LGBTİ+ sitelerine erişim engelleri: “Nefes almamız engelleniyor”

Türkiye’de LGBTİ+’ların kullandığı arkadaşlık sitelerine arka arkaya erişim engeli geldi. Hukukçulara göre uygulama bir sansür; LGBTİ+’lara göre ise sosyalleşmelerinin ve nefes almalarının önünde bir engel.

Kerem ile Berk İstanbul’da yaşayan eşcinsel bir çift. Bir arkadaşlık uygulaması üzerinden tanışmışlar ve bir buçuk yıldır beraberler.

“Aslında uzun süredir bir arkadaşımız bizi tanıştırmak istiyordu. Ancak bir türlü fırsat olmadı. Sonra bu arkadaşlık uygulaması üzerinden konuşmaya başladık. İyi ki de başlamışız diyorum çünkü aradaki tanışma ve sosyalleşme sürecini çok hızlandırdı” diye anlatıyor Kerem.

Türkiye’de LGBTİ+’ların yaygın olarak kullandığı arkadaşlık siteleri ve uygulamalarına arka arkaya erişim engeli geldi. En son geçen hafta Türkiye’nin en eski arkadaşlık sitelerinden biri olan Gabile internet sitesi Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla erişime engellendi. Benzer şekilde dünya çapında çok sayıda kullanıcısı bulunan arkadaşlık sitesi Hornet’in web sitesi ile telefon uygulaması da Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla geçen ay engellenmişti.

“Bu platformların engellenmesi sansürdür”

İfade Özgürlüğü Derneği’nden Yaman Akdeniz’e göre getirilen erişim engelleri LGBTİ+lar açısından çok ciddi hak ihlallerine yol açıyor. DW Türkçe’ye konuşan Akdeniz, “Daha önce defalarca, çok sayıda kullanıcısı olan platformların toptan erişime engellendiğini ve bunlar hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararı verdiğini gördük. Bu platformların engellenmesi sansürdür. LGBTİ+’ların iletişim kurmalarını engellemek amacıyla bunun yapıldığını düşünüyorum” değerlendirmesini yaptı. Avukat Akdeniz, aynı zamanda Hornet’in kapatılması ile ilgili bir itiraz başvurusu hazırlamakta olduklarını da aktardı.

DW Türkçe’nin konuştuğu LGBTİ+’lar ise söz konusu uygulamaların yasaklanmasını kendilerini yalnızlaştırmaya iten, toplumsal olarak dışlayan kararlar olarak değerlendirerek sosyalleşmelerinin engellendiğini savunuyorlar.

Hornet kullanıcısı olan 27 yaşındaki Kani, “Bu, en başında bir yaşam tarzına müdahaledir. Ancak LGBTİ+lar özelinde nefes almamız, sosyalleşmemiz engelleniyor gibi görüyoruz bunu. Gitgide daha güvensiz hissediyoruz. Türkiye gibi bir ülkede insanların cinsel kimlikleri, cinsel yönelimleri alınlarında yazmıyor; ya da belli etmiyorlar. İnsanların gizlilik kaygıları var. İnternet üzerinden biraz daha rahat bir sosyalleşme söz konusu. Böyle uygulamalar var ve bunun elden alınması LGBTİ+ları yalnızlaştırıyor” diyor.

24 yaşındaki Elif ise “Zaten bu ülkede yaşamak bizim için çok zor. Bunu biliyoruz. Kolaylaştıran birkaç şey vardı. Gidebildiğimiz mekanların, bir araya gelebildiğimiz yerlerin zaten çoğu pandemi sebebiyle elimizden alındı. Herhalde birbirimizle tanışıp sosyalleşebildiğimiz bir tek bu platformlar var. Öte yandan siyasetçilerin bize yönelttiği bir nefret de var. Ben kendimi güvende hissetmezken, şimdi daha güvensiz hissetmeye başladım” diye anlatıyor.

21 yaşındaki Berfin durumdan rahatsız olduğunu belirterek, “Hornet veya Gabile benim kullandığım uygulamalar değil. Ama kendi kullandığım tanışma uygulamaları sosyal, romantik ve seksüel hayatımda önemli rol oynuyor. O alanlarda arkadaş, partner hatta iş bağlantısı bile buluyorum. İnsanların birbiriyle tanışmasının yasaklanıyor olması bence akıl almaz bir durum” diyor.

Benzer şekilde 26 yaşındaki Berk de “Sokakta herhangi birine yaklaşıp rastgele tanışmak, arkadaş olmak, benim kişiliğim açısından da başarabileceğim bir şey değil. Ama bu seçeneğimin elimde olmamasının cinsel yönelimden kaynaklanması benim canımı sıkıyor. Türkiye’de, sokaktaki birinden cinsel yönelimini medeni bir şekilde açıklamasını beklemek İstanbul’da bile olsa çok mümkün değil. Çok bildiğim ve güvendiğim bir ortamda değilsem, asla değerlendireceğim bir seçenek değil benim için gidip biriyle tanışmak. Geriye sadece bu tarz platformlar kalıyor” diye belirtiyor.

HABERİN DEVAMINI KAYNAĞINDAN OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ
https://www.dw.com/tr/lgbti-sitelerine-eri%C5%9Fim-engelleri-nefes-almam%C4%B1z-engelleniyor/a-54988695

2452370cookie-checkLGBTİ+ sitelerine erişim engelleri: “Nefes almamız engelleniyor”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.