KKTC basını: Barış için umut doğdu

Güney Kıbrıs’ta, Rum Yönetimi Başkanı Tasos Papadopulos’un ilk turda seçimi kaybetmesini içeren ve kamuoyu yoklamaları ile tahminleri alt üst eden seçim sonuçları, KKTC’de de günün konularından biri oldu.


İkinci tura kalmasına kesin gözle bakılan Papadopulos’un elenerek, DİSİ’nin desteklediği bağımsız aday Yannakis Kasulidis ve AKEL’in adayı Dimitris Hristofyas’ın ikinci tura kalmasını, Kıbrıs Türk basını manşetten verdi.


TAK’ın taradığı gazetelerin tümü seçim sonuçlarına yer verirken, seçimlerin sonuçlarının akşam saatlerinde alınması nedeniyle, baskıya erken giren bazı gazetelerin köşe yazarlarının, seçim sonuçlarını değerlendirmesi yarınki baskılara kaldı.


KIBRIS GAZETESİ: Manşetten verdiği habere “Papadopulos Kaybetti” başlığını attı. Haberde, “Güney Kıbrıs’ta dün yapılan başkanlık seçimlerinde Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ)’nin desteklediği Yannakis Kasulidis ile Rum Meclis Başkanı ve AKEL Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas, beklenmedik şekilde Papadopulos’tan daha fazla oy alarak ikinci tura çıktı” denildi. Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Ergüçlü, konuyu işlediği köşesinde “Rumlardan Özür Dilerim” başlığını kullandı. Ergüçlü’nün seçimlere ilişkin değerlendirmesi özetle şöyle: “Rumların çoğunluğunun da, aynen bizim gibi, Kıbrıs sorunundan bıkıp usandığı ve bir çözüm istediği sonucuna varabiliriz…” Kıbrıs’taki köşesinde seçimleri işleyen diğer yazarı Aysu Basri Akter ise, “Papadopulos’un Ardından” başlıklı yazısında, şu tespitte bulundu: “Kıbrıs tarihinde ilk defa, ya iki sol lider, ya da aynı çözüm felsefesini tescillemiş iki lider oturacak çözüm masasına…”


YENİDÜZEN: Yenidüzen gazetesi, Güney seçimlerine ilişkin, “Kıbrıslı Rumlar ‘Taksim’e Hayır Dedi” manşetini attı. Sami Özuslu, “Ekso Barra ‘Giriye Ohi’!..” (Bay Hayır, Dışarı!..) başlıklı yazısında, “Kıbrıslı Rum seçmenlerin Papadopulos’u sandıkta bırakmasını en fazla etkileyen unsur, ‘adanın süratle taksime gidiyor oluşu’ydu sanırım… Sezar’ın hakkı Sezara verilecekse eğer, Güney’deki seçim sonucunda Kuzey’dekilerin payını unutmamak gerekir” dedi. Yenidüzen Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Cenk Mutluyakalı ise, Güney Kıbrıs’ta yaşayan Kıbrıslı Türk akademisyen Niyazi Kızılyürek ile röportaj yaptı. Kızılyürek’in bazı değerlendirmeleri şöyle: “Çözüm iradesi kazandı; ancak sonucu çözüm karşıtı oylar belirleyecek… Federal çözüm mesajı verenler kazandı… Uluslararası camianın bu sonuçla umutlandığını düşünüyorum.”


AFRİKA: Afrika gazetesi ise, manşetinde: “Tasos Devrildi” dedi. Gazete birinci sayfasında, Papadopulos’un “defterinin dürüldüğünü”, şöyle yazdı: “Kıbrıslı Rum toplumu dün demokratik bir devrim yaptı ve Tasos Papadopulos’un defterini dürdü… İkinci tura bile kalamayan Papadopulos büyük bir hayal kırıklığı yaşadı…”


