Melih Bulu gitti Naci İnci vekaleten geldi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından 1 Ocak’ta Boğaziçi Üniversitesine rektör olarak atanan Melih Bulu, “Kayyum rektör istemiyoruz, kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” diyen öğrencilerin ve akademisyenlerin kararlı eylemleri sonucu bugün yine Erdoğan tarafından görevden alındı.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne vekaleten Melih Bulu ile iş birliği yapıp yardımcısı olan Prof. Dr. Naci İnci atandı.

Rektörlük adaylığı için başvuru ilanına çıkıldı. Başvurular 2 Ağustos’a kadar sürecek.

PROF. DR. MEHMET NACİ İNCİ KİMDİR?

Prof. Dr. Naci İnci, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri tarafından Melih Bulu’yla işbirliği yapıp rektör yardımcılığını kabul ettiği için istifası istenen üç isimden biri. Diğer isimler ise Fazıl Önder Sönmez ve Gürkan Kumbaroğlu. İnci, rektör yardımcılığı görevini kabul ettikten sonra öğrencilerin kendisine sorduğu sorulara yanıt verememişti.

Boğaziçi Üniversitesi’nde Fizik Bölümü’nde öğretim üyesi olan Prof. Dr. Naci İnci, fiber optik, nano partiküller ve uygulamalarının fiziği, optik sensörler, kuantum optiği, kuantum bilişimi, kuantum kriptografisi konuları üzerine çalışıyor.

İnci’nin iki uluslararası patenti bulunuyor.

1987 yılında Marmara Üniversitesi’nden fizik dalında lisans derecesini alan Naci İnci, 1992’de ise fiber optik sensörler alanında Heriot-Watt Üniversitesi’nden (İngiltere) doktora derecesini aldı.

1993-1994 yılları arasında Stanford Üniversitesi, Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde optik haberleşme alanında doktora sonrası çalışmalar yaptı.

Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümünde 1994 yılında Yardımcı Doçent, 1996 yılında Doçent oldu.

1999-2005 yılları arasında Sabancı Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinde öğretim üyeliği yaptı; üniversitenin temel ve araştırma laboratuvarları ile diğer lisans ve lisansüstü programlarının kurulmasında görev aldı.

2005 yılında Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü’ne Profesör oldu ve 2014-2018 döneminde Bölüm Başkanlığı yaptı. (HABER MERKEZİ)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

four + seven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.