Müslüman Konseyi’nden çağrı

United Kingdom İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı’nın organizasyonu altında Haringey’deki Cyprus Kitchen’da gerçekleşen toplantıda, The Muslim Council of Britain Genel Sekreteri Farooq Murad ve yönetim kurulu üyeleri, Islamic Community Milli Görüş Teşkilatı UK Başkanı Ufuk Seçkin ve üyeler, İngiltere Türk Diyanet Vakfı Başkanı ve Türkiye’nin Londra Din Hizmetleri Müşaviri Prof. Dr. Seyfettin Erşahin, Türk Federasyonu Başkanı Şener Sağlam, Aziziye Eğitim Merkezi’nden Muttalip Ünlüer ve Mehmet Macit, Britanya Türk Kadınlar Derneği temsilcileri ile farklı ülkelerin temsilcileri hazır bulundu.

TÜRKLER YETERİNCE TEMSİL EDİLEMİYOR

Toplantı, Enes Veli’nin okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Islamic Community Milli Görüş Teşkilatı UK Başkanı Ufuk Seçkin’in takdim konuşması ile başladı. Büyük Britanya’da büyük bir Müslüman toplumunun yaşadığını, The Muslim Council of Britain’ın da Müslümanların çatı kuruluşu olduğunu hatırlatan Ufuk Seçkin, bugüne kadar Türk toplumunun diğer Müslüman kuruluşlar nezdinde yeterince temsil edilmediğini söyledi. Müslüman Konseyi’nin, İngiltere’deki Türkiye ve Kıbrıslı Müslüman toplumlarla da diyaloğunu artırmak istediği için böyle bir organizasyon gerçekleştirdiğini kaydeden Seçkin, bu adımın hayırlı olması ve başarıya ulaşması dileğinde bulundu.

TÜRK VE KIBRISLI MÜSLÜMANLAR DA KATILMALI

MCB Genel Sekreteri Farooq Murad, geçmişte birey olarak birçok temas gerçekleştirilmiş olmasına rağmen, toplum kuruluşları olarak ilk defa bu çaplı bir organizasyon yapıldığını hatırlattığı konuşmada, organizasyona emeği geçen Milli Görüş teşkilatı yöneticilerine teşekkür etti. Konuşmasında, Britanya’da yaşayan müslümanların son yıllarda ayrımcılık ve ötekileştirme ile yüzyüze geldiğini bildiren Murad, medyadaki önyargının bunda etkili olduğunu söyledi. Müslümanların, birlikte yaşadıkları diğer toplumlara, medyadaki olumsuz imajdaki gibi olmadığını anlatmak zorunda kaldığının altını çizen Murad, büyük bir nüfusa sahip Türkiye ve Kıbrıslı Müslümanların da konsey faaliyetlerinde yer alması temennisini dile getirdi.

Toplantıya katılan Türkiye’nin Londra Din Hizmetleri Müşaviri ve İngiltere Türk Diyanet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Seyfettin Erşahin de kısa bir değerlendirme yaparak, “niyetimiz hayır olsun akibetimiz hayır olsun” diyerek, MCB’nin diyalog girişiminin hayırlı olması temennisinde bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.