Londra Toplum Merkezi’nde kitap günleri

Londra Toplum Merkezi’nden yapılan açıklama aynen şöyle:

“24 ve 25 Ekim’de iki günlüğünede olsa sizleri kitaplarla buluşturmayı hedefliyoruz. Başlıngıç olarak 2 güne sığdırmaya çalıştığımız bu etkinlik umarızki sizlerin ilgisi ve desteği ile gelecek yıl haftalık bir etkinliğe dönüşür. Bilim ve teknolojinin ilerlemesiyle kitap basımının daha kolay bir hale geldiği bir çağdayız. Tarihin hiçbir döneminde bugünkü kadar çok kitap basılmamış ama aynı zamanda da, tarihin hiçbir döneminde insan bugünki kadar tarihinden kopartılmamış, bireycilik ve tüketim bu kadar kutsanmamıştır. Bu büyük çelişkinin nedenlerinden biri başkaca birçok sebebin yanı sıra okuma alışkanlığının az olması ise bir diğeri düşünsel yaşamın sürekli olarak egemenler tarafından kontrol altına alınmaya çalışılmasıdır.

Bu nedenle okuma alışkanlığının kazanılması kadar okunulacak olan kitabın seçimide önemli diye düşünüyoruz. Görsel medyanın giderek yaygınlaştığı günümüzde okuma yerini giderek izlemeye ve dinlemeye bırakıyor. Kitap okuma alışkanlığı ile ilgili olarak yapılan bir çok istatistik bunu çok açıkca göstermektedir.

Bir Japon’un yılda 25 kitap okurken, 6 Türke bir kitap düştüğünü ortaya koyan istatistik bizim toplumumuz açısından okuma alışkanlığını açık bir şekilde ortaya koymaya yetiyor. Londra açısından da durumun pek farklı olduğunu söylemek mümkün değil. Binlerce işletmemizin olduğu Londra’da kitapcıların sayısının bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az olması, olanlarında kapanmakla yüz yüze kalması bu durumun başka bir göstergesi.

Bize ait olan bu doğrulardan bir başkası ise kitabın bir suç aleti olarak silahla yan yana konduğu bir ülkeden geliyor olmamız. Bütün bu nedenlerden dolayı hem okumayı teşvik etmek hemde bu vesile ile bir takım güncel gelişmeleri birlikte tartışmak için kitap günlerini düzenliyoruz. İki gün boyunca açık olan standlarda; bilim, felsefe, sosyalist teori, roman, öykü, anı, biyoğrafi, politika, deneme, şiir ve çocuk kitaplarını bulabileceksiniz.

Kitap günleri için Türkiyeden araştırmacı yazar Faik Bulut, Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Sekreteri şair ve yazar Tevfik Taş ve emekli maden işçisi, yazar, tiyatrocu Fahri Bozbaş da konuğumuz olacak. Fahri Bozbaş’ın tek kişilik oyunu ‘Madenkeş Aileler’ ile son bulacak olan kitap günlerinde bizim sizlerle, sizinde kitaplarla bulaşabilmenizi ümid ediyoruz.”

825140cookie-checkLondra Toplum Merkezi’nde kitap günleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

eight − two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.