Manavgat’ta 500 bin zeytin ağacı yandı!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Ülke tarihinin gördüğü en büyük orman yangınının ardından yaralar sarılırken, felaketin bilançosu da ortaya çıkmaya başladı. Manavgat yangını ormanların yanında tarım ve hayvancılıkta da büyük kayıplara yol açtı…

Antalya’nın Manavgat ilçesinde 28 Temmuz’da başlayan orman yangınları ilçenin birçok köyünde etkili oldu. Orman yangınlarında toplam 750 bin dekarlık alanın zarar gördüğü belirtilen ilçede 28 bin dekarlık tarım arazisi de yok oldu. Yangınların ardından yaraların sarılmaya çalışıldığı ilçede 500 bin civarında zeytin ağacının da yandığını dile getiren Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, sadece zeytin ve zeytinyağından ilçenin zararının 100 milyon TL civarında olduğunu söyledi. Manavgat yangınlarının bölge tarımına etkilerine yönelik Antalya Ticaret Borsası’nda (ATB) yapılan toplantıda konuşan ATB Meclis Başkan Yardımcısı Abdullah İnan da orman köylülerinin ve keçilerin ormandan uzaklaştırılmasının ardından orman yangınlarında artış yaşandığına işaret ederek, “Keçiye, köylüye karşı ‘ormanları bunlar yok ediyor’ gibi bir önyargı vardı. Şimdi bu yanlıştan dönüldü. Ormandaki yaşam alanlarını geliştirmemiz gerekiyor. Köylüyü kırsalda tutmak için eğitimden sağlığa altyapı hizmetlerini güçlendirmemiz gerekiyor, yoksa göçü önleyemeyiz” diye konuştu.

Antalya Ticaret Borsası (ATB) tarafından düzenlenen ‘Manavgat Yangını Değerlendirme Toplantısı’nda, bölge insanı ve tarımsal üretimin yangınlardan nasıl etkilendiği, tarımın ayakta kalması ve kayıpların telafisi için yapılması gerekenler konuşuldu. ATB Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Doğan başkanlığında çevrimiçi yapılan toplantıya, tarım, hayvancılık, ormancılık sektörü ile kurum ve kuruluşlar ile yerel yönetimlerden temsilciler katıldı.

KIRSALDAKİ TARIMSAL ÜRETİM YAŞATILMALI

ATB Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Doğan, yangından zarar gören vatandaşların yaşam koşullarının iyileştirilmesinin yanında ormancılık, tarım ve hayvancılığın bölgede devam ettirilmesi, kırsaldan kente göçün engellenmesi için neler yapılması gerektiğini konuşmak üzere tüm paydaşları bir araya getirdiklerini kaydetti. Toplantıda dile getirilen tespit, talep ve önerilerin rapor haline getirileceğini söyleyen Doğan, Borsa olarak tarımın ve kırsalın yaşaması için çalıştıklarını, bu konuda da ortak akılla hareket ettiklerini vurguladı.

‘MANAVGAT ZİRAAT ODASI BAŞKANI RASİM METİN:  ‘500 BİN ZEYTİN AĞACI YANDI’

Toplantıda konuşan Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, Manavgat’ın ülkenin en büyük orman yangınında tarımsal varlığını da kaybettiğini söyledi. Manavgat yangınında toplam 750 bin dönüm alanın zarar gördüğünü dile getiren Metin, 28 bin dekar tarım alanının da yok olduğunu belirtti. Manavgat yangınında 500 bin civarında zeytin ağacının yandığını kaydeden Metin, sadece zeytin ve zeytinyağından ilçenin zararının 100 milyon TL civarında olduğunu dile getirdi. Yangında 3 bine yakın küçükbaş, 235 büyükbaş, 30 bin kanatlı, 2 bin 261 dolu kovan, 1990 boş kovan, 5 de deve at gibi tek tırnaklı hayvanını kaybedildiğini vurgulayan Metin, 4-5 dönüm defne alanının yandığını, bunun yanında keçiboynuzu ve tıbbi aromatik bitkilerde de büyük kayıp yaşadıkları söyledi.

ATB BAŞKAN YARDIMCISI İNAN: ‘KEÇİ ORMANDAN UZAKLAŞTI, YANGINLAR ARTTI’

ATB Meclis Başkan Yardımcısı Abdullah İnan, orman köylüsü ve keçi popülasyonunun ormanlardan uzaklaştıktan sonra orman yangınlarının arttığına işaret etti. Ormanda yayılan keçinin yangın riskini yüzde 80 azalttığını söyleyen İnan, “Keçiye, köylüye karşı ‘ormanları bunlar yok ediyor’ gibi bir önyargı vardı. Şimdi bu yanlıştan dönüldü. Ormandaki yaşam alanlarını geliştirmemiz gerekiyor. Köylüyü kırsalda tutmak için eğitimden sağlığa altyapı hizmetlerini güçlendirmemiz gerekiyor, yoksa göçü önleyemeyiz” diye konuştu.

TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLERDE BÜYÜK KAYIPLAR YAŞANDI

Yangında tıbbi ve aromatik bitkilerde büyük kayıp yaşandığını kaydeden İnan, yangının yayılımını önlemek için köyle orman alanı arasına defne, keçiboynuzu, zeytin gibi ağaçların dikilerek bariyer oluşturulmasını önerdi.

‘KURTARAMAYACAĞIMIZ ZEYTİNLERDE YEREL ÇEŞİTLERE DÖNMELİYİZ’

ATB Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Mustafa Fettahoğlu da bölgede zeytin ağaçlarının önemli bölümünün yandığına işaret ederek, rehabilite edilecek ağaçların zaman kaybetmeden kurtarılması gerektiğini söyledi. Fettahoğlu, “Kurtarılabileceğimiz zeytinleri kesmeden bakımı yapıp kurtarmalıyız. Kurtaramayacağımız zeytinlerde yerel çeşitlere dönmeliyiz. Ucuz, Antalya’ya uygun olmayan zeytin çeşitlerinden vazgeçmeliyiz. Tavşan Yüreği, Beylik gibi bölgeye has, kadim çeşitlerin dikimi yapılmalı. Envanter çalışmamızı bu vesileyle yapmalıyız. Yani felaketi fırsata çevirmeliyiz” diye konuştu.

ÖZTÜRK: ‘KEÇİ ORMANI TEMİZLEYEREK YANGINA KARŞI KORUR’

Antalya Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Zeliha Öztürk ise yangında keçinin orman için öneminin bir kere daha anlaşıldığını belirterek, “Artık yanlış keçi politikasından vazgeçilmeye başlandı. Keçi ormanı temizleyerek yangına karşı koruma sağlar. Ormanda keçiyi konuşlandırmalıyız. Orman sahalarında keçi sürülerinin varlığını sağlamak stratejiktir. Keçi canımızdır, ormanların da dostudur” görüşünü dile getirdi.

‘HAYVANCILIK İÇİN EN BÜYÜK SORUN BARINAK’

Yangından sonra bölgede hayvanların barınmasıyla ilgili sıkıntının gündeme geldiğini kaydeden Öztürk, “Kışın bu hayvanlar nerede barınacak. Önümüzdeki en büyük sıkıntı bu. Ormanın içinde hayvanların yaşam alanlarının tesisi ile ilgili düzenlemelere ihtiyaç var” diye konuştu.

‘ORMANLARDAKİ KEÇİ VARLIĞI KORUNMALI’

Toplantıya katılan Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Taki Karslı’nın dikkat çektiği nokta ise ormanlardaki keçi varlığının korunması gerekliliği oldu. Karslı, “Keçinin ormanın düşmanı değil, ciddi anlamda dostu olduğunu biliyoruz” dedi.

HAYVAN BESİCİLİĞİ İÇİN YANGIN BUNDAN SONRA BAŞLIYOR

Antalya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Müdürü Musa Toros, yangından sonra yem ve saman dağıtımında yaşanan sıkıntılara dikkat çekerken, Eylül, Ekim’den itibaren yem dağıtımıyla ilgili iyi bir koordinasyon sağlanması gerektiğini söyledi. Toros, bölgedeki hayvancılığın mera, yem, barınak gibi sorunları olacağını bu konuda ilgili makamların gerekli önlemleri alması gerektiğini kaydetti. Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Gökhan Özhasenekler, hayvancılığın geleceğinin bölge için sorun olduğunu söylerken, “Yangın bundan sonra başlıyor. Hayvan besiciliği bölgede büyük sorun olacak” dedi.

SU DEPOLARININ YANINA JENARATÖR KONULMALI

MATSO Başkan Yardımcısı Şükrü Arslan, cumhuriyet tarihinin en büyük yangınında 30 yılda yanan toplam alandan daha büyük alanın yandığını söyledi. Yangında elektrik olmayınca su depolarından su çekilemediğini ve müdahale edilemediğini kaydeden Arslan, su depolarının yanına jeneratör konulmasını istedi.

MANAVGAT’TA KIRSAL YAŞAMIN DEVAMI İÇİN ÇALIŞILIYOR

Toplantıya, Manavgat Belediyesi, Tarım ve Orman Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü, DSİ, ASAT, BATEM, BAKA’dan katılan temsilciler, bölgede yaptıkları çalışmaları, verilen destekleri anlatırken, tarımsal üretimin sürdürülmesi için yapılan ve yapılması planlananlarla ilgili bilgiler aktardılar. Kurum temsilcileri, bölgedeki bitki ve hayvan varlığının güçlendirilerek tekrar kazandırılacağını vurgularken, kırsal yaşamın devamı için çalışmalar yapıldığını kaydettiler.

 

2544170cookie-checkManavgat’ta 500 bin zeytin ağacı yandı!
Önceki haberSonunda IMF parası geldi!
Sonraki haberABD’li Senatör Yunanistan’da Erdoğan liderliğini eleştirdi
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.