Korsanlar fidye için gemiye el koydu

Kenya deniz kuvvetlerinden Andrew Mwangura, ”Somalili korsanlar, ‘MV Veesham 1’ adlı yük gemisini ve mürettebatını serbest bırakmak için 1 milyon dolar fidye istiyor” dedi. Mwangura, mürettebatın 4 Hintli, 4 Sri Lankalı, 2 Pakistanlı, 2 Etiyopyalı ve bir Eritreliden oluştuğunu kaydetti.

Korsanlarla gemiyi kiralayanlar arasında gemi ve mürettebatın serbest bırakılması için pazarlıkların sürdüğünü de söyleyen Mwangura, yük gemisinin Somalili iş adamı Abdurrahman Olow tarafından Somali’den Dubai’ye kömür taşımak için kiralandığını, ancak geminin El Maan limanından ayrıldıktan sonra korsanlar tarafından ele geçirildiğini belirtti.

Bu olay, korsanların ana üssü kabul edilen Haradere limanının, ülkenin bir kısmının denetimini ele geçiren ve buralarda kesin şeriat kurallarını uygulayan Somalili radikal dincilerin eline geçmesinden sonra bir süredir rastlanmayan korsanlık olaylarının yeniden başlaması anlamına geliyor.

Ağır silahlarla donanımlı Somalili korsanlar, genellikle Somali ordusunun eski donanma mensupları. Aralarında, balıkçılık yaparken korsanlara katılanlar da bulunuyor.

1991’de iç savaşın pençesine düşen Somali’deki kaos ortamı da korsanlık olaylarının artmasına yol açıyor.

 

1139870cookie-checkKorsanlar fidye için gemiye el koydu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

twelve + one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.