KKTC’nin 34’ncü yaş günü resepsiyonla kutlandı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 34’üncü kuruluş yıldönümü, Londra’da da görkemli bir törenle kutlandı.

Kent merkezindeki Hyatt Regency Churchill Hotel’de, KKTC Londra Temsilcisi Büyükelçi Zehra Başaran’ın evsahipliğini yaptığı davete, kalabalık bir davetli grup katıldı.

Temsilci Başaran, davetlileri kapıda karşılayarak kutlamaları kabul etti. Geceye, Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, eşi Esra Bilgiç, T.C Londra Başkonsolosu Çınar Ergin ve eşi Deniz Ergin, Elçi Müsteşar Cem Işık, Lord Maginnis, Muavin Konsolos Gülcan Ökçün, eşi emekli büyükelçi Ahmet Ökçün, Muavin Konsolos Fatih Topçu, Deniz Ataşesi Yb. Ercan Eğmez, Hava Ataşesi Yb. Onur Kıyıcı, Silahlı Kuvvetler ve Kara Ataşesi Alb. Candan Aşçı,KKTC Londra temsilciliğinden Konsolos Ülkü Alemdar, birinci sekreter Esra Emin, ikinci sekreter Dilşat Şenol, Kültür ve Eğitim Ataşesi Gülgün Özçelik, İsmet Iraz ,diplomatlar, sivil toplum kuruluşları başkan ve temsilcileri, işadamları, akademisyenler, yerel belediye başkanlarından oluşan yüzlerce Türk ve İngiliz konuk yer aldı.

Temsilci gecede yaptığı iki dildeki konuşmasında, Kuzey Kıbrıs’ta 34 yıldır barışın ve özgürlüğün yaşandığını belirterek adadaki sorunun çözülmesi için Türk tarafının istekli ve yapıcı olduğunu söyledi.

TEMSİLCİ ZEHRA BAŞARAN’IN KONUŞMASI

Temsilci Başaran’ın konuşması aynen şöyle:

“İngiltere Kıbrıs Türk toplumunun değerli mensupları, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 34. kuruluş yıldönümünü onur ve gururla kutlamaktayız. Cumhuriyeti’miz Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesi, haklı direnişi ve egemen varlığının bir ifadesidir. Cumhuriyet Bayramımızda liderimiz Dr. Fazıl Küçük ve Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf R. Denktaş’ı ve bu uğurda canlarını veren şehitlerimizi rahmetle anar, gazilerimizi minnet ve şükranla selamlarım.

Kıbrıs Türk halkının bağımsızlık, özgürlük, demokrasi ve insanca yaşama çabalarında her zaman ve her şart altında Türkiye Cumhuriyeti’nin sağladığı destek ve güvenceler yadsınamaz. KKTC devleti ve Kıbrıs Türk halkının kendi ayakları üzerinde durmaya yönelik çabalarında her dönemde ve her alanda destekleriyle yanımızda bulunan Türkiye Cumhuriyeti’ne ve halkına teşekkürlerimizi iletmek isterim.

Kıbrıs Türk halkının 1963 yılında başlayan son derece zor şartlar altında ve sıkıntı dolu günler içerisinde varolmaya çabalamasının sonucu olarak 15 Kasım 1983 günü Cumhuriyetimiz doğmuş ve bağımsızlık, özgürlük, demokrasi içinde insanca yaşama çabalarımızın ifadesi olarak ortaya çıkmıştır.

1968 yılından bu yana devam eden müzakere süreci Mayıs 2016 tarihinde başlayan yoğun görüşmelerle ve Kıbrıslı Türklerin iyi niyetli ve samimi çabaları ile çözüm ve anlaşma hedefine doğru ilerlemeye çalışmıştır. Görüşmelerde iki bölgeli, iki toplumlu ve siyasi eşitliğe dayalı federal bir Kıbrıs’ta kalıcı, barışçıl ve adaletli bir çözüme ulaşma çabaları sürdürülmüştür. Temmuz 2017 tarihinde görüşme çabalarımız bir sonuç almadan bitmiştir. Benim inancım odur ki, Kuzey Kıbrıs’ın Türk halkı şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da varolarak ilerlemeye,

gelişmeye, tüm engel ve kısıtlamaları aşarak yükselmeye devam edecektir. Bu vesileyle, Birleşik Krallık’ta yaşamını sürdüren halkımızın Cumhuriyet Bayramını kutlar, sağlıklı, barış ve huzur içinde, refah ve güvenli bir yaşam diler tüm Kıbrıs Türk halkına selam, saygı ve sevgilerimi iletirim.”

Başaran konuşmasına “KKTC Londra Temsilciliği olarak tüm Londra Kıbrıs Türk toplumu temsilcileri ve halkımızın KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Mustafa Akıncı’nın Grand Palace Banqueting Hall’da 23 Kasım 2017 Perşembe saat 19’da yer alacak konferans ve kokteyl resepsiyonuna davetli olduğunu duyurur ve tüm halkımızın katılımını özler” diye devam etti.

2138100cookie-checkKKTC’nin 34’ncü yaş günü resepsiyonla kutlandı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.