Londra’daki Kraliyet Müzik Akademisi bestecilerimizle yankılandı

Deprem yaralarını sarmak için Kraliyet Müzik Akademisi’nde düzenlenen özel konserde çağdaş bestecilerimizin eserleri büyük alkış topladı. Ezo Sarıcı önderliğinde 27 Mart akşamı gerçekleşen organizasyonda uluslararası başarılarıyla adlarından söz ettiren 20 genç virtüöz sahne aldı.

Türkülerimizin yaylı ve nefesli sazlarla yorumlarından caza uzanan geniş repertuarda yer alan Ahmed Adnan Saygun ve Fazıl Say gibi bestecilerimizin eserleri salonu dolduran müzikseverleri büyüledi.

Geliri ekonomik sebeplerle eğitime ulaşmada zorluk içinde olan çocuklara destek olan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne aktarılacak olan kampanya esnasında müzisyen gençler 2500 pound (yaklaşık olarak 58750 Türk Lirası) bağış toplamış oldular.

Deprem için özel olarak bestelenen çalışmalarla birlikte Anadolu ritim ve melodilerinden kaynaklanan çağdaş eserlerin sergilendiği Londra akşamında müzikseverler Royal Academy of Music’in prestijli konser salonu Duke’s Hall’ü tamamen doldurdular.

Çelist Arya Güneş’in, Ahmed Adnan Saygun’un “Partita for Solo Cello” adlı eserinin 4. ve 5. bölümlerinin yorumuyla açılan konser, besteci Emre Şener’in 6 Şubat depremi için bestelediği “Seyyar Klarnet” adlı çalışmasıyla devam etti. Bu özel çalışmada yaylı çalgılar eşliğinde klarnetçi Wladyslaw Lech solist olarak yer aldı.

Aşık Veysel esinlenmesi Kara Toprak’ın Fazıl Say yeniden bestelenmesini, genç piyano virtüözlerinden Junyan Chen’in ustalıkla sergilesi ardından Ezo Sarıcı’nın geleneksel türkülerimizden Gaziantep Yolunda’yı üç çello için düzenlemesi salonu dolduran müzikseverlere deprem bölgesinde yaşanan acıları hatırlattı.

Genç bestecilerimizden Cem Güven’in “Mandragora” adlı çalışmasının, 6 Şubat depremine hitaben sessizlik ve tekrar eden pasajların kemandan kontrbasa dokuz yaylı çalgıyla anlatılmasıyla konserin ilk yarısı tamamlandı.

Konserin ikinci yarısı “Devlet Sanatçısı” unvanını alan ilk sanatçımız Ahmed Adnan Saygun’un (1907-1991), “Demet Suite for violin and piano op.33” adlı eseriyle başladı.

Kemanda Ezo Sarıcı ve piyanoda Deniz Cengiz, Anadolu ağıtlarından horona farklı  çağrışımlar uyandıran bu eseri büyük bir incelikle yorumladılar.

Caz solisti Aitziber Cofre Real’in piyanist Scottie Thompson ile Brezilyalı besteci Chico Buarque şarkısı “Todo Los Sentimentos”’un doğaçlamalarla yaşlarını aşkın olgunluktaki performansları izleyenleri hayrete düşürdü.

Caz severlerin İstanbul Caz Festivali’nden de hatırlayacağı genç tenor saksafoncu Emma Rawicz sahneye çıktığında caz ustalarını kıskandıracak tekniği ve sükunetiyle dikkat çekti.

Duygulu caz solisti Immy Churchill, akustik gitarıyla besteci babasının (Pete Churchill) sığınmacıların dışlanmasına karşı bestelemiş olduğu “Shame on you, shame on me”nin yanı sıra “People will come, people will go” adlı parçaları büyük bir zarafetle sundu.

Immy Churchill (vokal), Ezo Sarıcı (keman), Edward Hogben (trompet), Emma Rawicz (saksafon), Scottie Thompson (piyano), Toby Yapp (bas gitar) ve davulda Jonah Evans’dan oluşan caz topluluğunun Yemen Türküsü’nün yeniden düzenlemesinin ayakta alkışlanmasıyla konser son buldu.

Yaşadığımız büyük depremin neden olduğu eksiklikleri tamamlamada kullanılmak üzere müzisyen gençlerimizin çabalarına ortak olup bağışta bulunmak isteyenler için Online bağış linkinin birkaç gün daha açık olacağını bu haber vesilesiyle hatırlatmak isteriz.

https://gofund.me/eabb13d7

EZO SARICI KONSERIN ACILIS KONUSMASINDA 
YAYLI CALGILAR TOPLULUGU EMRE SENER ILE
Piyanist Junyan Chen
IMMY CHURCHILL & SCOTTIE THOMPSON
ARYA GUNES
EZO SARICI & DENIZ CENGIZ
CELLO TRIO
CAZ TOPLULUGU, YEMEN TURKUSUNU CALARKEN
CAZ SARKICISI AITZIBER COFRE REAL
2678090cookie-checkLondra’daki Kraliyet Müzik Akademisi bestecilerimizle yankılandı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.