki diğer köylüler için de umut oldu. Altı ay önce atandığı İskilip’te yaşanan kırsal göçün önüne geçebilmek için kolları sıvayan İskilip Kaymakam Beyazit Bestami Alkan, ilçe köylerinde çilek üretimini teşvik etmek için bir proje başlattı. “Gerekirse makam aracımı satarım” diyerek yola çıkan Kaymakam Alkan, üreticilere 1,5 milyon çilek fidesi temin etmeyi de öngören proje kapsamında köy köy gezerek incelemelerde bulundu. Yaklaşık 1000 dekarlık üretim alanının hedeflendiği proje kapsamında temin edilen 535 bin çilek fidesi toprakla buluştu. Üreticilerle birlikte Çomu köyünde fide dikimi gerçekleştiren İskilip Kaymakamı Alkan, yoksulluk yüzünden terk edilmiş köyleri görmenin üzüntü verici olduğunu belirterek, “İskilip’te bir şeyler yapmak gerektiğini hissettim. Bu göçü nasıl önleyebiliriz, çiftçimize nasıl kazanç sağlarız diye araştırdım. 2011 yılında İlçemizde başlatılan çilek yetiştiriciliği Şeyh Köyümüzde başarılmış, yani maya tutmuş. O zaman yapılacak çalışmanın, projenin hedefi belli oldu. Bugün itibariyle 535.000 adet çilek fidesi toprakla buluştu. Fideler tamamen doğal gübre ile yetiştirilecek, hiçbir şekilde zirai ilaç ve kimyasal gübre kullanılmayacaktır. Bu projede çiftçi kazanırsa, esnaf da kazanacak ve ekonomik çark İskilip’te daha hızlı dönmeye başlayacaktır” diye konuştu.

Çorum’un İskilip ilçesine geçtiğimiz yıl Ekim ayında atanan kaymakam Beyazit Bestami Alkan, yoksulluk nedeniyle boşalan köyleri görünce bunun önüne geçebilmek amacıyla kolları sıvadı. İlçeye bağlı 20 köyde inceleme yapan Kaymakam Alkan, yöredeki üretim ve potansiyel hakkında köylülerden edindiği bilgiler doğrultusunda bir proje başlattı. Şeyhler köyünde başarılı sonuçlar veren ve kentten köye tersine göçün başlamasını sağlayan çilek üretimini ilçenin diğer köylerine de yaygınlaştırmak için harekete geçen Kaymakam Alkan’ın öncülüğünde başlatılan proje kapsamında temin edilen ilk fideler üreticilere dağıtıldı.

‘GÖÇLE BOŞALMIŞ KÖYLERİ GÖRMEK ELEM VERİCİYDİ’

Proje kapsamında ilk etapta 535 bin çilek fidesi toprakla buluştu. Çomu köyündeki çilek fidesi dikimine katılan İskilip Kaymakamı Beyazit Bestami Alkan, burada yaptığı konuşmada yapılan çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi: “Fakirlik, yoksulluk ve göç nedeniyle nerdeyse boşalmış köyler, hatta yıllar önce tamamen terk edilmiş köy bağlılarını görmek elem vericiydi. İskilip’te bir şeyler yapmak gerektiğini hissettim. Bu göçü nasıl önleyebiliriz, azaltabiliriz, köylümüze, çiftçimize nasıl gelir, kazanç sağlarız, köylümüz tekrar kendi köyünde nasıl efendi olur, bunun çaresi var mıdır, nedir diye araştırdım.

‘ÇİLEK ÜRETİMİ BİR KÖYDE TERSİNE GÖÇ BAŞLATTI’

2011 yılında İlçemizde başlatılan çilek yetiştiriciliği Şeyh Köyümüzde başarılmış, yani maya tutmuş, bunu gözledim. Bu köyümüzün elde ettiği gelirin, kazancın insanımız farkında. Şeyh Köyümüzde ki yalnızca 250 dekar olan çilek bahçelerinden, 2018 sezonunda elde edilen gelirin 1 milyon TL den fazla olduğu, köyden kente göçün durduğu ve hatta köye geri dönüşün başladığı (34 kişi geri dönüş yapmış ), köy Muhtarımızca bana anlatıldı. O zaman yapılacak çalışmanın, projenin hedefi belli oldu. Çilek yetiştiriciliği. Özellikle çok göç veren dağ köylerimizde, orman içi köylerimizde çilek yetiştiriciliğini yaymayı hedefledim.”

