Kleopatra Koyu’nu yapılaşmaya açan planı yargı durdurdu!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Antalya Kemer’de bulunan Tekirova Tabiat Parkı’nı yapılaşmaya açan Gelişim Planı’nı Mahkeme durdurdu. 120 dekardan oluşan tabiat parkı, geçtiğimiz yıl 29 yıllığına özel bir şirkete kiralanmıştı…

Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunan Kleopatra Koyu’nun yıllık 505 bin TL’ye 29 yıllığına özel bir firmaya kiralanmasına olanak sağlayan düzenlemeye, Antalya 3. İdare Mahmekesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakınlığı ile tanınan işadamı Hasan Topaloğlu’nun şirketine kiralanan 120 dönümlük alan için Nisan 2018’de gelişim planı hazırlanmış, yöre halkı ve meslek odaları ise Kleopatra Koyu ve çevresini yapılaşmaya açacak olan planı yargıya taşımışlardı. Mimarlar Odası Antalya Şubesi ile yöre halkından oluşan yurttaşların açtığı davayı gören Antalya 3. İdare Mahkemesi, alanın yapılaşmaya açılmasında kamu yararı açısından vazgeçilmez ve kesin bir zorunluluk bulunmadığına hükmederek hukuka ve kamu yararına aykırı bulunan işlemin yürütmesini durdurdu. Mimarlar Odası Antalya Şubesi’nde bir araya gelen davacılar, planın tümüyle iptal edilmesini talep etti.

MAHKEME KLEOPATRA KOYUNU YAPILAŞMAYA AÇAN PLANA DURDURDU

Antalya 3. İdare Mahkemesi, Kemer-Tekirova’da bulunan ‘Kleopatra Koyu’nun da içinde bulunduğu kıyı ve ormanlık alanı yapılaşmaya açan ‘Tekirova Tabiat Parkı Gelişme Planı’nın yürütmesini durdurdu. 2015 yılında dönemin Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca önce mesire yeri ilan edilen ardından ise 2016’da Tabiat Parkı ilan edilen koy için Nisan 2018’de ‘Tekirova Tabiat Parkı Gelişim Planı’ hazırlandı. 120 dekarlık alanı kapsayan tabiat parkı, 30 Mayıs 2018’de ise ihaleyle 29 yıllığına özel bir şirkete kiralandı.

YILLIK 505 BİN TL’YE ÖZEL ŞİRKETE KİRALANMIŞTI

Tekirova Tabiat Parkı ihalesini, Sembol Turizm Otelcilik A.Ş. ile Teknik Katı Atık ve Tekirova Kurumsal Turizm A.Ş.’nin oluşturduğu ortak girişim grubu kazandı. Yıllık 505 bin TL bedelle kiraya verilen tabiat parkı için hazırlanan gelişim planının, koyun büyük bölümünü yapılaşmaya açacak olmasına tepki gösteren yerel halk konuyu yargıya taşıdı.

ANTALYA BARO BAŞKANI BALKAN: ‘PLANIN İPTALİNE KARAR VERİLMELİ’

Mimarlar Odası Antalya Şubesi ile birlikte açılan davayı gören Antalya 3. İdare Mahkemesi, hukuka ve kamu yararına aykırı bulunan düzenlemenin yürütmesini durdurdu. Mimarlar Odası Antalya Şubesi ve Antalya Barosu yönetimince düzenlenen ortak basın açıklamasında, planın tamamen iptal edilmesi talep edildi. Antalya Baro Başkanı Polat Balkan, “Bu kararla kazanan halkımız olmuştur. Mahkemenin yürütmenin durdurulması kararı gerekçeleri doğrultusunda, Tekirova Tabiat Parkı Gelişme Planı’nın iptaline karar verilmesi ve yapılaşmanın önüne geçilmesi gerekir” diye konuştu.

‘ALANIN YAPILAŞMAYA AÇILMASI HUKUKA VE KAMU YARARINA AYKIRI’

Planı hazırlayan dönemin Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın yapılaşmayı onaylama yetkisinin bulunmadığını savunan davacıları haklı bulan Mahkemenin kararında, alanın yapılaşmaya açılmasında kamu yararı açısından vazgeçilmez ve kesin bir zorunluluk bulunmadığına dikkat çekildi. Alanı yapılaşmaya açan gelişim planı ve planın getirdiği belirsiz kullanım türlerinin 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu ile ilgili yasa ve yönetmeliklere uygun olmadığı hükmüne yer verilen Mahkeme kararında, “Yapılaşmanın bitki örtüsüne, orman yapısına ve biyolojik çeşitliliğe zarar vereceği, dolayısıyla planlama esaslarına ve kamu yararına uygun olmadığı anlaşıldığından tesis edilen işlemde hukuka ve kamu yararına uyarlık bulunmadığı sonucuna varılarak, 26/03/2019 tarihinde yürütmenin durdurulmasına karar verilmiştir” ifadelerine yer verildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A YAKIN İŞADAMININ ŞİRKETİ KİRALAMIŞTI

Tekirova Tabiat Parkı’nı ihaleyle kiralayan üç şirketten ikisi aynı kişiye ait. İstanbul Pendik merkezli Teknik Katı Atık firması ile Tekirova Kurumsal Turizm A.Ş’nin sahibi, 1994 yılından itibaren Pendik Belediyesi’nde Fazilet Partisi’nden iki dönem meclis üyeliği yapan ancak daha sonra AKP’ye destek veren Hasan Topaloğlu. Topaloğlu, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’ni kuran vakfın da başkanlığını yürütüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Veysel Eroğlu ve Numan Kurtulmuş gibi AKP’li siyasilerle de yakın ilişkiler içerisinde olan Topaloğlu’nun başkanlığını yürüttüğü vakfın yönetiminde Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde birlikte çalıştığı kişilerin yanısıra Remzi Gür, Abdülkadir Taçyıldız, Nevzat Kor ve Adem Baştürk gibi isimler yer alıyor.

Önceki haberErdoğan’ın kayıkhaneli yeni köşkü Selçuklu öykünmesi mi?
Sonraki haberMimar Sinan’ın yaşamı neden yaptığı camiler kadar bilinmiyor
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.