17.7 C
Istanbul
Thursday, May 26, 2022
yasar halim
Ana Sayfa DÜNYA Macaristan sığınmacıları geri kabul etmeyecek

Macaristan sığınmacıları geri kabul etmeyecek

Macaristan Başbakanı Orban, hiçbir sığınmacıyı ülkeye geri kabul etmeyeceklerini açıkladı. Orban, kabul etmeyecekleri sığınmacılara yardıma hazır olduklarını belirtti.

Macar Haber Ajansı’nın (MTI) haberine göre, resmi ziyaret kapsamında Almanya’da bulunanMacaristan Başbakanı Viktor Orban, Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer ile sığınmacı krizini görüştü.

Başbakan Orban, Seehofer’e Macaristan’ın sığınmacı krizi konusunda duruşunun 2015’ten beri değişmediğini belirterek, Balkan rotası üzerinden Avrupa Birliği (AB) topraklarına ulaşan mültecilerin ilk olarak Yunanistan üzerinden AB’ye giriş yaptığını kaydetti.

Macaristan’ın hiçbir şekilde sığınmacıları geri kabul etmeyeceğini açık bir şekilde Seehofer’e ilettiğini belirten Orban, ”Hiç kimseyi geri kabul edemeyiz ve kabul etmek de istemiyoruz. Yasadışı göçmenlerin Yunanistan’a geri taşınmasına ise her zaman hazırız.” ifadesini kullandı.

MACARİSTAN’IN SIĞINMACILARA KARŞI ALDIĞI ÖNLEMLER
Macaristan, sığınmacılara karşı alınan önlemler kapsamında Vişegrad Grubu’ndaki ortakları Çekya, Polonya ve Slovakya‘nın desteğiyle sınırlarına asker ve polis takviyesi yapmıştı.

Macaristan, sığınmacı akınını durdurmak amacıyla Sırbistan ve Hırvatistan sınırlarına dikenli tel örgü çekmiş, sınır bölgelerinde olağanüstü hal ilan ederek yasadışı geçişler için uygulanan cezaları artırmıştı.

Parlamentoda geçen yıl kabul edilen yasayla aralarında çocukların da olduğu sığınmacıların, iltica başvurusu süresince sınırda oluşturulacak kamplarda tutulması zorunlu kılınmış, ülke genelinde yakalanan sığınmacıların da tel örgülerle çevrili sınırdan Macaristan dışına çıkarılacağı duyurulmuştu.

Sivil toplum kuruluşları ise Macar güvenlik güçlerini, ülkeye girmeye çalışan sığınmacılara şiddet uygulayarak Sırbistan’a geri göndermekle suçluyor.

AB’nin sığınmacı krizine çözüm olarak sunduğu kota sistemi kapsamında 1294 mülteciyi kabul etmesi öngörülen Macaristan, bu plana da şiddetle karşı çıkıyor.

2205930cookie-checkMacaristan sığınmacıları geri kabul etmeyecek

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

twelve + six =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.