Kıyıyı tahrip eden Belediye Başkanına yargı yolu açıldı!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Koruma altındaki kıyıyı tahrip eden MHP’li Anamur Belediye Başkanı hakkında yapılan şikâyet başvurusunu işleme koymayan İçişleri Bakanlığının kararını kaldıran Danıştay, olayla ilgili ön inceleme emri verilmesine hükmetti…

Mersin’in Anamur ilçesinde koruma altındaki deniz kaplumbağalarının yuvalama alanında yasaları hiçe sayarak mesire yeri yapan MHP’li Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç hakkında 2019 yılında MERÇED tarafından suç duyurusu yapıldı. Ancak İçişleri Bakanlığı belediye başkanı hakkındaki şikâyetin işleme konulmaması yönünde karar aldı. Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) İçişleri Bakanlığı’nın bu kararına itirazda bulundu. Çevre kuruluşunun itirazını haklı bulan Danıştay 1. Dairesi, İçişleri Bakanı’nın kararını kaldırdı. Şikâyet konusu dosyayı inceleyen Danıştay, olayla ilgili ön inceleme emri verilmesi gerektiğine hükmetti.

Mersin’in Anamur ilçesindeki kumsal su kaplumbağaları için Türkiye’nin önemli yuvalama alanladından biri. Ancak yoğun bir insan baskısı altındaki kumsalda deniz kaplumbağaları için yaşam her geçen gün zorlaşıyor. Uluslararası sözleşmelerle koruma altına alınan kumsalda Anamur Belediyesi Haziran 2019’da mesire yeri yapmak amacıyla iş makineleri ile çalışma başlattı. Kamyonlarla kumsala toprak dökülürken, alanda ağaçlandırma ve çim uygulaması başlatıldı.

BELEDİYE YETKİLİLERİ HAKKINDA DUYURUSUNDA BULUNULDU

Türkiye’deki 21 deniz kaplumbağası üreme alanından biri olan Anamur kumsalında yapılan çalışmanın uluslararası sözleşmeler ile ulusal mevzuata aykırı olduğunu açıklayan sivil toplum örgütleri ilgili kurumlara başvuruda bulunarak kıyıdaki tahribatın durdurulmasını talep ettiler. Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) ise sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI BAŞKAN HAKKINDAKİ ŞİKAYETİ İŞLEME KOYMADI

Bu girişimlerin ardından koruma alanındaki tahribat ilgili kurumlar tarafından durduruldu. Ancak tahribata neden olan kararı veren belediye başkanı hakkındaki şikayet başvurusu İçişleri Bakanlığı’nca işleme konulmadı. İçişleri Bakanının, 13.4.2021 tarih ve İNS:2019.33.2357 sayılı şikâyetin işleme konulmaması yönündeki kararına MERÇED itirazda bulundu.

DANIŞTAY İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN KARARINI İPTAL ETTİ

İtirazı değerlendiren Danıştay 1. Dairesi, 14 Eylül 2022 tarihinde aldığı kararla belediye başkanı ve sorumlular hakkındaki şikâyeti işleme koymayan İçişleri Bakanlığı’nın kararını iptal etti. Danıştay, 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun’a atıfta bulunarak, “Dosyada bulunan bilgi ve belgelerden şikâyetin, anılan Kanunun 4 üncü maddesi kapsamında ön inceleme yaptırılmasını gerektirecek nitelikte olduğu anlaşıldığından, 4483 sayılı Kanunun yukarıda belirtilen hükümleri uyarınca yetkili merci tarafından ön inceleme emri verilmesi, bu emre dayalı olarak ön inceleme raporu düzenlenmesi, isnat edilen eylemlerle illiyet bağı bulunanların ismen ve görev unvanlarıyla belirlenmesi” yönünde karar verdi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI KARARI KALDIRILDI

Yetkili merci tarafından söz konusu ön inceleme raporu da göz önünde bulundurulmak suretiyle soruşturma izni verilmesine veya verilmemesine ilişkin bir kararın tesis edilmesi gerektiğine hükmeden Danıştay kararında şöyle denildi: “itirazın kabulü ile İçişleri Bakanının 13.4.2021 tarih ve İNS:2019.33.2357 sayılı şikâyetin işleme konulmamasına ilişkin kararının kaldırılmasına, dosyanın karar ekli olarak İçişleri Bakanlığına, kararın bir örneğinin itiraz edenin vekiline gönderilmesine 14.9.2022 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.”

TAHRİBAT YÜZÜNDEN ANAMUR BELEDİYESİNE 180 BİN TL PARA CEZASI

Anamur’daki yuvalama kumsalı 1. Derecede koruma bölgesi olarak ayrılan alanlardan biri. Anamur Belediyesi’nin Yıldırım Beyazıt Mahallesi, 325 ada, 1 parselde bulunan kumsalda mesire yeri yapma girişimiyle yapılan tahribatın ardından Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Belediye Başkanlığına 2872 sayılı Çevre Kanunu uyarınca 180.489,00 TL idari para cezası uygulandığı bilgisi de Danıştay kararında yer aldı. Projenin durdurulmasıyla kumsalda dikilen ağaçların bir kısmının kuruduğu bir kısmının ise denizin dalgaları tarafından söküldüğü belirtiliyor.

BELEDİYE BAŞKANI ‘BİZ EZELDEN ÇEVRECİYİZ’ DEMİŞTİ

Koruma altındaki sahilde yapılan uygulamanın yasalara aykırı olduğunu savunan vatandaşlara ve sivil toplum örgütü temsilcilerini ideolojik davranmakla ve lümpenlikle suçlayan Anamur Belediye Başkanı MHP’li Hidayet Kılınç, özetle şunları dile getirmişti: “Polemik konusu bulamadığı zaman, kendisiyle dövüşen 3-5 kişinin kendini tatmin için, edebiyat parçalama heveslerine tabiatı kurban edemem. Çevrecilik aynı zamanda yaşadığı mahalin çevresinin düzenli olmasını istemektir. Dokuyu bozmadan yapılan düzenlemeye karşı çıkmak Lümpen çevreciliktir. Yüksek çevre hassasiyeti olan bizler ise ezelden çevreciyiz.”

2639430cookie-checkKıyıyı tahrip eden Belediye Başkanına yargı yolu açıldı!
Önceki haberDışişleri’nden AB’ye “vizyonsuzluk” suçlaması
Sonraki haberHDP’li Beştaş: Demirtaş’la gerginlik yok
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.