Londra Kürt Film Festivali başladı

Londra Kürt Film Festivali (London Kurdish Film Festival-LKFF) bu yıl Mehmet Aksoy’un anısına 13-22 Nisan arasında yapılıyor. Londra’da Kürt toplum üyelerince 2001’den bu yana kesintili olarak düzenlenen LKFF, bu yıl 10’ncu kez gerçekleştirilecek. Mehmet Aksoy Londra’dan Suriye’deki YPG saflarına belgesel yapmak amacıyla katılmış, geçen Eylül’de IŞİD tarafından gerçekleştirilen bir saldırıda hayatını kaybetmişti.

Kürt yönetmen ve yapımcıların ya da Kürtlerle ilgili festival filmleri 18-19 Nisan’da “107 Kingsland High Street E8 2PB” adresindeki Rio’da ve 13 Nisan’dan 21 Nisan’a kadar da “Hollywood Green, 180 High Road, Wood Green N22 6EJ” adresindeki Vue Wood Green sinemalarında gösterilecek.

FESTİVAL AÇILIŞI

LKFF, 13 Nisan Cuma akşamı Yılmaz Güney’in tanıtıldığı “Çirkin Kral Efsanesi” filmiyle açılış galasını yaptı. Açılış resepsiyonuna kalabalık bir davetli gurubunun yanı sıra toplumdaki sanatçılar, siyasetçiler ve iş dünyasından isimler de katıldı. Sarı, yeşil ve kırmızı balonlarla süslenen sinemanın resepsiyon salonunda ulusal giysili Kürt kadınlar da dikkati çekti.

Galada yapılan konuşmalarda Kürt halkının var olma mücadelesinin sinemaya yansıtılmasının önemi vurgulanarak, sinemacı Yılmaz Güney ve Mehmet Aksoy’a layık bir festival yapmanın çıtayı yükselttiği belirtildi.

Festivalde Kürt sinemacıların ya da Kürtlerin kültürlerini yansıtan filmlerin yer aldığı vurgulanarak, yaşamın her alanında olduğu gibi sosyal ve kültürel alanda da Kürt kültürünün zenginliğinin yeni kuşaklara ve yurt dışında yaşayan Kürtlere taşınmasında festivalin önemli bir işlev üslendiği belirtildi.

FESTİVAL’E DAMGASINI VURAN: MEHMET AKSOY

Festival organizatörlerinden Aledîn Sinayeç şunları söyledi:

“Londra Kürt Film Festivali 17 yıllık bir yolculuğun bir ürünü. Uzun bir yol kat etti. Bu yolculukta yüzlerce kişinin büyük emekleri var. Bu kişilerden bazıları bugün aramızda değil. Bunlardan birisi de Eylül 2017’de fiziki olarak aramızdan ayrılan değerli arkadaşımız, yoldaşımız Mehmet Aksoy… Aksoy son üç festivalin aktif yürütücüsüydü. Bugün aramızda olmasa da benim gibi buradaki çok arkadaşımızın yüreğinde. Aslında bu yılki festivalin hazırlığı onun anısı ve ruhuyla yürütüldü. Mehmet festivalin ne kadar değerli olduğunu her platformda dile getirirdi. Geçtiğimiz festivalde verdiği bir röportajda Mehmet; “Londra Kürt Film Festivali benim hayatımda çok değerli bir yere sahip. Film Festivali beni kimlik bilincimin gelişmesinde büyük katkı sahibi. Kimlik arayışımın yolculuğunda derinleştirici bir rolü oldu.”

“Evet gerçekten de sinemanın öyle bir misyonu var. Kürt halkının içinden geçtiği zor süreçleri, direnişini, kültürünü dünyaya taşıyan ve bunun sesi ve gözü olan bir misyona sahip” diyen Siyaniç, “Kürt yönetmenlerin yükü bu yüzde ağır. Bizler Yılmaz Güney’in, Halil Dağ’ın ve Mehmet Aksoy’un mirasına sahip çıkmaya devam edeceğiz” diye devam etti.

TOPLAM 42 FİLM

Festival kataloğunda Nihat Seven, Nicolas Raffin ve Mizgin M. Arslan’ın seçtiği festival filmlerinin yanı sıra ayrıca belgesel, kısa film, Yılmaz Güney Kısa Film Ödülü, Mehmet Aksoy Belgesel Ödülü komitelerinin seçimi filmler de gösterime girecek. Ayrıca 21 Nisan’da SOAS Üniversitesi’nde özel bir gösterim yapılacak.

LKFF’de, 10 uzun metrajlı, 14 belgesel ve 18 kısa filmden oluşan toplam 42 film gösterilecek.

LKFF ile ilgili bilgiler [email protected] e-posta adresinden istenebileceği gibi “Ferhan Sterk 07956 436763, Yesim Yaprak Yıldız ve Meltem Ay 07960 022933″den de alınabilecek. Festivalin yazışma adresi “Box 208, 254 Pentonville Road, London N1 9JY United Kingdom” olarak belirtildi.

2178250cookie-checkLondra Kürt Film Festivali başladı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.