Koronavirüs aşısı ücretsiz mi yapılacak?

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, koronavirüs aşısıyla ilgili Sağlık Bakanı Koca’nın “Risk grubundaki ortalama 5 milyon kişinin aşılanması ücretsiz olarak tamamlanacak” dediğini aktardı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hürriyet gazetesi Başyazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun “Koronavirüs aşısı ücretsiz mi yapılacak?” sorusuna, “Risk grubundaki ortalama 5 milyon kişinin aşılanması ücretsiz olarak tamamlanacak” yanıtını verdi.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, “Aşı hakkında her şey” başlıklı köşe yazısında, Kovid-19 aşısıyla ilgili merak edilen soruların yanıtlarını derledi. Müftüoğlu, “Pek çok ülke gibi (mesela Japonya, İngiltere) bizde de aşının ücretsiz uygulanacağı düşüncesindeyim. Birkaç hafta önce Sağlık Bakanı’mız Dr. Fahrettin Koca ile yaptığım görüşmede de Sayın Bakan bana açık ve net olarak uygulamaya Çin aşısıyla başlanacağını, ilk iki ay içerisinde risk grubundaki ortalama 5 milyon kişinin aşılanmasının ücretsiz olarak tamamlanacağını açıklamıştı. Kanaatim o ki aşı bizde de ücretsiz yapılacak. Ama bilelim ki öncelik risk grubundakilerin olacak.” ifadesini kullandı.

Müftüoğlu yazısında şunları kaydetti:

“Pfizer-BioNTech ikilisi ‘Yıl sonuna kadar en fazla 20 milyon insana yetecek kadar aşı üretebilirim’ diyor. Gelecek yıl için de en fazla 600-650 milyon kişiye yetecek kadar aşıyı üretebilmeyi taahhüt ediyor. Amerika’nın 300, Avrupa Birliği’nin 200, İngiltere’nin 50, Kore ve Japonya’nın 100’er milyon doz aşı siparişi verdikleri eğer doğruysa -ki doğru olduğu anlaşılıyor- özellikle mRNA aşısına hepimizin ulaşması maalesef mümkün görünmüyor. Bu nedenle bazı ülkelerde Çin ve Rus aşılarının da kullanılacağı anlaşılıyor. Bizde zaten yola Çin aşısıyla çıkıyoruz.” (HABER MERKEZİ)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.