Londra ve İzmir’de eş zamanlı “Marlboro” eylemi

İzmir Torbalı’da bulunan Philip Morris (Marlboro) fabrikasında faaliyet gösteren Euroserve Hizmetleri AŞ’de DİSK/Gıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan işçilerin direnişi sürüyor.

Atılan işçilerin işe alınması ve sendikal haklarının tanınması için mücadele eden işçiler direnişlerinin 32’nci gününde, İngiltere’deki üç sendikayla birlikte eş zamanlı basın açıklaması yaptı.

Fotoğraf: DİSK/Gıda-İş Sendikası

Torbalı’daki Marlboro fabrikasının önünde bir araya gelen işçiler, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Atılan işçiler geri alınsın”, “Sendika hakkı engellenemez” sloganları attı. Fabrika önünde işçilere açıklama yapan Gıda-İş Ege Bölge Temsilcisi Ufuktan Öden, talepleri gerçekleşene kadar mücadele edeceklerinin vurgusu yaparken, aynı zamanda uluslararası dayanışmanın da arttığını söyledi. İngiltere’deki basın açıklamasına ilişkin bilgi veren Öden, online olarak oradaki açıklamayı aktardı.

İngiltere’de ise Hammersmith’deki Philip Morris merkezi önünde açıklama öncesi bildiri dağıtımı yapıldı. DAY-MER üye ve yöneticileri, UNITE Göçmen İşçiler Gıda ve Servis Şube Temsilcisi, National Shop Stewards Network temsilcisi, Türkiyeliler ile Dayanışma Platformu ile yapılan açıklamayı DAY-MER Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Dil okudu.

Açıklama sonrası şirket yetkilileri ile görüşme yapma istekleri ise izinleri olmadığı gerekçesiyle kabul edilmedi.

Londra’daki eylem

SES İZMİR ŞUBE’DEN DAYANIŞMA

Öte yandan Marlboro işçilerinin 32 gündür süren direnişlerine SES İzmir Şube yöneticileri de destek verdi. İşçilerle fabrika önünde bir araya gelen SES İzmir Şube yöneticileri, ne zaman bir sendikalaşma mücadelesi olsa işçilere yapılan baskıların arttığını, işçilerin işsizlikle karşı karşıya bırakıldığını söyledi. Mücadeleyi yükseltme vurgusu yapan yöneticiler, işçilerin haklı direnişlerinin yanında olduklarını belirtti. (İzmir/EVRENSEL)

2641670cookie-checkLondra ve İzmir’de eş zamanlı “Marlboro” eylemi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.