Mugabe’nin partisi çoğunluğu kaybetti

Buna göre, sandalyelerin yarısı muhalefet partilerine gitti.

Seçim Komisyonu, 207 üyeli parlamentoda Zanu – PF’nin 94 sandalye alabildiğini, muhalefetin ise 105 sandalye kazandığını duyurdu. Bir sandalye ise bağımsız adayın oldu.

Henüz hangi partinin kazandığı bilinmeyen yedi sandalye olsa da, Zanu- PF yaklaşık 30 yıldır ilk kez çoğunluğu kaybetti.

Zimbabve’de ana muhalefet partisi Demokratik Değişim Hareketi, kendi seçim sonuçlarını ilan ederek lideri Morgan Tsvangirai’in cumhurbaşkanlığı seçimini kazandığını iddia etti.

Parti Genel Sekreteri Tendai Biti, Tsvangirai’in oyların yüzde 50,3’ünü, Cumhurbaşkanı Robert Mugabe’nin ise yüzde 43, 8’ini kazandığını böylece ikinci tura gerek olmadığını savundu.

Ancak komisyon henüz bu konuda bir açıklama yapmış değil.

Zimbabve’de devletin yönetimindeki Herald gazetesi, ülkede üç hafta içinde ikinci tur seçimlere gidilebileceğini yazmıştı.

Bu durum, Cumartesi günü yapılan seçimlerde ne Cumhurbaşkanı Robert Mugabe ne de muhalefet lideri Morgan Tsvangirai’nin yüzde 50 oy oranına ulaşabildiği şeklinde yorumlanmıştı.

Zimbabve’de parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimleri geçen Cumartesi günü yapıldı.

MUGABE YÖNETİMİ

Mugabe, 1980’de ülkenin bağımsızlığına kavuşmasının ardından iktidara gelmişti.

Ülke son yıllarda büyük bir ekonomik kriz yaşıyor.

Zimbabveliler, dünyanın en yüksek oranı olan yüzde 100 binden fazla enflasyonun kaydedildiği bir ortamda, gıda ve yakıt sıkıntısı çekerek yaşıyor.

Ülkedeki ortalama yaşam beklentisi ise 35’e kadar gerilemiş durumda. (BBC)

FOTOĞRAF: Mugase ve Muhalefet lideri Tsvangirai

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.