Murat Bardakçı’nın ağzı Ergene’den daha kirli!

Cumartesi gecesi Habertürk Televizyonunda yayımlanan ve Murat Bardakçı’nın Erhan Afyoncu ve Pelin Batu ile birlikte sunduğu Tarihin Arka Odası Programının konuğu Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’ydu. Bakan Eroğlu, Hasankeyf, Allianoi ve üçüncü köprü gibi son günlerin önemli çevre konularında gelen sorulara ve iddialara yanıt verdi. Gece geç saatlere kadar süren programda çevrecileri hedef alan Bardakçı ve Bakana Eroğlu’na çevrecilerden zehir zemberek bir yanıt geldi.

‘BARDAKÇI’NIN AĞZINI TEMİZLEMEK KOLAY DEĞİL!’

Edirne’den Kastamonu’ya, Tunceli’den Antalya’ya kadar birçok ilde mücadele yürüten çevrecilerin programla ilgili yaptığı ortak açıklamada, “Tarih bilgesi Murat Bardakçı programında daha önce de yaptığı gibi yine çevrecileri aşağılamaya çalışmıştır. Murat Bardakçı’nı ağzı Ergene nehrinden çok daha kirlidir. Ve Murat bardakçımın ağız kirliliğini temizlemek kolay olmayacaktır” ifadelerine yer verildi.

‘BARDAKÇI KENDİSİNİ OSMANLI ASİLZADESİ SANIYOR’

“Bizler doğaya ve geleceğimize haksızlık edenleri kınıyor ve protesto ediyoruz” görüşüne yer verilen açıklamada, “kendini Osmanlı asilzadesi zanneden, özentili Murat Bardakçı programında çevrecileri itibarsızlaştırmaya çalışırken, genelde enerji yatırımları yapmaya çalışan Ciner Holding patronuna şirin gözükmeye çalışmakta, taltif etmekte ve kendi programını da sürdürmek için uğraşmaktadır” denildi.

‘BAKAN’A ÇANAK TUTULUYOR’

Türkiye’de yaşanan bu sürecin bir çevre ve demokrasi mücadelesi olduğunun vurgulandığı açıklamada, “bizler bu şekilde bire çevre ve demokrasi mücadelesi veriyoruz. Çünkü bakan çevreyi korumak yerine yok etmek üzere çalışmalar yapmakta ve bunu da çevrecilere yüklenerek antidemokratik bir şekilde sürdürmekte, Bardakçı ve yanındakiler de buna tam olarak çanak tutan ortam oluşturmaktadırlar” görüşüne yer verildi.

Murat Bardakçı, daha önce Habertürk Gazetesi’nde yazdığı yazılarla Allianoi diye bir yerin olmadığını belirterek çevrecileri “entel dantel” olarak eleştirmiş ve bu yazıları çevrecilerin tepkisini çekmişti.

Bardakçı ve Bakan Eroğlu’nun kınandığı ortak açıklamada, Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Antalya Şube Başkanı Hediye Gündüz, İstanbul Yeşil Sol Hareketi’nden Ender Eren, Edirne Barosu Çevre Komisyonu’ndan Av. Bülent Kaçar, Bodrum’dan Nihat Çavdar, Tunceli- Munzur Koruma Kurulu’ndan Hasan Şen, Karadeniz İsyandadır Platformu’ndan Hatice Hacısalihoğlu, Kastamonu Loç Vadisi Platformu’ndan Zafer Keçin ve Fındıklı Derelerini Koruma Platformu’ndan Mevlüt Gürkan’ın imzaları yer aldı.

BARDAKÇI VE BAKAN EROĞLU’NA KİM NE YANIT VERDİ?

Zafer Keçin (Loç Vadisi-Kastamonu):

“Sayın Murat Bardakcı Çevre ve Orman Bakanını programına konuk alıp derelerini bekleyen köylüleri eleştiriyor. Tarih araştırmaları yapan Bardakçı hiç kıyaslama yapamıyor mu? Bu topraklar her dönem emperyalistlerin hedefidir ve su bu yüzyılın en değerli akçesi’dir.

