İNGİLTERE… Korku filmi gibi bir ekonomik tablo

Londra’da sıcaklar çekilmez hal almaya başladı. Üstelik okulların kapanmasıyla eş dost da memlekete gidince bir garip sessizlik ortaya çıkıyor. Toplum esnafı da işlerin düşmesinden yakınıyor. Bu yazı da geçen haftanın bellekte kalan haberlerini sizinle yorumlamak istiyorum.

Mesut Özil bile ırkçılık mağduru… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çektirdiği fotoğraftan ötürü Almanya’da bazılarınca eleştirilen Mesut Özil, Alman Milli Takımı’nı bıraktığını açıkladı. Mesut Özdil, sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

“Alman Futbol Federasyonu ve diğer birçok kişinin bana olan davranışı nedeniyle artık Almanya Milli Takımı formasını giymek istemiyorum. Bu kararı vermek benim için çok zor oldu. Çünkü takım arkadaşlarım için, teknik ekip için, Alman halkı için her zaman her şeyimi verdim. Ama Alman Futbol Federasyonu’ndaki üst düzey yetkililerinin bana karşı tutumları, benim Türk kökenime saygı duymamaları ve beni bir politik propagandaya dönüştürmeleri, artık yeter dedirtti. Almanya’ya vergi ödememe, Alman okullarına bağışlarda bulunmama ve Almanya’yla Dünya Kupası’nı kazanmama rağmen, hâlâ topluma kabul edilmedim çünkü onların gözünde hala göçmenim. Kazandığımızda ‘Alman’, kaybettiğimizde ‘göçmen’ oluyorum. Podolski ve Klose, hiçbir zaman Polonyalı-Alman olarak görülmedi, ben neden Türk-Alman olarak görüldüm? Türk ve Müslüman olduğum için mi? Türklüğüme saygı göstermemeleri artık bardağı taşıran son damla oldu.”

Almanya’da Mesut Özdil bile ırkçılığa uğruyorsa sıradan göçmenin halini siz düşünün.

***

Chatham House’dan Türkiye için korkutan analiz açıklaması geldi: Koşar adımlarla ekonomik çöküşe gidiyor… Chatham House’da Türkiye projesini yöneten ve Türkiye’nin iç ve dış politikası konusunda uzman isimlerden Fadi Hakura, Time’da Türkiye’nin ekonomideki son durumuna ve gidişatına ilişkin bir analiz kaleme aldı. Analizde Türkiye için adeta korku filmi gibi bir ekonomik tablo çizildi. Hakura, “Audi tarzı ekonomi, Ferrari tarzı büyüme” başlığıyla şu yorumu yapıyor:

“Erdoğan ilerlemeyi aynalı gökdelenler, gösterişli dev altyapı projeleri ve yüksek büyüme rakamlarıyla özdeş görüyor. Türkiye’nin orta boy Audi tarzı ekonomisini, üst segmentteki Ferrari tarzı büyüme oranlarına ulaştırmak için gaza basıyor da basıyor. Oysa her tamircinin bilebileceği gibi, böyle taktiklerin uzun vadede başarılı olma şansı yoktur. Motor sonunda yanar… Erdoğan’ın Milliyetçi müttefiki MHP hükümette yer almayı reddederek elini göstermiş oldu. MHP lideri Devlet Bahçeli, 2001 yılında üç partili koalisyonun ortaklarından biriyken patlamış olan mali krizden dersini almış olmalı. Dolayısıyla bir ekonomik krizin sorumluluğuyla lekelenme riskini almaktansa, dışarıdan etki etmeyi tercih etti.”

***

Prof. Dr. İbrahim Sirkeci ile geçen gün uzun uzadıya sohbet etme şansım oldu. Prof. Dr. Sirkeci seçimi kaybetmesine karşın CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun başarılı olduğunu söyledi. Tabii bu yorum ilginç gelse de hoca rakamlarla açıklayınca hak veriyorsunuz. Özet olarak Türkiye’nin seçim haritasını göz önüne getiriniz. Batıdaki kıyılarda CHP gerisinde AKP kazanmış görünüyor. Bu bölgelerdeki doğurganlık oranına bakıldığında AKP’li iller, CHP’li illeri katlıyor.

