Ölümcül ilacı alerjiye deva diye sattılar

Polonya’da sağlık sektöründe yaşanan skandallara her gün bir yenisi daha eklendi.

Kısa bir süre önce Ostrow Wielkoposki kentindeki bir diyaliz merkezinde tedavi gören 20 hastaya dikkasizlik sonucu ölümcül Hepatit C virüsü bulastırılmasının ardından, dün de binlerce ölümcül ampülün yanlışlıkla alerji ampülü diye etikenlendiği ve  piyasaya sürüldüğü ortaya çıktı.

Ülkenin batısındaki Jelenia Góra kentinde bulunan ilaç firması “Jelfa Eczacılık” tarafından kas gevşetmek ve anestetik ameliyatlarda kullanılmak amacıyla üretilen ölümcül Hydrocortisone ampülerinin, bir yanlışlık sonucu “Corhydron” alerji ampülü olarak etiketlendiği ve eczanelerde satıldığı meydana çıktı.

TÜYLER ÜRPERTEN GERÇEK

Yapılan araştırmalarda toplam 6 bin 600 ampülün yanlış etiketlendiği ve yaklaşık 5 bininin çeşitli eczanelerinden satın alındığı öğrenildi. Ayrıca ölümcül etkisi bulunan ampülleri kullanan bazı hastaların kısa bir süre sonra fenalaştıkları ve çeşitli hastanelerde tedavi altına alındıkları belirtiliyor.

BAKAN SUÇLANIYOR

Polonya medyası, halkı tehlikeye karşı uyarmakta geçiken Sağlık Bakanı Zbigniew Religa ve  Jelfa Eczacılık yöneticilerini sorumsuz davranmakla suçladı.  

Basında yer alan haberler üzerine harekete geçen Sağlık Bakanı Religa, yanlış etiketlenen ilaçların toplatılması için çalışmaların hızla sürdürüldüğünü açıkladı. Bakan Religa, alerji ve astım tedavisi gören hastalara “Corhydron” kullanmamaları yönünde uyarıda bulundu. 

Konuyla ilgili olarak Başbakan Jaroslaw Kaçinski’yle de bir araya gelen Bakan Religa, burada yaptığı açıklamada; Eczacılık Başmüfettişi’nin görevden alındığını duyurdu. Daha sonra bakanlıktan yapılan açıklamada ise, istifa etmesi beklenen Bakan Religa’nin görevine devam edeceği belirtildi.

1140300cookie-checkÖlümcül ilacı alerjiye deva diye sattılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

9 + 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.