MEB’den okul öncesine ücretsiz yemek: Ya diğer öğrenciler?

Milli Eğitim Bakanlığı, okul öncesi eğitimdeki tüm öğrencilere ücretsiz yemek verileceğini duyurdu. Okullarda bir öğün ücretsiz sağlıklı yemek talebi diğer öğrenciler için sürüyor.
İzmir’de yapılan okullarda bir öğün ücretsiz yemek talepli açıklama.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okul öncesi eğitimdeki tüm öğrencilere ücretsiz yemek verileceğini açıkladı.

Ekmek ve Gül’ün başlattığı, okullarda bir öğün ücretsiz sağlıklı yemek kampanyası geniş kesimlerce sahiplenilmişti. Konu kapsamında bir adım atıldı. Bakanlık, okul öncesi öğrencilere ücretsiz yemek verileceğini açıkladı. Okullarda bir öğün ücretsiz sağlıklı yemek talebi, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri için ise yakıcı bir biçimde sürüyor.

Bakan Mahmut Özer, Bilim ve Sanat Eğitim Merkezleri (BİLSEM) Yapay Zeka Atölyeleri İşbirliği Protokol Töreni’nin gerçekleştirildiği Üsküdar Ahmet Yüksel Özemre Bilim ve Sanat Merkezinde konuştu.

Bakan Özer, eğitim öğretim yılının ikinci döneminde okullarda uygulamaya konulacak olan ücretsiz yemek dağıtımıyla ilgili “Taşımalı eğitimdeki tüm çocuklara ücretsiz yemek veriliyor. Yaklaşık bir milyon öğrenci taşımalı eğitimde yemek yerken, biz bunu 1,8 milyona çıkardık. Meclisteki bütçe görüşmelerinde açıkladığım gibi okul öncesi eğitimdeki tüm çocuklarımıza ücretsiz yemek vereceğiz. Bunun hazırlıklarını yapıyoruz. Allah’tan bir şey olmazsa, 2023 yılının sonuna kadar demiştik. İkinci dönem yani 6 Şubat’ta eğitim öğretim başladığı zaman, Türkiye’deki tüm okullarımızda, okul öncesi eğitimdeki tüm çocuklarımıza ücretsiz olarak yemek vereceğiz. Bu kapsamda taşımalı eğitimle öğrencinin gittiği okulda, taşımalı eğitimden yararlanmayan öğrencilerin de yemek yemesini sağlayacağız. Bir ilave daha yapacağız. Pansiyonlu okullarda sadece pansiyonlu öğrenciler ücretsiz olarak öğle yemeği yiyordu. O okulda pansiyon varsa tüm öğrencilere ücretsiz olarak yemek vereceğiz. Dolayısıyla bu adımlarla, 1,8 milyonu, 5 milyonun üzerine çıkartacağız bir ay içerisinde” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı ise sosyal medyada şu paylaşımı yaptı:

“5 Milyon Öğrencimize Ücretsiz Yemek

Bakanımız Mahmut Özer: 1.8 milyon öğrencimize şu anda sunduğumuz ücretsiz yemek imkânını, 6 Şubat itibarıyla okul öncesindeki tüm öğrencilerimize sunacağız. Tüm eğitim kademelerinde 5 milyon öğrenciye ulaşacağız.”

EKMEK VE GÜL’ÜN KAMPANYASI
Ekmek ve Gül’ün “Okullarda Bir Öğün Ücretsiz Sağlıklı Yemek Her Çocuğun Hakkı” diyerek başlattığı kampanya geniş kesimler tarafından ilgi görmüştü. Ülke çapında pek çok kadın derneği, veli derneği, mahalle inisiyatifleri ile birlikte imza standları açan kadınların kampanyası karşılık bulmuş, konu Meclis gündemine de taşınmıştı.

Ekim ayında CHP, HDP, İyi Parti ve TİP’in konuyla ilgili meclis genel kuruluna verdiği kanun teklifleri de yine AKP ve MHP oylarıyla reddedilmişti.

Talep, bütçe görüşmeleri sırasında pek çok ilde düzenlenen eylemlerle de gündeme getirilmişti.