Bu günlerde CHP cadı kazanı gibi. Kurultay yapılsın lider değişsin diyenlerle, ayak diretenlerin kavgası sürüyor. Bu tür bilimsel yaklaşımlara kafa yoracak zamanları yok. Oysa seçimden hemen sonra kaybetmenin nedeni bilimsel olarak ele alınıp, kurultay çağrılmalıydı. Sanırım AKP’nin şansı CHP gibi bir ana muhalefet partisine ve MHP gibi de bir yavru muhalefete sahip olması.

İşte böyle sevgili okur. Yazın bol su içmeyi unutmayın.

2211400cookie-checkİNGİLTERE… Korku filmi gibi bir ekonomik tablo
Önceki haberTürkiye mercimekte Kanada’ya bağımlı hale geldi!
Sonraki haberBir proje ile ülkenin kaderi değişti.
Faruk Eskioğlu, (1958, Akşehir) gazeteci ve yazar. 1985'ten bu yana yaşadığı Londra'dan Türkiye'deki ulusal medyaya yönelik muhabirlik, temsilcilik yaptı. Londra'da yayınlanan Türkçe toplum gazetelerinde çalıştı ve bazı gazetelerin kuruluşunda yer aldı. Halen sosyolojik değeri olan haber ve araştırmalara ağırlık veren yazar, halen 2004'te kurduğu Açık Gazete'yi (acikgazete.com) yönetiyor ve köşe yazarlığını sürdürüyor.Eskioğlu, 13'üncü yüzyılın sonunda Horasan'dan Akşehir Maruf köyüne yerleşerek tekke kuran Hasan Paşa soyundan geliyor. Hasan Paşa'nın oğlu Şeyh Hacı İbrahim Veli Sultan'ın "Mülk Allahındır" felsefesiyle Anadolu'da bir ilk sayılan kendine adına kurduğu yoksullara yardım vakfı ise halen faaliyettetir.Eskioğlu, ilk ve orta öğrenimini Akşehir'de tamamladıktan sonra 1979’da AİTİA Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’nu bitirdi. 1984’te Gazi Üniversitesi Ekonomi Fakültesi’nde "master" yaptı. THA’da gazeteciliğe başladı. Aralık 1985’te kendi deyimiyle "siyasi sürgün" olarak geldiği Londra’da ilk 2 yıl baba mesleği kasaplık yaptı. İngilizce öğrendikten sonra medya okudu. Uzun yıllar Nokta dergisi İngiltere Temsilciliği, Hürriyet Londra bürosunda habercilik yaptı. Gazeteciliğin yanısıra 1986-98 arasında grafiker tasarımcı olarak çalıştı. Ayrıca pek çok siyasi afiş ve logo tasarladı.1998’de Türkiye’ye döndü. Hürriyet Gazetesi Ekonomi Servisi’nde haberci ve star.com.tr’de ekonomi editörü olarak görev yaptı. “Basında etik ve toplam kalite yönetimi” üzerine araştırmalar yaptı, bu konudaki konferans ve panellere katıldı.Türkiye’deki 2001 ekonomi krizinde Londra’ya dönerek grafiker tasarımcılık ve gazeteciliği sürdürdü. Toplum gazetelerinden Olay’da genel yayın yönetmenliği yaptı. Londra’da ilk Türkçe internet gazetesini çıkardı ve toplum gazetelerine ilk ajans hizmeti sundu. 2004’te dünya haberleri veren acikgazete.com’u kurdu. İki ayrı toplum gazetesini yayına hazırladı. Türkiye’deki bazı tv kanallarına haber geçti, uzun süre Akşam Londra Temsilciliği’ni üstlendi.Londra'da 2004’te "İçimizden Birisi: Vanunu" başlıklı bir kısa film çekti. Londra'daki toplumu anlatması açısından bir ilk sayılan "Aşkolsun! Adı Aşkolsun" başlıklı belgesel romanı 2007’de Türkiye’de yayımlandı. Türkiye'den 150 ve Kıbrıs'tan 100 yıllık İngiltere'ye göçün anlatıldığı 3 ciltlik "Londra'da Bizim'Kiler" başlıklı araştırması 2019 sonunda çıktı. Eskioğlu’nun Su ve Defne (2004) adlı ikiz kızları bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

six − 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.