MB yıl sonu enflasyon tahminini % 23,2’den 42,8’e yükseltti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 23,2’den 19,6 puanlık artışla 42,8’e yükseltti.

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yılın ikinci enflasyon raporunu açıkladı. Kavcıoğlu, yıl sonu enflasyon tahmininin 19,6 puanlık artışla 42,8’e yükseltildiğini açıkladı.

Kavcıoğlu’nun açıklamalarından öne şıkanlar şöyle:

“Enflasyon tahmin aralığımızın orta noktaları 2022 sonunda yüzde 42,8, 2023 sonunda yüzde 12,9 ve 2024 sonunda yüzde 8,3 seviyelerine tekabül etmektedir.”

“Alınan tedbirlerle beraber enflasonun düşme eğilimine gireceğini düşünüyoruz. Küresel anlamdaki gelişmelerde birbirini etkileyecektir. Enflasyon patikasındaki yol haritamızda da baktığımızda Mayıs ayından sonra aşağı doğru enflasyonunu inmeye başladığını görüyoruz. Olumlu gelişmelerle birlikte onun daha da aşağı doğru geleceğini tahmin ediyoruz.”

“Sıkıntımız enflasyon, farkındayız ve ciddiye alıyoruz. Vatandaşımızın gelir seviyesinin, özelikle dar gelirli kesimin bundan çok etkilendiğinin farkındayız. Bu konuda halkımız bize güvensin, kalıcı fiyat istikrarını en kısa sürede sağlayacağımı ifade edebilirim.”

“(500 liralık banknotlar ve 5 liralık madeni paralar hazırlığı olduğu iddiasına ilişkin) Böyle bir şey konuşulduğunu sanmıyorum. Bir arkadaşın bir tweeti, ciddiye alınacak bir tarafı yok. Böyle bir hazırlığımız da yok.”

“Turizmle ilgili beklentilerimiz çok olumlu. Dolayısıyla rezervasyonlara baktığımızda çok büyük bir artış söz konusu. Ukrayna ve Rusya çatışması ve o taraftaki durumun nasıl sonuçlanacağı önemli. Pandemiden dolayı uzun süredir gelemeyen, özelilkle Avrupa ve Orta Doğu’dan turistler var. Bu bizim cari denge söylemimize de olumlu yansıyacaktır.”

“Merkez Bankası’nın İstanbul’a taşınmasıyla ilgili herhangi bir sıkıntı yok. Önemli birimlerimizin birçoğu İstanbul’da. Eylül ayı gibi kalan birimlerimizle taşınacağımızı düşünüyorum. Bu anlamda bir sıkıntı görmüyorum.”

 

2602010cookie-checkMB yıl sonu enflasyon tahminini % 23,2’den 42,8’e yükseltti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

18 − nine =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.