Sayın Bardakçı’nın dedesi milli mücadele kahramanıdır, dedesinin kazandığı toprakları satıyor, umarım torunu savaşarak almak zorunda kalmaz. Sayın Veysel Eroğlu sanki enerji bakanı, ülkenin enerjiye ihtiyacı varsa bırak enerji bakanı düşünsün, sizin göreviniz ormanları korumak. Hiç kimse sizi enerji için sorumlu tutmayacak fakat doğa katili olarak tarihin arka odasında adınız hep olacak.”

Hatice Hacısalihoğlu (Karadeniz İsyandadır Platformu):

“Sayın bakan, Allianoi yoksa Çevre Bakanı da yoktur. Zira Çevre Bakanı çevre ve doğayla iş yapmak yerine, tamamen enerji şirketlerinin sözcülüğünü yapmaktadır. Bakanını yaptığı bu açıklamalar yaşam savunucularının mücadelelerine sahip çıkmaları daha da arttırmaktadır.”

Hediye Gündüz ( TTKD Antalya):

“Habertürk’te yayınlanan programda çevrecilere çok hakaret edildi. Bu üslup ve düzey, en ilkel kabilelerin kültüründen çok daha ilkel bir üslup ve görüntüydü. Son derce seviyesiz, bilimsellikten, çevre bilgisinden uzak ve çirkindi. Bakan daha çevre adına görevinin ne olduğunu bile idrak edememişliğini sürdürüyordu. Bakanı görevinin gereğini yapmaya davet ediyorum, Bardakçıyı ‘da toplumun önünden çekilmesini ve sakillikle topluma kötü örneklikten uzak durmasını söylüyorum.”

Hasan Şen- (Munzur- Tunceli):

“Yaşam savunucularına hakaret edenler, savunucuların Anadolu halkının tarihine, doğasına, suyuna, toprağına, inancına ne kadar saygılı olduklarının farkında değiller. Onlar doğayı korumayı kendine hedef edinmiş kişi ve kuruluşlara saygılı olmayı öğrenmelidirler. Onlar Sermayenin sözcüsü olmak yerine halkın ve Munzur’un kırmızı pullu alabalığının sözcüsü olmalıdırlar. Bunlar konuştukça halkın değerleri inciniyor, biz inciniyoruz. Biz bunlara karşı suyun etrafında birleşerek daha büyük bir insanlık barajı kuracağız.”

Nihat Çavdar (Bodrum):

“Bir hükümet adamı, daha da ilerisi, bakanı olan kişinin, doğaya bu kadar duyarsız olup doğa için mücadele edenlere hakaret ve haksızlık etmesi bu makamdaki birinin kendine nasıl yakıştırdığını anlayamıyoruz. Bakan bu kadar cahil ve çevre düşmanı mı olmalıdır? Sözlerini kendine iade ediyor ve kınıyoruz. Hurafe şeklindeki bilgileri ile kendini büyük tarihçi sanan ve AKP iktidarına kadar adı bile duyulmamış zatı muhterem Murat Bardakçı, şimdi çevreci mi oldu? Bu ekoloji ve doğa çalışma sistemi ben dedim oldu ve şu kitapta şu yazar ile yürümez, apartman dairesinde tarihimsi kitaplar okumakla öğrenilmez. Önce tarihi, sonra çevreyi öğrenip öyle konuşsun. Onu da kınıyoruz.”

Mevlüt Gürkan (Fındıklı Derelerini Koruma Platformu-Rize):

“Habertürk TV de tarih konuşmalarında çevre konusunda halkın istekleri dışında uygulama yapanları tarih nasıl yazacak. Çevremize yapılmak istenen katliamların yapılmasına kesinlikle izin vermeyeceğimizi, yaşam alanlarımıza hoyratça yapılan saldırılara direneceğimizin bilinmesi istiyoruz. Tarih doğru ve haklı direnişlerin kazandıkları yazar, bizde bu saldırılar karşısında pes etmeyeceğiz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.