Londra’daki töre cinayetini anne itiraf etti

Türkçe konuşan toplumun yoğun olduğu Londra Woodford Green’de yaşayan Gören ailesi 1999’dan buyana kızlarının kayıp olduğunu öne sürmüştü.

Hanım Gören, kızlarının kendi yaşının iki katı bir adamla cinsel ilişkiye girdiği gerekcesiyle babası ve oğlunun yardımıyla öldürüldüğü ve evin bahçesine gömüldüğünü söyledi. Acılı anne, cinayetten bir hafta sonra topraktan çıkarılan cesedin yok edildiği itiraf etti.

Savcı Jonathan Laidlaw acılı annenin ailenin bu sırrını korkudan saklayarak polisi yanılttığını söyledi.

Mahkemede cinayetten suçlanan Tülay’ın babası, kardeşi ve amcası Cuma Gören, kızlarının sevgilisi Halil Ünal’ı da öldürme girişiminde bulundukları açıklandı.

TÖRE CİNAYETİ

Londra Polisi’nin mahkemeye sunduğu belgelere göre; 1990’larda İngiltere’ye gelerek politik sığınma hakkı kazanan Gören ailesi, Alevi kızlarının Sünni bir erkekle beraber olarak bekaretini yitirmesi üzerine aile meclisini toplayarak töre gereği öldürmeye karar verdikleri belirtildi.

Tülay’ın kardeşi Ali’nin Tülay’ın sevgilisi Halil’i arayarak, “Kardeşimi eve gönder, babam evlendikten sonra yaşamanıza izin verecek yoksa onu öldürecek” dediği belirtildi. “Fish and chip” dükkanında işçi olarak çalışan baba Mehmet’in Tülay’ın eve döndüğü gece karısı ve küçük oğlunu aynı semtteki kardeşine gönderdiği ve o tarihten sonra Tülay’ın kayıp olduğu belirtildi.

Anne Hatun, eve döndüklerinde evdeki mutfak bıçaklarının ve çöp torbalarının yok olduğu ve bahçenin kazılı olduğunu anlattı. Tülay’ı son görenin kendisine hoşçakal öpücüğü veren küçük kardeşi olduğu mahkeme kayıtlarına geçti…

VAHŞİ PLAN…

Anne, eve döndüğünde eşinin kızlarının tekrar kaçtığını söylediğini, elindeki kesikleri de “muz soyarken oldu” diye açıkladığını aktardı. Acılı kadın, ayrıca evde mutfak bıçakları, çöp torbalarının kayıp olduğu ve bahçenin kazılmış olduğunu farkettiğini de söyledi.

Anne, eşinin o gün ilk kez bahçede çalıştığı ve ilk kez gömleğini yokadığını da itiraf etti. Kocası tarafından kızlarının adını ağzına almaması için tehdit edildiğini de belirten acılı anne, bir hafta sonra tekrar evden gönderildiğini ve döndüğünde bahçenin tekrar kazılmış olduğu ve bazı çöp torbalarının da kayıp olduğunu dile getirdi.

2000 Ağustos’unda da baba Mehmet’in Halil Ünal’a balta ile saldırmaktan tutuklandığı ve Tülay’ın erkek arkadaşı tarafından kaçırıldığını öne süren bir mektubun polise sunulduğu belirtildi. Polis, zavallı genç kızın son anında babası tarafından böyle bir mektup yazmaya zorlandığının anlaşıldığını açıkladı.

825030cookie-checkLondra’daki töre cinayetini anne itiraf etti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 + 9 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.