HEDEF 1,5 MİLYON FİDE, 1000 DEKARLIK ÜRETİM

Neden çilek üretimini yaygınlaştırmayı seçtiklerine de değinen Kaymakam Alkan, “Çünkü dikildikten 60 gün sonra ürün vermeye başlıyor ve Ekim ayı sonuna kadar ürün alınabiliyor ve aynı fideden 4 yıl ürün almak mümkün. Pazar sorunu da yok. Hedefim ve projem, bahar dikimi sonuna kadar 1,5 milyon sertifikalı çilek fidesi dağıtmak, diktirmek ve çilek bahçelerini 1000 dekara çıkarmak idi. Köy köy gezmeye başladım. Anlattım. Hedef aşıldı, talep 2 milyon âdete yaklaştı. Önümüzdeki birkaç yıl içinde, çilek dikimi yapılan köylerimizden, köyden kente göçün duracağına ve hatta geri dönüşün başlayacağına yürekten inanıyorum. Çünkü bunun canlı örneği Şeyh köyümüzde yaşanmıştır” diye konuştu.

ÜRETİMDE TARIM İLACI VE KİMYASAL GÜBRE KULANILMAYACAK

Proje kapsamında 535 bin çilek fidesinin toprakla buluştuğunun altını çizen Kaymakam Alkan, tamamen doğal gübre ile yetiştirilecek fidelerde hiçbir şekilde zirai ilaç ve kimyasal gübre kullanılmayacağını belirterek, “Bu projede çiftçi kazanırsa, esnaf da kazanacak ve ekonomik çark İskilip’te daha hızlı dönmeye başlayacaktır. Amacımız köylümüzün, çiftçimizin kendi köyünde, ata baba ocağında kalarak gelir elde etmesi, köyden kente göçün azaltılmasıdır” dedi.

İLKOKUL ÖĞRENCİLERİ DE KAYMAKAMLA ÇİLEK FİDESİ DİKTİLER

Öte yandan proje kapsamında Yerliköy İlkokulu uygulama bahçesine de öğrenciler tarafından çilek fideleri dikimi gerçekleştirildi. İskilip Kaymakamı Beyazit Bestami Alkan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Atcıoğlu, Köylere Hizmet Götürme Birliği Müdürü Mehmet Gürbüz ve Öğretmen Caner Sarıoğlu eşliğinde okullarının uygulama bahçesine çilek fideleri diken öğrenciler tarımsal üretimin önemini yaşayarak öğrendiler.

ADI ‘ÜRETEN ÇOCUKLAR BAHÇESİ’ OLDU

Burada çocuklara seslenen İskilip Kaymakamı Beyazit Bestami Alkan, “Siz çocuklara üretim kültürünü kazandırmak için buradayız. Üretimin ne demek olduğunu yaparak ve yaşayarak öğrenip, yarınlara hazırlıklı halde gireceksiniz. Bu bahçenin adı ‘Üreten Çocuklar Bahçesi’ olsun. ‘Üreten çocuklar’, emek ve üretmek kavramını çocuklar nezdinde bir araya getiren ve çevreci etkinlikleri de kapsayan bir kavramdır. Burada yetiştirdiğiniz çilek fideleri hiçbir kimyasal katkısı olmayan tamamen doğal ve organik bir ürün olacaktır. ‘Üreten Çocuklar Bahçemiz’ hayırlı olsun. Hepinizin gözlerinden öpüyorum” ifadelerini kullandı.

2287340cookie-checkKırsal yoksulluğu üretimle yenecekler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.