Ana Sayfa YAZARLAR Yusuf Yavuz Kopyala-yapıştır madenciliğiyle yılda 17 milyonluk ballı kazanç!

Kopyala-yapıştır madenciliğiyle yılda 17 milyonluk ballı kazanç!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Konya’nın Hadim ilçesindeki ardıç ormanında mermer ocağı açmak isteyen maden şirketinin hazırlattığı ÇED raporunda ardıç ve meşe ağaçlarıyla ilgili bilgilerin Wikipedia’dan olduğu gibi kopyalanarak kullanıldığı ortaya çıktı…

Konya’nın Hadim ilçesinde açılmak istenen mermer ocağına valilik ÇED Gerekli Değildir kararı vermişti. Ancak projeyle ilgili hazırlanan ÇED raporunun bazı bölümlerinin Wikipedia adlı internet ansiklopedisinden olduğu gibi kopyalandığı ortaya çıktı. Yatırımcı firma tarafından Ankara merkezli bir çevre danışmanlık kuruluşuna hazırlatılan ÇED raporunun orman ağaçlarıyla ilgili bölümünde yer verilen bilgiler uzman denetiminden yoksun şekilde internetten kopyalanırken, projede biyolog ya da ormancılık uzmanının yer almaması dikkat çekiyor. Tamamı orman arazisi niteliğindeki 470 dekarlık alanda ruhsat verilen maden firmasının ilk etapta yaklaşık 200 dekarlık alanı işletmeye açması planlanırken yıllık 17 milyon TL’nin üzerinde net kâr elde edeceği kaydediliyor.

YABAN HAYATININ ORTASINDA MERMER OCAĞI İZNİ

Konya’nın Hadim ilçesindeki orman arazisinde NGri Maden adlı özel bir madencilik firmasına mermer ocağı izni verildi. Ardıç ağaçlarıyla kaplı olan Şaban Dağı’nda 470 dekarlık alanı kapsayan ruhsat sahasının bulunduğu bölge yaban hayatı açısından da oldukça zengin. Boz ayı, vaşak ve kurt gibi nesli tehlike altındaki yaban hayvanlarının yanı sıra çok sayıda kuş türüne de ev sahipliği yapan bölge aynı zamanda karstik su kaynaklarını barındırıyor.

BÖLGEDE SEDİR, GÖKNAR VE ARDIÇ ORMANLARI VAR

Sedir, Toros göknarı, karaçam ve kermes meşesi gibi orman ağaçlarına ev sahipliği yapan yüksek rakımlı bölgede yoğun olarak kiraz üretimi yapılıyor. Yöre halkı mermer ocağının ormanlara, yaban hayatına, su kaynaklarına ve meyve üretimine zarar vereceğinden endişeli. Ancak Konya Valiliği (Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü) proje için geçtiğimiz Ağustos ayında ÇED Gerekli Değildir kararı verdi. Yöre halkı ise valiliğin bu kararının iptali için geçtiğimiz ay dava açtı.

WİKİPEDİA’DAN KOPYALA, ÇED RAPORUNA YAPIŞTIR

Ancak yılda 150.000 ton üretim yapılması, 135 bin ton da moloz ve pasa çıkması beklenen mermer ocağı projesi için Ankara merkezli Antaş Proje Müh. İnş. Mad. San. ve Tic. A.Ş.  adlı danışmanlık firması tarafından hazırlanan ÇED raporunun (Proje Tanıtım Dosyası) bazı bölümlerinin internet ansiklopedisi Wikipedia’dan olduğu gibi kopyalandığı ortaya çıktı. ÇED raporunda yer verilen ardıç ağacıyla ilgili bilgiler Wikipedia’dan kopyalanırken, meşe ağacıyla ilgili bilgiler ise https://eol.org/ adlı internet sayfasından olduğu kopyalandığı görülüyor.

RAPOR, ORMANCILIK UZMANI VE BİYOLOG DENETİMİNDEN YOKSUN

Ormancılık uzmanı ya da biyolog denetiminden yoksun olarak hazırlanan ÇED raporunda Türkiye’nin en yaşlı ardıç ağacı olarak bilinen Konya’nın Taşkent ilçesindeki Ağıl ardıcın yaşının 2300 olduğu iddiasına yer veriliyor. Ancak Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) tarafından 16 Ekim 2002 tarihinde ‘Tabiat Anıtı’ olarak tescil edilen bir kokulu ardıç (Juniperus foetidissima Willd.) türü olanAğıl Ardıç, tescil edildiği tarihte 2000 yaşındaydı.

ÇED RAPORLARI ÇEVREYİ DEĞİL, YATIRIMCIYI KORUYOR

Türkiye’nin doğal alanlarında büyük tahribatlara neden olan benzeri projeler için yetersiz uzman gözetiminde hazırlanan raporların yeterince incelenmeden ÇED Gerekli Değildir kararları verilmesi geri dönüşümü olanaksız yok oluşları da beraberinde getiriyor. Son yıllarda büyük ölçüde artan tür ve habitat kaybının en önemli nedenlerinden biri olarak gösterilen arazi tahribatı ve parçalanması da aynı hızda sürüyor. Doğal yaşam alanları ve ekosistemler üzerindeki baskıyı denetlemeyi ve izlemeyi amaçlayan ÇED süreçleri, ilgili yönetmeliğin gerekliliklerini yerine getirmekten uzak kalırken, 1993 yılından bu yana onlarca kez değiştirilen ÇED Yönetmeliği çevreyi değil yatırımcıyı koruyan bir izleğe dönüştürüldü.

KOPYALA-YAPIŞTIR ÇED RAPORUYLA YILDA 17 MİLYON KAZANACAKLAR

Proje için hazırlanan ÇED raporunda, çevre, maden ve jeoloji mühendisleri ile bir de işletme uzmanının imzası bulunurken biyolog ya da ormancılıkla ilgili bir uzmanın yer almaması dikkat çekiyor. Özensizce hazırlanan ÇED raporunda, mermer ocağı projesi için yılda 15 bin ton mermer üretileceği ve bu üretimden yılda 19 milyon 750 bin TL gelir elde edileceği belirtiliyor. Raporda yer verilen bilgiye göre mermer ocağı projesinin yıllık net kârının ise 17 milyon 639 bin TL olduğu kaydediliyor. ÇED raporunda, öngörülen yıllık proje gelirinin 967 bin TL’lik kısmının ‘devlet hakkı’, 4.4 milyonluk kısmının ise kurumlar vergisi olarak ayrılacağı belirtiliyor.

FOTOĞRAF: Yöre halkı mermer ocağı izni verilen Şaban Dağı’nda bayrak açarak Cumhuriyet Bayramını kutladı, doğayı koruma mesajı verdi

 

2644360cookie-checkKopyala-yapıştır madenciliğiyle yılda 17 milyonluk ballı kazanç!
Önceki haberRusya tahıl anlaşmasına geri döndü
Sonraki haberİtalya’da sağcı hükümetin ilk toplantısında aldığı karar ‘polis devleti’ tartışması başlattı
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.