Muhafazakarlar’dan Blair’e çelme

Muhafazakar lider Cameron, düzenlediği aylık basın toplantısında, ülkenin gündemindeki birçok konuya ilişkin soruyu yanıtladı ama Cameron’a gazeteciler en çok, “İngiltere’nin eski Başbakanı Tony Blair’in AB’nin ilk başkanı olma ihtimaliyle” ilgili sorular yöneltti.

“AB başkanlığı gibi bir kurumun oluşturulmasını ve Blair’in bu görevde yer almasını desteklemiyoruz” diyen Cameron, AB’nin tüm Avrupa ülkelerinin buluştuğu ve işbirliği yaptığı ortak bir platform olduğunu, dolayısıyla bir başkanlığa ihtiyaç olmadığını kaydetti.

Partisinin Lizbon Anlaşmasıyla ilgili görüşlerini de tekrarlayan Cameron, anlaşmanın Büyük Britanya’da referanduma sunulmamış olmasını eleştirdi ve “İngiliz halkının kandırıldığını” savundu.

Gelecek yıl Büyük Britanya’da yapılacak genel seçimler için yapılan kamuoyu yoklamalarında, David Cameron ve partisi, İşçi Partisi lideri ve Başbakan Gordon Brown’un önünde bulunuyor.

BLAIR’İN AB BAŞKANLIĞI GÜNDEMDE

Başbakan Gordon Brown ve Dışişleri Bakanı David Miliband ise Tony Blair’in AB başkanlığını destekliyor. Miliband, önceki gün yaptığı açıklamada, “Blair, AB başkanlığı için seçilirse bu hem İngiltere hem de Avrupa için iyi olur” demişti.

Lizbon Anlaşmasının bu ay başında İrlanda tarafından onaylanmasıyla Birleşik Krallık’ın eski Başbakanı Tony Blair’e AB’nin ilk başkanı olma yolu da açılmış oldu. Oluşturulabilecek bir AB Konseyi Başkanlığında görev yapması öngörülen Blair’le ilgili haberlere bugünkü İngiliz gazetelerinde de geniş yer verildi.

The Guardian gazetesinin manşetinde, Blair’e bu görev için mücadele etmesi, aksi takdirde şansını kaybedebileceği uyarısı yapıldığı belirtildi.

Gazete, Başbakan Brown’un Blair adına Avrupa’da gizlice lobi yapması için iki üst düzey yetkiliyi görevlendirdiğini de yazdı.

Tony Blair’in AB başkanlığı, AB ülkelerinin çoğu tarafından destekleniyor. Büyük Britanya’daki Muhafazakar ve Liberal Demokrat Partiler ise Blair’e destek vermiyor.

“DOĞRU BİR ADAY DEĞİL”

The Independent ise başyazılarından birini Blair’in Avrupa Konseyi Başkanlığı için doğru isim olmadığı yorumunu yaptı. Birliğin ilk başkanının bir konsensüs oluşturması gerektiğini yazan gazete, Irak savaşı ve eski ABD Başkanı George Bush’a yakınlığının, Blair’ı hem ülkesinde hem de dünyada bölünmeler yaratan bir isim haline getirdiğini vurgulayarak şöyle devam etti;

“AB’deki önde gelen müttefikleri ve ABD arasında seçim yapmak zorunda kaldığında, ABD’yi seçti. Bu kısa sürede unutulmayacak. Blair kendisini ne kadar iyi bir Avrupalı olarak görürse görsün, çoğu Avrupalı böyle görmeyecek. Irak bir tarafa bırakılsa bile, Blair’in bu işe ne kadar uygun olduğu kuşkulu. İlk Avrupa Başkanı’nın, tek para birimi ve Schengen gibi, önemli anlaşmaları imzalamayan, ulusal gurur nedeniyle AB’ye kendisini yarım bir şekilde bağlayan düzenlemeler yapan bir ülkenin pasaportunu taşıması doğru olur mu merak ediyoruz. ”

825620cookie-checkMuhafazakarlar’dan Blair’e çelme

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

6 + 15 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.