Şener Levent, “Irkçılığın Son Kalesi De Yıkıldı” başlıklı köşe yazısında, anketlere de değinerek şunları kaydetti: “Ne anketlerdi o anketler… Çok da yanılmış sayılmazlar aslında… Büyük bir fark yok arada… Ama sıralama yanlış… Tersinden okumak gerekirmiş meğer… Değiştirmeyi bilen toplumlar yola çıktı mı yolda kalmaz… Kıbrıs’ın kuzeyinde Tasos için yapılan taksimci duaları kayaya çarptı…”


Mehmet Levent, “Keşke Hristofyas Kazansa” başlıklı yazısında,  “Kıbrıs sorununun çözümünde Rum başkanlık seçimine bağlanan umut ve iyimserliği gördükçe Talat’ın Cumhurbaşkanı olmasına bağlanan umut ve iyimserlik geldi aklıma… Şimdi de çözümün önünde engel olarak görülen Papadopulos’un Hristofyas ile değiştirilmesine bağlanan umutlar var” dedi.


HALKIN SESİ: Halkın Sesi gazetesi, manşetinde, “Papadopulos Tarih Oldu, Kasuludis Sürpriz Yaptı” dedi. Ön sayfada konuya ilişlkin değerlendirmede şöyle denildi: “Güney Kıbrıs’ta yapılan başkanlık seçimlerini, Demokratik Seferberlik Partisi’nin (DİSİ) desteklediği Yannakis Kasulidis birinci tamamladı. AKEL Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas ikinci oldu. Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos sürpriz bir şekilde ikinci tura kalamadı…”


VATAN: Vatan’ın manşeti “Sürpriz Sonuç” olurken; ön sayfadaki değerlendirmede ise “Güney Kıbrıs’ta dün yapılan seçimlerin ardından Papadopulos dönemi resmen sona ererken, Kasuludis ile Hristofyas başkan seçilebilmek için ikinci turda yarışacak” denildi


STAR KIBRIS: Manşetinde “Sandıktan İkinci Tur Çıktı” başlığını kullanan Star Kıbrıs gazetesi, “Güney’de nefes kesen başkanlık seçiminde hiçbir aday yüzde 50’lik çoğunluğu aşamadı” değerlendirmesinde bulundu.


ORTAM: Ortam gazetesi, “Rum Halkı Yeni Bir Döneme Kapı Açtı… Papadopulos Gitti!” başlıklı manşet haberinde, “Üç aday arasında kıran kırana devam eden başkanlık seçiminin ilk turundan sürpsiz sonuç çıktı. Anketlerde son sırada gösterilen Yannakis Kasulidis ipi birincilikle göğüslerken, Hristofyas ikinci turu garantileyen diğer aday oldu” dedi.


GÜNEŞ: Güneş gazetesi, sürmanşetten verdiği haberde “Papadopulos Kaybetti” başlığını attı. Gazetenin haberinde, “Rum seçimini yaptı: iki büyük partinin adayları Kasulidis ve Hristofyas ikinci turda” denildi.


DEMOKRAT BAKIŞ: Demokrat Bakış,  sürmanşetten verdiği seçimle ilgili kısa haberinde, “Birinci Turun Galibi Kasulidis ile Hristofyas” başlığını kullandı ve seçimdeki oy oranlarını aktardı.


SÖZCÜ: Sözcü gazetesi de, birinci sayfada, manşet yanında verdiği haberde, “Hristofyas-Kasulides İkinci Turda” başlığı altında seçimle ilgili sonuçlara yer verdi ve Papadopulos’un seçimi kaybettiğini ifade etti.


YURTSEVER KIBRISLI: Yurtsever Kıbrıslı gazetesi de, sürmanşetten verdiği haberde, “Kasulides ve Hristofyas İkinci Turda” başlığını attı. Haberde seçimler hakkında bilgi verilerek, ikinci turun Pazar günü yapılacağı yazıldı.


YENİ VOLKAN: Yeni Volkan gazetesinde ise, manşette, seçimde ilk turu önde bitiren Kasulidis’in açıklamalarına yer verildi. Gazete, Kasulides’in “Türkiye’ye karşı gerçek mücadele şimdi başlıyor” açıklamasını yaptığını belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

18 + 19 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.