Mumcu: Yine dik duramadınız!

Partisinin Grup toplantısında konuşan Mumcu, Papa 1. Benediktus’un Türkiye ziyaretini değerlendirdi.


Mumcu, Papa’nın ziyaretinin arkasında yatan gerçeğin “Patrikhane ziyareti” olduğunu ifade ederek, bu ziyaretin üzerinde durulması gerektiğini söyledi. Mumcu, şunları kaydetti:


”Çünkü bir ekümenlik meselesidir. Sadece bir ruhsal, ruhani liderlik kimliğinin tanınması meselesi değildir. Ruhanilik manevi bir mesele olarak kalsaydı, herhalde devlet politikalarının ağzına, devlet politikalarının içine girmiş olmazdı. Herhalde ABD ve AB bize dönüp, Patriğin ekümenlik vasfını tanımamız gerektiğini, kendilerinin bu vasfını tanıdıklarını beyan etmek zorunda kalmazlardı. 


Eğer ülkeler, devlet adamları, bu meseleye angaje oluyorlar ve ekümenlik meselesinin altını özenle çiziyorlarsa; bizim, kulaklarımızı dimdik hale getirmemizin zamanı gelmiştir.”


Papa’nın ziyareti öncesinde Hükümetin tutumunu da eleştiren Mumcu, şöyle devam etti:


”Bu hükümete söyleyeceğim bir şey var; Yine omurgalı olamadınız, yine dik duramadınız. Papa, Cumhurbaşkanının davetlisi olarak gelirdi, geldiği gibi de giderdi. Bir (Görüşeceğiz) dediniz, bir (Görüşmeyeceğiz) dediniz, bir (Havaalanında görüşeceğiz) dediniz…. Bir dik durun Allah aşkına… Ya deyin ki (Türkiye Cumhuriyetinin geleneklerine uygun olarak bu diplomatik görevi yerine getiriyoruz.) Ya da derseniz ki (Biz siyasetçiyiz, tavır koyuyoruz konuşmuyoruz.) Tavır koyun, delikanlı olun, omurgalı olun. Bir türlü dik durmayı beceremiyorsunuz. Sürekli dik durma numarası yapıyor, ama bir türlü dik durmayı beceremiyorsunuz.”

1036110cookie-checkMumcu: Yine dik duramadınız!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

fifteen − five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.