Meteoroloji’den iyi haber: Kuraklık haritası değişti

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün nisan ayı yağış, sıcaklık ve kuraklık raporları yayımlandı. Bir önceki raporlarda ülkenin büyük bir bölümü ‘tehlikeli’ kuraklık seviyesindeyken nisan ayında tablo tersine döndü.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün nisan ayı yağış, sıcaklık ve kuraklık raporları yayımlandı. Nisan ayında geçen yıla göre yüzde 254, son 30 yıllık normaline göre de yüzde 51 artış gösterdi. En fazla artış, yüzde 82 ile Marmara ve Karadeniz’de gerçekleşti; Karadeniz son 63 yılın rekorunu kırdı. Siyah ve kahverengi ağırlıklı kuraklık haritası da yeşil ve mavi tonlara döndü.

Nisan ayı yağışları normalin üzerinde
Türkiye geneli nisan ayı yağışları, normalinin (1991-2020) ve geçen yıl nisan ayı yağışlarının üzerinde gerçekleşti. 2023 yılı Nisan ayı yağışı metrekareye 86,8 kilogram oldu, 57,5 kilogram olan normaline göre yüzde 51 arttı, 24,5 kilogram olan geçen yıl nisan ayına göre ise yüzde 254 oranında yükseldi.

Ortalama 15 gün yağışlı geçti
Türkiye’de nisan ayında ortalama yağışlı gün sayısı normaline göre 10,8 gün iken; bu yıl nisan ayında 15,1 güne yükseldi.

Yağışlı gün sayısı Batı Karadeniz, Samsun, Çorum, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Kahramanmaraş, Rize ve Kars çevrelerinde 20-25 güne çıkarken, Kıyı Ege, Mersin ve Hatay çevreleri ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 5-10 gün aralığında gerçekleşti.

Siyah harita yeşile döndü
Kuraklık analizlerine göre ise uzun yıllar sonra ilk defa Türkiye haritası büyük değişim gösterdi. “Olağanüstü”, “çok şiddetli” ve “şiddetli” kuraklık verilerinin etkili olduğu ülke genelinde, son 3 aylık Standart Yağış İndeksi’ne göre Bodrum civarlarında “şiddetli”, Güney Ege ve Hatay’ın güneyindeki “orta” kurak verileri haricinde; ülke genelinde büyük kesim “normal”, “hafif”, “orta”, “çok, aşırı” ve “olağanüstü” nemli veriler gösterdi.

Normalin Yüzdesi Metodu’na göre yine Ankara, Kilis, Hatay ve Karaman haricindeki tüm bölgelerde “normal ve üzeri risk yok” verisi ile ağırlıklı siyah ve kahverengi tonlardan oluşan kuraklık haritası, yeşil ve mavi ton renklere dönüştü.

2690460cookie-checkMeteoroloji’den iyi haber: Kuraklık haritası değişti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.