Kuzey, Güney sınırında tatbikatta

Bölgeden gelen haberler, Kuzey Kore’nin tatbikat kapsamında topçu atışlarına başladığı yönünde.Ancak şu ana kadar Güney Kore karasularına düşen bir top mermisi bulunmuyor.

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, bölgedeki askeri birliklere”Kuzey Kore’nin eylemlerine gerektiği şekilde karşılık verin” emrini iletti. Park, Güney Kore’nin sınırlarını ihlal eden bir top atışına aynı şekilde karşılık verileceğini ifade etti.

Mart ayı sonunda Kuzey Kore’nin yaptığı benzer bir tatbikat sonucunda iki ülke karşılıklı olarak yüzlerce tur topçu ateşi açmıştı.

Güney Kore Savunma Bakanlığı yetkilisi AFP haber ajansına “Kuzey bizi bugün (sınırın) kuzeyinde Yeonpyeong ve Baengnyeong adalarının yakınında askeri tatbikat olacağına dair uyardı,” dedi.

Bu iki ada da, iki ülke arasındaki gerilimin sıcak noktalarından. 2010 yılı Kasım ayında Kuzey Kore Yeonpyeong’ı top ateşine tutmuştu. Güney Kore’ye cevaben yapıldığı söylenen saldırıda iki denizci ve iki sivil hayatını kaybetmişti.

2010 yılının daha önceki aylarında ise bir Güney Kore savaş gemisi Baengnyeong yakınlarında batmış, 46 kişi hayatını kaybetmişti. Seul Pyongyang’ın gemiye torpido attırdığını iddia etmiş, ancak Kuzey Kore olayla ilgisinin olmadığını söylemişti.

Güney Kore: Ordumuz hazır

Güney Kore yetkilileri tatbikatı yakından izleyeceklerini ve ordularının “tam anlamı ile hazır” olduğunu söylüyor.

Kuzey Kore lideri Pyongyang yönetimi bir ay içerisinde ikinci kez bu tür bir etkinlikte bulunacak.

Son tatbikat uyarısı uydu fotoğraflarının Kuzey Kore’nin nükleer tesislerinde hareketlilik tespit ettiği bir döneme denk geldi.

Güney Kore ordusu Kuzey’in Punggye-ri nükleer test alanında “çokça hareketlilik” tespit ettiğini söylemişti.

Eğer Kuzey Kore nükleer bir test gerçekleştirirse bu, 2006, 2009 ve 2013’teki testlerden sonra dördüncü olacak.

Birleşmiş Milletler 2006 yılında Kuzey Kore’yi nükleer test yapmaktan men etmişti.

Bugünkü tatbikat aynı zamanda ABD Başkanı Obama’nın geçen hafta Güney Kore’ye düzenlediği ziyaretten sonraya denk geliyor.

Birleşmiş Milletler Kore Savaşı’ndan sonra batıdaki sınırını çizdi, ancak Kuzey Kore bu sınırı hiç tanımadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.