Kızıl çamurda tehlike çanları

Macaristan, çevre felaketinin faturasını sızıntının kaynağı alüminyum fabrikasına kesti. Fabrikanın yöneticisi gözaltına alındı. Macar hükümeti, fabrikayı devlet yönetimine aldı.

Macaristan, bir yandan da yeni sızıntı ihtimaline karşı önlem alıyor. Çatlakların bulunduğu bir başka setin her an çökebileceği belirtiliyor.

Çevredeki yerleşim birimleri boşaltılırken sızıntı olabilecek noktaya koruma duvarları inşa ediliyor.

FABRİKA MÜDÜRÜ TUTUKLANDI

Macaristan Parlamentosunda bir konuşma yapan Macaristan Başbakanı Viktor Orban, ülkenin en büyük ekoloji felaketine neden olan kazanın yaşandığı fabrikanın bugünden itibaren devletin idaresine alındığını söyledi.

Orban, ”Kazada yaşamını yitiren 7 kişi ve yaralanan 200 kişiyle birlikte, evlerini terk etmek zorunda kalan binlerce vatandaşın maddi zararlarının devlete vergi veren halktan değil, fabrikayı çalıştıran şirketten tahsil edilmesi gerekir” diye konuştu.

Öte yandan, bu sabah fabrika önünde medya mensuplarına açıklamada bulunan alüminyum fabrikasının genel müdürü de, Başbakan Viktor Orban’ın emriyle tutuklandı.

Avrupa Birliği’den 5 kişilik bir ekip ise temizleme çalışmalarına destek olmak için Macaristan’da.

Tuna’ya kıyısı olan diğer ülkeler de, önlem olarak nehre kil ve asitten oluşan bir karışım döküyor.

Ajka şehrinde faaliyet gösteren alüminyum fabrikasında, fabrikanın depolarında saklanan 1 milyon küp metre kimyasal zehirli kızıl çamur, duvarların yıkılmasıyla birlikte çevreye yayılmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.