Kuyruksuz topal eşşek

Katιlιmcιlarιn sayιsιna bakacak olursak Londra’da yaşayan Kιbrιslιtürkler bu tür etkinliklere oldukça önem veriyor.  Bayramoğlunun tüm Başbakanιn boykot edilmesi çağrιlarιlarιna rağmen seminerin yapιldιğι Toplum Merkezi salonu tιka basa dolu idi.


Ben bu yazιda Başbakanιn konuşmasιnιn iceriğine değinmeyeceğim.  Onu sanιrιm deneyimli yazarlar masaya yatιrιp detaylι inceleyecek (başbakanιn söylediklerini, kendisini değil!)  Değinmek istediğim Başbakanιn uslubü. Sayιn Başbakanιn konuşma tarzι çok ama çok hoşuma gidiyor.  Kιbrιslιtürk dilini hiç kusursuz sergiliyor sözlerinde. Bu toplumsal kültürümüzün devamιnι sağlamak acιsιndan cok önemli.  Devletin en üst düzeyinde bulunan bir kişi dilimizi hor gören kültürel züppelere meydan okurcasιna ve tüm kücümseyici tavιrlarιna rağmen güzelim Kιbrιslιtürk dilimizi konuşmaktan cekinmiyor. Sevgili Yaşar Ismailoğlu arkadasιm bana sayιn Soyer’in buna özellikle önem verdiğini ve bu konuda rahmetli Naci Talat ile yarιş ettiğini söylüyor. O yüzden onu daha fazla takdir etmeli. Bravo sayιn Başbakan. 


Başbakanιn konuşmasι çok sayιda inciler içeriyordu.  Ama en hoşuma giden, daha önce varolan haklarιmιzιn bize sanki bir lütuf yapιyorlarmιş gibi yeniden geri verilmesi tartιşmalarιna yaptιğι benzeti idi.  Onun söylediğini duymak seminere geç gittigim için bir saat ayakta durmama rağmen orada bulunmaya değdi! Başbakan aşağι yukarι şöyle dedi “ Eşşeğimizi kuyruksuz, hatta bir ayağι kesilmiş, topal olarak bize geri iade etmeye çalιşιyorlar”! Olursa bu kadar olur.  Tony Blair kalksιn ve böyle benzetme yapsιn. Nah yapar!


Bir de arasιra “televizyonlar olmasa daha çok şeyler söyleyecektim” demesi yokmuzdu?! Keşke bir katιlιmcιnιn dediği gibi “söyleylim televizyonlarι kapatsιnlar” demesine uyulsa ve Başbakandan bu şeylerin ne olduğunu öğrenebilseydik! Vallahi bana sorarsanιz ne kadar da sayιn Soyer yeni birşey söylemese ve sorulan her soruyu “bu konunun uzerinde şu an duruyoruz, önümüzdeki günlerde göreceksiniz. O zaman gonuşuruz” dese de ben yine her gonuşmaya geldiğinde gidip gendini dinneyceğim!  Terbiyesizlik yapιp Başbakanla gιrgιr geçtiğim sakιn sanιlmasιn. Bu konuda çok ciddiyim. Yukarιda dediğim gibi sayιn Soyer Kιbrιslιturk dilini çekinmeden konuştuğu için onu kutlamak gerek. Dilimiz, varlιğιmιzιn devamι için çok ama çok önemli bir etkendir. Keşke diger siyasilerimiz, akademisyenlerimiz, iş sahiplerimiz de bu konuda onun kadar cesaretli olsalardι.


Seminerin soru cevap bölümünde izlenilen bir olaya değinmeden geçemiyeceğim.  Yakιndan tanιdιğιm ve Ingiltere Kιbrιslιtürk toplumu içerisinde çok özel bir yeri olan arkadaşιmιz sanatcι Sümer Erek, Kιbrιs’ta çalιşma yapmaya gittiğinde kendisine gösterilen ilgisizliği bir sanatcι gibi anlatmaya kalktι.  Gerek paneldeki kişiler ve seminer katιlιmcιlarιnιn ona karşι gösterdiği saygιsιzlιk ve alaycι tavιrlar çok üzücü idi. Iki hafta once Sümer’le karşιlastιğιmda durumunu bana anlattιğι için söyleyeceklerinden haberdar idim.  Keşke Sümer’in anlatacaklarι soru cevap bölümünün tek konusu olsaydι. O zaman diğer birçok sacma sapan ve özel konularla boşuna başιmιz şişirilmezdi.  Semineri kimin yönettiği bile belli olmadιğιndan  malesef bu tür katkιlara izin verildi ve seminer tam manasiyle bir fiyasko ile bitti.  


Sümer’in konusu da özeldi ama eğer kendisine anlatma firsatι verilseydi KKTC hükümetinin dünyaya açιlma çabalarιnιn ne kadar içi boş olduğu bir anlamda meydana çιkacaktι.  Sümer gibi dunyanin birçok yerinde eserlerini sergilemis ve ödül almιş bir ressam KKTC’yi bir önemli sanatsal etkinlikte temsil etmeyi teklif ediyor, ve KKTC hükümeti tarafindan kendisine hiçbir şekilde yardιmcι olunmuyor.  Durum bu.  O zaman insanιn kafasιnda ister istemez KKTC hükümeti dünyaya açιlma konusunda ne kadar samimidir? diye bir soru beliriyor.  Yoksa acaba dünyaya açιlmamιş bir toplumu idare etmek onlara daha mι kolay geliyor?!


Bu tür seminerler potansiyel olarak çok yararlι olabilir. Ancak seminerler çok daha profesyonel bir şekilde düzenlenmelidir.  Örneğin KKTC Londra Temsilciliği personeli süs gibi panelde hiçbir katkι yapmadan oturacaklarιna Başbakana ve heyetine yardιmcι olup semineri daha yararlι bir hale getirebilirler.  Bir de her yιl ayni şeyleri dinleyeceksek ve bir yιldan diğerine hiçbir ilerleme kaydedilmediğini duyacaksak Internet sayfalarιndan KKTC gazetelerini okumak bize yeter.  Sayιn Başbakan ve heyeti boşuna zahmet edip binlerce pound harcayιp gelmesinler. 


 


  

694390cookie-checkKuyruksuz topal eşşek

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

three + 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.