Merkel’e üzülen ülkeler de var…

İngiltere’nin ciddi ulusal gazetesi The Guardian, Ankara’nın Merkel’in başarısızlığını sevinç çığlıklarıyla karşıladığını yazdı. Gazete, Almanya’daki seçim sonucunun Türkiye’nin üyelik perspektifini destekleyen İngiltere’nin elini de güçlendirdiği yorumunu yaparak, “Türkiye’ye üyelik yerine imtiyazlı ortaklık önerilmesini isteyen Avusturya hükümetinin bu konuda Angela Merkel’in seçim zaferine bağladığı umutları artık sönmüşe benziyor” diye yazdı.

RUSLAR DA MEMNUN

DailyTelegraph gazetesi de Almanya’daki seçim sonuçlarının bazı ülkelerde hayalkırıklığı, bazılarında ise sevinçle karşılandığını yazdı. Gazeteye göre Ortadoğu ve Baltık ülkeleri hayalkırıklığına uğrarken Türkiye ve Rusya sevinenler arasında yer aldı.

Daily Telegraph’a göre Polonya ve Baltık devletleri, Gerhard Schröder’in Rus lider Vladimir Putin’le arasında geliştirdiği yakın ittifaka karşı umutlarını Merkel’in kazanmasına bağlamıştı. Gazete; Schröder’in Moskova’ya yakınlığının eski “Demir Perde” ülkelerini kaygılandırıdığını  ve Alman liderin ABD karşıtı söyleminin de doğrusu bu kaygıları yatıştırmaya pek yardımcı olmadığı yorumunu yaptı.

Öteyandan Rus gazetesi Komsomolskaya Pravda açıkça, ”Rusya için hayırlı olan Schröder iktidarıdır” diye yazdı. Rus gazetesinin yorumu şöyle:

”Kremlin’in dostu Gerhard’ın iktidarda kalışı şüpheye yer vermeyecek biçimde Rusya’nın işine gelir. Çünkü” diyor gazete, ”eski Doğu Alman muhalif Merkel, başbakan koltuğuna geçerse Moskova-Berlin hattındaki özel dostluk da kenara itilecektir.”

ALMANYA’DAKİ BELİRSİZLİK

Almanya basınında, ülkenin seçim sonrası içine düştüğü siyasi belirsizlikten çıkabilmesi için iki farklı senaryo ağırlıklı biçimde işledi. Bunlardan biri, yeniden seçimlere gidilmesi. Diğeri ise, büyük koalisyon; yani Schröder ve Merkel’in bir ulusal birlik hükümeti kurması.

SueddeutscheZeitung’a göre, Sosyal Demokrat lider Gerhard Schröder’in bu iki farklı yoldan hangisine gireceğini, kafasına koyduğu ‘tek hedef’ belirleyecek. ”Schröder’in tek amacı” diye yazan gazete, ”Hristiyan Demokrat lider Angela Merkel’i başbakanlık koltuğuna yaklaştırmamak” yorumunu yaptı.

Sueddeutsche Zeitung’a göre Schröder, büyük koalisyonun başına kendisinin ya da Merkel’in değil, üzerinde anlaşacakları iki yeni siyasetçinin geçmesi gerektiğini söyleyerek, bu pazarlıklar süresince de başbakan olarak kalmaya kararlı görünüyor.

FRANSIZLARIN YORUMU

Fransa basınından LeMonde’a göre, “Almanya’daki seçimlerin bir galibi varsa, o da soldaki yeni ittifak olmalı” yourmunu yaptı. Le Monde, Sol Parti’nin Almanya parlamentosunda Yeşillerin önünde dördüncü büyük grup olarak belirdiğine dikkat çekti. Gazete, on yıllardır Alman siyasetine hakim olan partilerin -yani Hristiyan Demokratların, Sosyal Demokratların, Hür Demokratların, ve bu gruba daha geç katılan Yeşillerin- yanıbaşında artık beşinci bir gücün de dikildiğini yazdı.

Le Monde’a göre bu gelişme, artık Almanya’da çoğunluk hükümeti kurmanın giderek zorlaşacağına işaret ediyor.

1114650cookie-checkMerkel’e üzülen ülkeler de var…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

seventeen − twelve =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.