YETMEZ, TÜM DEVLET OKULLARINDA TÜM ÖĞRENCİLERE NİTELİKLİ, SAĞLIKLI, ÜCRETSİZ BİR ÖĞÜN YEMEK
Ekmek ve Gül’den açıklama:
Aylardır Ekmek ve Gül olarak pek çok kadın derneği ve veli derneği ile birlikte ülkenin dört bir yanında “Tüm devlet okullarında tüm öğrencilere bir öğün ücretsiz, sağlıklı yemek” talebiyle kampanya yürütüyoruz. Yüzbinlerce imza topladık. Okul önlerinden işyerlerine, mahallelerden kent meydanlarına her yerde bu talep için buluşmalar, etkinlikler yaptık. Kapı kapı dolaştık. Bu talebi TBMM’de, yerel yönetim meclislerinde tartıştırdık, siyasetin gündemi haline getirdik. Talebimiz çok geniş kesimlerce sahiplenildi. Verilen kanun tekliflerini reddedenler “Çocukların aç olduğunu söyleyenler spekülasyon yapıyor” da dedi, “Bunlar sosyalistlerin uydurması” da dedi, “Böyle bir sorun yok” da dedi.

Bugün ise Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı’nın ikinci döneminin başladığı 6 Şubat 2023’ten itibaren Türkiye’deki tüm okullarda, okul öncesi eğitimdeki çocuklara ücretsiz yemek verileceğini açıkladı. Ayrıca taşımalı eğitimin yapıldığı okullarda ve pansiyonlu okullarda da tüm öğrencilere ücretsiz yemek verileceğini dile getirdi.

Öncelikle, bu adımın “Her okulda bir öğün ücretsiz, sağlıklı yemek” kampanyasını ilmek ilmek ören kadınların, kadın örgütlerinin, veli derneklerinin kazanımı olduğunu belirtmek isteriz. Halkın en temel gündemlerinden biri haline gelen bu talebi sahiplenen, bunun için mücadele eden herkes, hükümetin bu adımı atmak zorunda kalmasında pay sahibidir. Okul öncesi eğitimde bir öğün ücretsiz yemek, kimsenin sunduğu bir lütuf değil, talep ederek, birlikte hareket ederek, örgütlenerek, konuyu gündemden hiç düşürmeyerek yürüttüğümüz ortak çalışmamızın sonucudur. Bu mücadelenin sonucunda oluşan baskının etkisiyle uygulanacağı söylenen okul yemeği programının, çocukların en doğal hakkı olan sağlıklı beslenme hakkının hükümet eliyle bir “seçim yatırımına” dönüşmesine izin vermeyeceğiz.

Milli Eğitim Bakanlığının tüm okul öncesi eğitimde, taşımalı eğitimin yapıldığı okullarda ve pansiyonlu okullarda tüm öğrencilere bir öğün ücretsiz yemek kararı kazanımımızdır. Ancak bununla yetinmeyeceğiz. Çünkü yetmez! Biz, tüm devlet okullarında, ayrımsız her çocuğa devlet eliyle, sağlıklı bir öğün yemek istiyoruz. Bunun anayasal ve yasal düzeyde garanti altına alınmasını istiyoruz.

Taşımalı eğitimde ve pansiyonlu okullarda verilen yemeğin niteliği, yaş gruplarına uygunluğu, hijyeni ve besleyiciliği her zaman tartışma konusu olmuştur. Okul yemeği kamusal bir haktır, kamu eliyle, kamu denetiminde sağlanmalıdır. Biz, okul yemeği uygulamasının “ihaleciliğe, taşeronlaştırmaya, şirket ihyasına” dönüştürülmesine de esastan karşıyız. Devlet, her eğitim kademesinde tüm devlet okullarında tüm öğrencilere sağlıklı, nitelikli, besleyici yemek vermeyi, öğretmenler üstüne ek bir yük haline getirmeden sürdürülmesi için gerekli istihdamı sağlamayı, kamu eliyle denetimi de garanti altına almalıdır. Takipçisiyiz. Bakanlığa bir kere daha ifade etmek isteriz: Gözümüz üstünüzde!

Bu talebi sahiplenen herkese de çağrımızdır: Birlikte kazanabileceğimizi gösterdik, eğitimin tüm kademelerinde okul yemeğini kamusal bir hak haline getirmek, olması gerektiği gibi kamu eliyle yürütülen bir hizmet olarak en nitelikli biçimde uygulanmasını sağlamak da elimizde! Mücadeleye devam… EVRENSEL

2656430cookie-checkMEB’den okul öncesine ücretsiz yemek: Ya diğer öğrenciler?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.