Ana Sayfa TÜRKİYE Mithat Sancar: Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turda bitmesi doğru olandır

Mithat Sancar: Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turda bitmesi doğru olandır

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar “Demokratikleşmenin ve barışın yolunu açacak bir programla ortaya çıkmış bir adayın ilk turda kazanması en ideal durumdur” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, 2023 seçimlerine dair açıklamalarda bulundu. “Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turda bitmesi doğru olandır” diyen Sancar, demokratikleşmenin ve barışın yolunu açacak bir programla ortaya çıkmış bir adayın ilk turda kazanmasının en ideal durum olduğunu dile getirdi.

Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın sorularını yanıtlayan Sancar, “İttifakınızın Altılı Masa’yla ilişkisi var mı? Tutum belgesi ile Cumhurbaşkanı adayını müzakere etmek istediğinizi söylediniz. Bu kapsamda bir gelişme, temas var mı” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Cumhurbaşkanlığı seçimi için 27 Eylül 2021’de açıkladığımız tutum belgemizdeki stratejide bir değişiklik yok. Biz o başlıklar üzerinden açık müzakere, doğrudan diyalogla ortak aday fikrini tartışmaya açık olduğumuzu söyledik. Ancak bunu dile getirdikten sonra oturup da beklemedik, beklemiyoruz. Her türlü seçeneğe göre çalışmalarımıza devam ettik, ediyoruz. Önerdiğimiz yöntem ve çerçeve kabul görmezse kendi adayımızla cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmanın en önemli seçenek olduğunu defalarca belirttik. Bizim hedefimiz Altılı Masa’yı rahatlatmak, ona pas atmak, ondan bir şey beklemek değildir. Biz bu deklarasyonu toplumun tümüne hitap edecek şekilde düzenledik. Türkiye toplumuna ‘Biz bu iktidardan ve bu rejimden kurtulmak için üzerimize düşen demokratik sorumluluğun bilincindeyiz. Buna göre de hareket edeceğiz, ediyoruz’ mesajı veriyoruz. Ancak bizim belirlediğimiz bir strateji var. Seçim koordinasyonumuzu oluşturduk. Bütün bu konularda politikalarımızı somutlaştırma çalışmaları sürüyor. Bizim çağrımız halklara, sorumluluğumuz Türkiye toplumunun tamamınadır.”

“İKİNCİ TURA KALMASININ YARATABİLECEĞİ KARMAŞALAR TARTIŞILIYOR”
Demirkaya’nın ortak aday tartışmalarına dair “Sizce Cumhurbaşkanı adayı ile ilgili en doğru tutum ne olur? Muhalefetin tümü ortak aday mı çıkarmalı” sorusunu ise Sancar şöyle yanıtladı:

“Ayrıntılara girmeden net bir hedef söyleyeyim: Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turda bitmesi doğru olandır. Türkiye’de demokratikleşmenin ve barışın yolunu açacak bir programla ortaya çıkmış bir adayın ilk turda kazanması en ideal durumdur. Seçimlerin ikinci tura kalmasının yaratabileceği çeşitli karmaşalar olduğu tartışılıyor. Biz HDP olarak kendi çalışmalarımızda bunu gözetiyoruz. Ancak bunun dışında, demokratik dönüşümün dinamiklerini açığa çıkaracak politikalar ve yöntemler geliştiriyoruz. Mecliste sayısal ve siyasal açıdan etkili bir güç merkezi yaratma hedefi, bunun en önemli örneğidir.”

“İTTİFAK BÜNYESİNDE KONU MASAYA YATIRILACAK, İSİM ÖYLE BELİRLENECEK”
Eski AİHM yargıcı ve eski CHP milletvekili Rıza Türmen’i cumhurbaşkanı adayı gösterebilecekleri iddialarına dair ise Sancar şunları söyledi:

“Rıza Hoca çok değerli bir insan ancak partimizde isim konusunun somut olarak tartışılabilmesinin belli aşamaları ve mekanizmaları var. Bu süreç işlemeden, herhangi bir isimle ilgili değerlendirme yapmak politikalarımıza aykırıdır. Ayrıca artık bir ittifakımız var. İttifak bünyesinde bu konu masaya yatırılacak ve bir isim öyle belirlenecek. Bunlar olmadan herhangi bir isim üzerinde tartışma yürütmek bizim kendi işleyiş mantığımız ve doğamızla uyuşmaz.”

Sancar, “Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığına nasıl bakarsınız” sorusuna ise “Parti hukukunu benimsemiş herhangi bir kimsenin, mekanizmalar işlemeden bir tercih dile getirmesi söz konusu olamaz. Politikamız açıktır: İsim tartışmıyoruz. Şayet bir isim tartışılacaksa da karar, sözünü ettiğim mekanizmalar içinden süzülüp bağlayıcı hale gelecektir” yanıtını verdi.

“DEMİRTAŞ’LA ARAMIZDAKİ TEMEL AYRILIK CEZAEVİ DUVARLARIDIR”
Nergis Demirkaya’nın “Demirtaş’a partinize yakın yayın kuruluşlarında ‘HDP’nin kurumsal kimliği ve yürütülen kolektif siyasete zarar veren tutum içinde olduğu’ eleştirileri yapılıyor. Demirtaş ile HDP arasında anlaşmazlık var mı” sorusuna ise Sancar’ın yanıtı şöyle oldu:

“Selahattin Demirtaş arkadaşımızla aramızda fikir farklılıkları olabilir. Şu anda cezaevinde değil kurullarda olsa çok daha fazla tartışma olanağına sahip olurduk biliyoruz; ki bu da çok doğaldır. Biz çoğulcu bir partiyiz. Bileşenlerden ve bağımsız bireylerden oluşan kendine özgü bir yapımız var. Farklı görüşlerin olması eşyanın tabiatı gereğidir. Ancak değişik görüşlerin olması başka, ‘ayrılık’ olması başka bir meseledir. Tartışmaların olması demokratik bir anlayışa, yapıya ve kurumsal mekanizmalara sahip olduğumuzun göstergesi. Ancak tüm bu çoğulcu yapıya ve farklı yaklaşımlara rağmen politikalarımız bir mutabakatla belirleniyor. Bunca saldırı ve kuşatmaya rağmen partimizi bu kadar sağlam biçimde bir arada tutan da oluşan bu mutabakata sadakat ve kurumsal politikayı sahiplenmektir. Demirtaş’la bizim aramızda fikir farklılıkları olabilir; bu doğru. Fakat aramızdaki temel ayrılık cezaevi duvarlarıdır. Demirtaş’ın asıl amacının parti politikalarına destek vermek olduğunu düşünüyorum.”

2641490cookie-checkMithat Sancar: Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turda bitmesi doğru olandır

YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.