Macar Başbakan Türkiye’yi sevdi

Başbakan beraberinde İçişleri Bakanı Sándor Pintér, Ulusal Ekonomi Bakanı Mihály Varga, Ulusal Kalkınma Bakanı Lászlóné Németh, Tarımsal Kalkınma Bakanı Sándor Fazekas, İnsan Kaynakları ve Kültür Bakanı Zoltán Balog, Dış Ticaret Devlet Bakanı Péter Szijjártó, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Kültür Bakanı Ömer Çelik, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Kadir Topbaş, Patrik İ. Bartholomeos, Macaristan Ankara Büyükelçisi Dr.Hóvári János, Macaristan İstanbul Başkonsolosu Gábor Kiss, Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu ve Türk Macar İşadamaları Derneği ( TÜMİSAD ) Başkanı Osman Şahbaz, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, MMG Genel Başkanı Murat Özdemir ve çok sayıda misafir davetli katıldı.

Macaristan Başbakanı Viktor Orbán, Macaristan Kültür Merkezi Evini açmalarının nedenini şöyle ifade etti;

‘Bu evi açmamıza bende çok şaşırıyorum. Uçakta hazırlık yaparken, cevabını da aldım. Ben onüç sene önce İstanbul’daydım. O gün Başbakan farklı bir kişiydi. Kendisi tamamen başka bir yerdeydi. Siyaset farklıydı. Şehir de farklıydı. Aradan onüç yıl geçti. Şimdi aradaki fark çok büyük. Teknik gelişmelerden bahsetmiyorum. Sadece tüneller, köprüler, yollar, hızlı trenler ve modern yeni binalar. Türkiye son on yılını çok başarılı geçirdi. Dünyadaki küreselleşme algısı ile başa çıkan az ülkelerden birisi Türkiye’dir. Başarılı gelişmeyi gözle görüyoruz…’

Konuşmaların ardından Macar Kültür Merkezi Macaristan Başbakanı ve Bakanlar tarafından açıldı.

TÜRKİYE’YE ÖVGÜ

Beşiktaş’taki Shangri-La Bosphorus İstanbul Hotel’de düzenlenen Türk Macar çalışma yemeğine katıldı.

Macaristan Başbakanı Viktor Orbán şunları söyledi:

“AB’den gelen bir Başbakan olarak, ne istediğini bilen Türkiye görüyorum. AB’nin kendisini yeniden düzenlemesi ve AB üyesi ülkelerle ortak geleceğimizi gözden geçirmeliyiz. On üç yıl sonra yeniden Türkiye’deyim. Kendine güvenen, başarılı, modern ve günü yakalamış vizyonu olan bir Türkiye görüyorum. Bunların bir lideri var. On üç yıl öncesine göre çok gelişmiş bir Türkiye görüyorum. Burada çok büyük yatırımlar ve gelişmeleri görüyorum.Bütün dünya globalleşme sürecinde Türkiye’nin karlı çıktığına inanıyor. Çünkü iyi ve doğru kararlar verildiğini düşünüyoruz. AB ülkeleri dünya nüfusunun %8’ini oluşturuyor. Dünyadaki üretimlerin %25’i bu bölgede bulunuyor. AB’nin kendisini yeniden gözden geçirmesi ve düzenlemesine ihtiyaç vardır. Geleceğimizi yeniden gözden geçirmeliyiz. Bunun yanında Avrupa’daki büyümenin rotası Orta Avrupa ve Macaristan olacaktır. İki günde 36 tane anlaşma imzaladıklarını işadamlarına kolay schengen vizesi verileceğini, Macaristan’daki üniversitelerimizde 150 Türk öğrenciye eğitim bursu vereceğiz…”

Konuşmaların ardından Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu ve Türk Macar İşadamları Derneği ( TÜMİSAD ) Başkanı Osman Şahbaz, Macaristan Başbakanı Viktor Orbán’a, 16 Ekim 2012’de Budapeşte’deki Türkiye Macaristan milli maçındaki anılarını paylaşarak, Kayseri Yahyalı’da dokuttuğu kök boya yün ipek karışımı dokuma kilim ile birlikte ” 38 Viktor Orbán ” yazılı Kayserispor forması ve salı hediye etti.

Başbakan Viktor Orbán’i kültür ve tarihi dokusuyla insanı büyüleyen, sanayi, üniversite ve medeniyetler şehri olan Macaristan’ın Fahri Konsolosluğu yaptığı Kayseri’ye davet etti.Çalışma yemeğinde konuşan TOBB Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu, Macaristan’daki geçiş ücretleri konusunda sıkıntıların yaşandığını, dikkatlerden kaçan bir uygulamaya müdahale edeceğinize ve müsaade etmeyeceğinize inanıyoruz, düzeltilmesini istiyoruz dedi.MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişmesini çok önemsediklerini, iş alemi olarak ilişkilerin artması için katkı sağlamaya hazır olduklarını ifade etti.

Marmara Üniversitesi ve Üsküdar Belediyesi İle İşbirliği Protokolü İmzalandı Kaposvár Üniversitesi ile Marmara Üniversitesi (MÜ) eğitim işbirliği ve Üsküdar Belediyesi de Kaposvár şehri ile kardeş şehir protokolünü Başbakan Viktor Orbán’in huzurunda imzaladı.Protokolleri Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Kaposvár Belediye Başkanı Szita Károly, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. M.Zafer Gül, Kaposvár Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Szávai Ferenc DSc imzaladı.Daha sonra Macaristan Başbakanı Viktor Orbán’a Marmara Üniversitesi Senatosunca alınan karar neticesinde Siyaset Bilimi dalında Fahri Doktor ünvanı verildi. Doktora cübbesi ve diplomasi takdim edilmesinin sonrasında Orbán bir konuşma yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.