Londra’dan Afşin Elbistan’daki HES, termik ve filtre protestosu

Britanya Afşin Elbistan Çevre Platformu üyeleri, “yandaş firmalar”ın baskısıyla Afşin Elbistan’da filtre takılmadan faaliyetlerine devam eden termik santrallere ve yeni açılması planlanan termik, hidroelektrik santrallere ve taş ocaklarına tepki gösterdi.

Britanya Afşin Elbistan Çevre Platformu 13 Eylül günü Britanya Alevi Federasyonu’nun Enfield’taki yerleşkesinde basın açıklaması yaptı.

“Britanya’da yaşayan Afşin ve Elbistanlılar olarak bugüne kadar duyarsız kaldığımız memleketimize sahip çıkıyoruz” cümlesiyle başlayan basın açıklamasının ilk kısmını Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil okudu.

1984’de faaliyetlerine başlayan ve sekiz ünitesi bulunan termik santralin gaz ve kül filtreleri olmadan çalıştırıldığını hatırlatan platform sözcüleri, Ocak 2020’de ilkel yöntemlerle çalışan santralde üretimin durdurulmasıyla halkın 36 yıldır ilk kez temiz hava soluduğunu ifade ettiler. Ancak yandaş firmalar para kazansın diye altı ay sonra aynı şekilde çalışmaya devam eden santraller yüzünden Afşin Elbistan halkının tekrar zehir soluduğunu vurgulan platform üyeleri resmî yetkililerin bu konudaki duyarsızlığına dikkat çekti.

Basın açıklamasında bölgede yapılması planlanan termik santral, taş ocağı ve Hes’lerin çevreye ve halka vereceği zararlar potansiyel tehlikeler de hatırlatıldı. Alınan ÇED raporlarının ve mahkeme kararlarının Danıştay tarafından bozulmasıyla bölge halkının iradesinin hiçe sayılması Britanya Afşin Elbistan Çevre Platformu tarafından kınandı. Platform üyeleri basın açıklamasının sonunda bundan sonra bölgedeki çevre katliamlarına karşı seslerini daha gür bir şekilde duyuracaklarını dile getirdiler.
TUNCAY BİLECEK / BİSİKLETLİ GAZETE ([email protected])

2450450cookie-checkLondra’dan Afşin Elbistan’daki HES, termik ve filtre protestosu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

eighteen − 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.