Murat Karayılan ve Duran Kalkan hakkında yakalama kararı

Derik Kaymakamı Muhammet Fatih Safitürk’ün şehit edildiği saldırıya ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında “terör örgütü” PKK’nın yöneticisi olma suçlamasıyla Murat Karayılan ve Duran Kalkan hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

İçişleri Bakanlığı’nca Kanun Hükmünde Kararname (KHK) gereği Derik Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilen Kaymakam Safitürk’ün, PKK 10 Kasım’da makam odasında el yapımı patlayıcı ile düzenlenen saldırısında “şehit” olmasının ardından Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma sürüyor.

murat karayılan.jpg

 

Soruşturma kapsamında Mardin 1. Sulh Ceza Hakimliği, “terör örgütü” PKK’nın yöneticilerinden Murat Karayılan ve Duran Kalkan hakkında “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma, kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak öldürme ve yangın, su baskını, tahrip, batırma, bombalama ya da nükleer biyolojik kimyasal silah kullanarak öldürme” suçlarından yakalama emri çıkarıldı.

7 KİŞİ TUTUKLANMIŞTI

Soruşturma kapsamında emniyet ve jandarma ekiplerince gözaltına alınan 71 kişiden adliyeye sevk edilen 29 şüpheliden 17’si savcılıktan serbest bırakılırken, mahkemeye çıkarılan 12 kişiden Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Tahsin Erdaş ile Yazı İşleri Şefi Şerif Mesutoğlu, eşi Saime Mesutoğlu, Derik Belediyesi Zabıta Amiri Vedat Erol, çaycı Fikret Bağı, odacı Devran Aslan ve işçi Nursel Eser, “kamu görevlisini kamu görevinden dolayı tasarlayarak, bomba koyarak öldürmek”, “devletin birliğini bozmak” suçlarından tutuklamış, 5’i de serbest bırakılmıştı.

PATLAYICI, KAYMAKAMLIK BİNASINDAN İNFİLAK ETTİRİLMİŞTİ

Olaya ilişkin yürütülen soruşturmada, Kaymakam Safitürk’ün, saldırıdan 3 gün önce İçişleri Bakanlığının belediyelere görevlendirilen mülki idare amirleri ile ilgili toplantıya katılmak üzere Ankara’ya gittiği ve patlamanın olduğu gün dönerek göreve başladığı, patlayıcının da Safitürk’ün il dışında bulunduğu sırada makam odasına tuzaklandığı ortaya çıkmıştı.

Olay yeri inceleme ekiplerince yapılan çalışmada elde edilen deliller sonucu, makam odasına tuzaklanan patlayıcının uzaktan kumandayla kaymakamlık binasının içinden infilak ettirildiği belirlenmişti.

2038580cookie-checkMurat Karayılan ve Duran Kalkan hakkında yakalama kararı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.