Konyaaltı sahilinde 5 bin metrekarelik yeni ticari alan talebi!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Antalya Büyükşehir Belediyesi, Konyaaltı sahilinin Boğaçayı ile Antalya Limanı arasındaki kesiminde yeni proje uygulayacak. Bugünkü meclis toplantısının gündemine sunulan projeye göre sahilin bu kesiminde toplamda 5 bin metrekareden fazla ticari alan oluşturulması bekleniyor…

Antalya Büyükşehir Belediye’si Haziran Meclisi bugün toplanıyor. Mecliste ele alınacak konuların büyük kısmı yine imar düzenlemeleriyle ilgili. Meclis toplantısında gündeme sunulacak maddelerden biri de Konyaaltı sahil bandının Boğaçayı ile Antalya Limanı arasındaki kalan kısmıyla ilgili.

SAHİLDE 5 BİN METREKAREDEN FAZLA YENİ TİCARİ ALAN TALEBİ

Antalya Büyükşehir Belediyesi sahilin bu kesiminde yeni bir kıyı düzenlemesi yapmak istiyor. Buna göre sahilde her biri 6 metrekarelik 5 adet büfe, büfe önlerinde her biri 102 metrekarelik 5 adet gölgelik, her biri 1000’er metrekarelik 5 adet şemsiye şezlong alanı, 17 metrekarelik 5 adet WC, duş yerleri, soyunma kabini olmak üzere toplamda 5690 metrekarelik ticari amaçlı kullanım alanı, 5540 metrekare de halka açık ücretsiz alan düzenlemesi yapılacak.

PROJE ALANI EKDAĞ’A KİRALANACAK

Büfe, gölgelikler ve şezlong-şemsiye alanları Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden EKDAĞ’a kiralanacak. EKDAĞ da bu alanları ya şirket bünyesinde işletecek ya da kiraya verebilecek. Özetle bu girişimle Konyaaltı sahiline yeni ticari alanlar eklenecek.

MECVUT PROJE ALANINDA İŞGALLER VE KİRLİLİK ÖNLENEMEZKEN

Bilindiği gibi Konyaaltı Sahil Projesi ile Varyant’tan, Boğaçayı’na kadar olan sahil kesimi 2017’de Hülya Koçyiğit’in damadının şirketine kiralanmıştı. Kiralanan alanlar, ikinci, üçüncü kişilere de kiralanarak mevcut durumda sahilin bu bölgesinde büyük bir kıyı işgali yaşanmasına yol açıldı. Büyükşehir Belediyesi proje alanında kalan sahilin korunması, işgallerin önlenmesi konusunda yetersiz kalıyor. Buna bir de son günlerde yaşanan petrol kirliliği eklenince, sıcaklarla birlikte denize koşan halkın Mavi Bayrak’lara aldanıp güvenerek girdiği denizden ziftlenerek çıkması eklenince durum daha da karmaşık hal aldı. Bu konuda açıklama yapan ilgili kurumların yetkilileri, “biz de ne olduğunu henüz bilmiyoruz” türünden konuşmalarla yetiniyor.

SAHİLLERE BÜFE-ŞEZLONG ALANI OLARAK BAKILIYOR

Konyaaltı Sahili “daha güzel olacak” iddialarıyla giderek ticari alan haline getiriliyor. Mevcuttaki proje alanındaki çarpıklıkları düzeltmek, kirliliğin önlenmesi konusunda tedbirler almak ve son yaşanan petrol kirliliğinin sonuçları hakkında kamuoyuna açıklayıcı bir bilgilendirme yapamayan idarenin, aynı bölgenin kalan kısmını da “büfe-şezlong” anlayışına indirgeyerek projelendirmesi, kentlere, sahillere nasıl bakıldığının göstergesi.

BU HAFTA MECLİS GÜNDEMİNE SUNULDU

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ilki bugün yapılacak olan ve iki oturum halinde görüşülmesi gereken Haziran gündeminin (https://www.antalya.bel.tr/kurumsal/meclis-toplantilari-gundem)  konuyla ilgili 93. Maddesi şöyle:

“Antalya İli, Konyaaltı İlçesi sınırları içerisinde yer alan Konyaaltı sahilinin Boğaçayı köprüsü ile serbest bölge arasında kalan kıyı ve sahil bandının üzerinde yer alan, her biri 6,00 m² yüzölçümlü 5 adet büfe yeri, her biri 102,00 m²  yüzölçümlü 5 adet büfe önü açık alan( gölgelik), her biri 1000,00 m² yüzölçümlü 5 adet şemsiye- şezlong alanı, 17,00 m² yüzölçümlü 5 adet wc, her biri 8,00 m²yüzölçümlü 5 adet duş ve her biri 5,00 m² yüzölçümlü 5 adet soyunma kabini olmak üzere toplam (4.552,00 m² + 138 m²)=5.690,00  m² (5.540,00 m² ticari amaçlı, 150,00 m² halka açık ücretsiz) yüzölçümlü alanın Ekdağ Ekmek Dağıtım San. ve Tic. A.Ş. tarafından işletilmesi/ işlettirilmesi kaydıyla 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanununun 26. maddesine göre bedel ve süresinin belirlenerek Ekdağ Ekmek Dağıtım San. ve Tic. A.Ş.’ ne  kiraya verilmesi ile ilgili Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanlığının teklif yazısı.”

 

2615330cookie-checkKonyaaltı sahilinde 5 bin metrekarelik yeni ticari alan talebi!
Önceki haberRapor: Türk gazeteciler ayakta kalma mücadelesi veriyor
Sonraki haberAvrupa Kırkısraklılar Festivali bu pazar
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

two + nine =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.