Kurdaki yükselişte yeni rekor

Türk Lirası’nın Amerikan doları ve euro karşısındaki değer kaybı devam ediyor. ABD seçimlerinin sonuçları beklenirken dolar ve euro, TL’ye karşı rekorlarını tazeledi. Güne yatay başlayan döviz kurları, ilerleyen saatlerde yükselişini hızlandırdı.

Dolar/TL 8,57 ile zirveyi gördü. ABD seçimlerinden önce kur 8,54’ü aşmıştı. Euro/TL’de de 10,20 ile rekor kırıldı. Sterlin/TL kuru ise 11,20’yi aştı. Gram altında da yeni rekor seviyeler kaydedildi.

Açılışta 518 seviyesinde olan Türkiye’nin risk primi ise sonradan 532 seviyesine kadar yükseldi.

Perşembe günü yüzde 1 düşüşle Mayıs 2018’den bu yana en düşük seviyesini gören Bloomberg dolar endeksi, Demokrat aday Joe Biden’ın başkanlık ihtimalinin artmasıyla yüzde 0,2 artış kaydetti.

Nomura Kur Stratejisti Yujiri Goto, Bloomberg’de yer alan analizinde Biden’a yönelik beklentiler dolayısıyla doların zayıflamasının son erebileceğini belirtti.

Gelişen ülke para birimleri içinde Türk Lirası ise Rus rublesi ve Güney Afrika randıyla birlikte dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimlerinden oldu.

‘Biden ihtimali ile değer kaybı artıyor’
Alman gazetesi Die Welt’in piyasa yazaralarından Holger Zschaepitz, TL’deki düşüşü Biden’ın seçilme ihtimalinin artmasına bağladı.

Zschaepitz, Biden ile Türkiye’ye S-400 yüzünden yaptırım uygulanması ihtimalinin arttığını belirtti.

TL’nin değer kaybetmesine rağmen Borsa İstanbul’un BIST 100 endeksinin değer kazanmasını ekonomist Dr. Nuri Sevgen şu şekilde yorumladı:

“TL’nin değer kaybı borsaya yarar, volatilite olmaması kaydı ile. Çünkü dolar bazında şirket hisseleri ucuzlar. Diğer taraftan; faizlerdeki artış ise borsaya hiç iyi gelmez. Çünkü risksiz getiri yükseldikçe riskli olana bakan azalır.”

Singapur’daki Saxo Capital Markets’tan küresel satış stratejisti Mahesh Sethuraman ise piyasa notunda Biden’ın daha geleneksel bir dış politika izlemesi beklentisinin Çin ve gelişmekte olan piyasalar için olumlu olabileceğini aktardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.