Köprüçay’ın gülleri dünya kadınlarının rüyalarını süslüyor

Benzersiz doğası ve biyolojik zenginliğiyle dikkat çeken vadideki köylerde üretilen Isparta gülü, Kesme köyündeki tesiste işlenerek gül yapı elde edildikten sonra kozmetik sanayinde kullanılmak üzere Fransa’ya ihraç ediliyor.

GÜL TOPLAYICILIĞINDAN, GÜL ÜRETİMİNE GEÇTİLER

Isparta’nın Sütçüler ilçesi sınırlarındaki Yukarı Köprüçay Havzası’ıda bir kaç yıl önce başlayan gül üretimi yöredeki kimi köyler için önemli bir gelir kaynağı oldu. Geçmişte havzadaki köylerden mevsimlik tarım işçisi olarak kentin gül üretimi yapılan diğer bölgelerine çalışmaya giden köylüler, artık kendi güllerini üretiyor. Ayvalıpınar, Kesme ve Aşağıyaylabel gibi köylerde yoğunlaşan gül üretiminden Mayıs-Haziran aylarını kapsayan hasat sezonu boyunca yaklaşık 100 ton gül çiçeği elde ediliyor.

KÖPRÜÇAY’DA İŞLENEN GÜLYAĞI FRANSA’YA İHRAÇ EDİLİYOR

2010 yılında Kesme köyünde açılan özel sektöre ait gül işleme tesisinde sorularımızı yanıtlayan şirket yetkilisi Salih İnan, bölgede yetiştirilen Isparta gülünün kalite yönünden oldukça yüksek olduğunu belirterek, “tesisimizde günde yaklaşık 3 ton, sezonda yaklaşık 100 ton civarında gül çiçeği işliyoruz. Burada ürettiğimiz gül yağı Fransa’ya ihraç ediliyor” bilgisini verdi.

DÜNYANIN GÜLCÜLÜK MERKEZİ ISPARTA

Kozmetik sanayii ve sağlık alanında kullanılan Isparta gülü (Rose Damascane), dünyada en çok Isparta ve çevresinde yetiştiriliyor ancak kozmetik devi Fransa, diğer pek çok aromatik yağlarda olduğu gibi gül yağı konusundaki öncülüğünü de sürdürüyor. Isparta’da Fransız’ların ortaklığında gülyağı üretimi yapan büyük tesislerin yanında Gülbirlik ve diğer özel kuruluşlara ait yaklaşık 15 fabrika bulunuyor.

ALTIN DEĞERİNDEKİ GÜLYAĞININ KİLOSU 6 BİN 500 EURO
Antik çağdan günümüze güzellik ve zenginlik kaynağı olarak görülen gülyağı, tıptan kozmetiğe pek çok alanda kullanılırken, yaklaşık 4 ton gül çiçeğinden elde edilen 1 kilogram gülyağının fiyatı ise 6 bin 500 Euro civarında. Isparta’dan gülyağı ihraç edilen ülkelerin başında Fransa gelirken, ABD, Almanya, İsviçre, Avustralya, Japonya ve Kuveyt de önemli tedarikçiler arasında yer alıyor.

Bölgede üretilen gülyağı Fransa’ya satılıyor

Gül bahçesi

Isparta dünya gül üretiminin lideri konumunda

Kesme köyündeki firma yetkilisi Salih İnan gül yağı üretimi hakkında bilgi verdi

Yukarı Köprüçay’daki köylerde üretilen gül çiçekleri fabrikaya teslim ediliyor

Isparta gülü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.