19.2 C
Istanbul
Saturday, October 23, 2021
Ana Sayfa TÜRKİYE Mithat Sancar’dan AKP’ye Sedat Peker eleştirisi: Zehirli yılanlarla aynı torbadasınız

Mithat Sancar’dan AKP’ye Sedat Peker eleştirisi: Zehirli yılanlarla aynı torbadasınız

Bu politikayı seçtiğinizde zehirli yılanlarla aynı torbaya girmek zorunda kalıyorsunuz. Zehirle yılanlarla aynı torbaya girince ne olacağı AKP Genel Başkanı dün söyledi. Zehirli yılanlarla aynı torbadasınız” diye konuştu.

Sancar’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

”-Halkın cebi ve sofrası yangın yeri. 17 günlük güvencesiz kapanmada insanların çaresizliğe mahkûm edildiği, açlıkla, sefaletle karşı karşıya bırakıldı süreçle karşı karşıya kaldık.

-Mevsimlik tarım işçileri, asgari yaşam şartlarının sağlanmadığı, insanlık onuruyla bağdaşmayan koşullarda ekmek parası peşindeler. Çocuklar, eğitim imkanlarından yoksunlar. Kadınların sorunları ise dağ gibi.

 

-Her 4 gençten biri işsiz.  Güvencesiz kapanmayla bayramı zehir ettiler.  Bu ülkede ne yaşanırsa hep halka fedakârlık yapılmasını isterler.  17 gün boyunca gelir kaybına uğrayan halk  KDV, ÖTV, kira, vergilerini ödediler.  Sarayın harcamalarına, beşli çeteyi gitti paralar. 128 milyar dolar nerede, yok, aşı nerede, yok.

-Bu düzen değişmek zorunda. Şimdi karşımıza yeni milis gibi bekçi çetesini çıkardılar. Bekçiler her yerde saldırıyor. Örnekleri saymama gerek yok, bütün bunlar gözlerimizin önünde ceryan ediyor.

-Yönetmek için başvurdukları başka bir yol da nefret söylemi, kutuplaştırma, ırkçılık… Böylece kendilerine stabil bir taban yaratacaklar, gerilim ortamında güvenliğin garantisi olarak kendilerini sunacaklar. Buna izin vermeyeceğiz.

MEVSİMLİK İŞÇİLERE YÖNELİK SALDIRILAR

-Mersin’de Erbilli aileye ırkçı saldırı yaşandı. Bu ırkçı saldırılar bu iktidarın politikalarının bir sonucu. Halka soyup soğana çeviren, kaynakları savaşa, ranta, yandaşa aktaran iktidar çareyi şiddette arıyor. Herkesin çok dikkatle yaklaşması gerek. İktidarın bu oyunlarına herhangi bir şekilde nefes aldıracak bir tutum sahipleri sorumludur.

 

-Bizim ilkemiz, yolumuz, yönümüz bellidir. Kini, düşmanlığı reddediyoruz. Halkların birliğini sağlayacağız. Bizim varoluş sebebimiz budur.

”PANDEMİDE AŞI YOK HALKA AŞAĞILAMAK VAR”

-Pandemide aşı yok, halka aşağılamak var. Halkı ekonomide çarklar dönsün, turizm işlesin diye neredeyse köle gibi reklam malzemesi var. Bu bir utanç vesikasıdır. Bir iktidarın halkını parya olarak gördüğünün en açık itirafından biridir. Bunun durdurma bizim sorumluluğumuzdur.

-Erdoğan 17 günlük kapanmada hiçbir güvence vermediği esnafa ‘müjde’ adı altında hibe desteği açıkladı. Çiftçiye esnafa sadaka türünden bir ‘müjde’ açıklanıyor. Hayal satmaya çalışılıyor. Halkın kabul etmeyeceğini, doğru olmadığını bile bile iktidar neden böyle bir açıklama yapar.

-Bir defaya mahsus 3 ve 5 bin hibe desteği vereceğini söylüyor esnafa.

-Oysa pandemi 15 aydır devam ediyor. Esnaf ve iş yeri sahipleri kan ağlıyor. Beşli çeteye son 10 yılda 128 kez vergi indirimi var. Bu 128 rakamında bir şey var gerçekte.

-Esnafa destek vermek için kaynak arıyorsunuz, uzaklarda aramanıza gerek yok. AKP Genel Başkanı’nın filosunda 13 uçak var.  Sadece Katar’dan 400 milyon dolarlık uçağı satıp esnafa yapılan desteğe eklesin. Halk bunun hesabını mutlaka sorar.

ERDOĞAN’A HELALLİK YANITI

-AKP Genel Başkanı helallik istiyor, öyle sadece sözle bunu ifade etmenin bir anlamı yok. Helalleşme istiyorsanız önce yüzleşeceksiniz. Gasp edilen kul hakkını geri vermek için ne gerekiyorsa onu yapacaksınız. Helalleşme böyle olur. Gasp ettiğiniz hakları iade edin.

-En önemli hesaplaşma yeri de sandıktır. Bu iktidar bu hesabı gördüğünde kaybettiği anlayacak.  İktidarın yarattığı çürüme ve yozlaşmanın ülkeyi getirdiği yer suç örgütleri düzenidir. Bugün ortalığa saçılan hiçbirimize yabancı değil. Biz bu kirliliği geçmişten biliyoruz. Bir iktidar Kürt sorununa sadece güvenlikçi bir bakışla yaklaşırsa geleceği yer çürümedir. 90’ları hatırlıyoruz, binlerce, on binlerce faili meçhul, binlerce yakılan köy, topraklarından edilen milyonlarca Kürt… Her türlü mafyatik ilişki bu ülkenin her alanına yayıldı.

SEDAT PEKER VİDEOLARI HAKKINDA KONUŞTU

-Bugün ortalığa saçılan videoların, açıklamaların tek tek üzerinde durmayı gerekli görmüyoruz. Bunların buzdağının görünen kısmı olduğunun farkındayız. Buraya neden geldik bunu görelim. Buraya gelmemizin nedeni Kürt sorununu inkârdır.  Bu politikayı seçtiğinizde zehirli yılanlarla aynı torbaya girmek zorunda kalıyorsunuz. Zehirle yılanlarla aynı torbaya girince ne olacağı AKP Genel Başkanı dün söyledi. Zehirli yılanlarla aynı torbadasınız.

-Parlamentoda bunların araştırılması için birlikte hareket edelim. Sadece siyasi partilerin meselesi değil. Hep birlikte adalet, demokrasi çabası içine girelim.

-Herkes önüne HDP’nin demokrasi ittifakı önerisini önüne koysun. Bu ülkede vicdanlı savcılar var. Adil adaleti harekete geçilmelidir.”

İSRAİL’İN FİLİSTİN SALDIRILARI

-Bir başka yangın yeri de Filistin. Filistinlilere ait tarih ve hafıza adım adım yok edilmeye çalışılıyor. Zulüm gören Filistin halkıyla dayanışma içindeyim. İsrail toplumunda barışı savunan geniş kesimler var. Sayıları hiç az değil, her saldırıda sokağa çıkıyorlar. Filistin halkının acıları üzerinden yeni yöntemler geliştirerek kendi iktidarlarına destek yaratmaya çalışıyorlar. Bugün İsrail yönetimine ateş püsküren saray rejiminin Netanyahu ile arasındaki ticari iş birliği günbegün artıyor.  İkiyüzlülüğe karşıyız.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

fourteen + 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.