NATO: Topyekün bir işgal görüyoruz

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları, Ukrayna’daki gelişmeler kapsamındaki güvenlik durumunu görüşmek üzere telekonferans yoluyla bir araya geldi. NATO, Ukrayna zirvesi sonrası yaptığı açıklamada, “Putin’in saldırı kararı korkunç stratejik bir hata” dedi. Stoltenberg, “Topyekün bir işgal görüyoruz. Kiev’e silah yardımı yapılacak” ifadelerini kullandı.

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları, Ukrayna’daki gelişmeler kapsamındaki güvenlik durumunu görüşmek üzere bugün telekonferans yoluyla bir araya geldi.

NATO Olağanüstü Zirvesi’nde, liderler, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesini ve son gelişmeleri ele aldı.

NATO, Ukrayna zirvesi sonrası yaptığı açıklamada, “Putin’in saldırı kararı korkunç bir hata” dedi.

Genel Sekreter Stoltenberg, “Topyekün bir işgal görüyoruz. NATO topraklarının her santimetrekaresini koruyacağız” derken, “Kara, hava ve denizde müdahale gücünü harekete geçirdik” diye konuştu.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in açıklamalarından satır başları:

Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle olağanüstü toplanan ve Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın temsil ettiği NATO Zirvesi bitiminde basın toplantısı düzenledi.

Rusya’nın son aylarda Ukrayna civarında yaptığı büyük yığınak sonrasında NATO’nun caydırıcılığı ve savunmasını güçlendirdiğini hatırlatan Stoltenberg, Rusya’ya “anlamsız savaşı” sonlandırma, güçlerini çekme ve diplomasiye dönme çağrısında bulundu.

Stoltenberg, şöyle konuştu:

“Dün NATO müttefikleri savunma planlarımızı harekete geçirmişti. Bunun sonucu olarak havada, karada ve denizde duruşumuzu güçlendirmek ve olasılıklara hızlıca karşılık verebilmek için NATO Mukabele Kuvveti unsurlarını konuşlandırıyoruz. ABD, Kanada ve Avrupalı müttefikler ittifakın doğusuna birlerce ilave asker gönderdi. Farklı yerlerde alarm durumunda 100’den fazla savaş uçağımız ve Kuzey’den Akdeniz’e kadar üç uçak gemisi grubunu da içeren 120 gemimiz bulunuyor. Yanlış anlaşılmalara ve yanlış hesaplara yer olmamalı. Her bir müttefiki, ittifakın her bir santimetresini korumak ve savunmak için ne gerekiyorsa yapacağız.”

NATO Mukabele Kuvveti’nin bazı unsurlarının halihazırda hareket halinde olduğunu dile getiren Stoltenberg, kara güçlerinin birkaç gün içinde harekete geçeceğini söyledi.

Stoltenberg, NATO Mukabele Kuvveti’nin toplu savunma bağlamında ilk kez konuşlandırılacağını, bu kuvvetin ABD’li ve Avrupalı askerleri içerdiğini aktardı.

“DURUMU YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ”

Stoltenberg, bir soru üzerine Rus birliklerinin Ukrayna’nın başkenti Kiev’e doğru hareket ettiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Rusya’nın mesajlarının ve söylemlerinin gösterdiği şeyin demokratik yollarla seçilmiş Ukrayna hükümetini değiştirmek olduğuna şahit oluyoruz. Ukrayna hükümeti ile yakın temas halindeyiz. Durumu yakından takip ediyoruz. Halen belirsiz bir durum var ama gördüğümüz şey Ukrayna güçlerinin cesurca savaştığı ve Rus güçlerine hasar verdikleridir.”

UKRAYNA’YA HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİ DESTEĞİ

NATO ülkelerinin Ukrayna’ya desteğinin sürdüreceğini vurgulayan Stoltenberg, Ukrayna’ya uçaksavar ve hava savunma sistemleri gönderilip gönderilmeyeceğinin sorulması üzerine şunları söyledi:

“Bugünkü NATO zirvesinde müttefikler Ukrayna’ya desteklerinin ve verilen silahların çeşitleri hakkında diğer üyelere bilgi verdiler. Bunların bazıları hava savunma sistemlerini de kapsıyor. NATO müttefikleri Ukrayna’ya askeri ve diğer çeşit ekipman desteğini sürdürecek.”

SİBER SALDIRILAR

Stoltenberg, Rusya’nın NATO müttefiklerine siber saldırılar düzenlemesi durumunda “bir müttefike yapılan saldırının tüm müttefiklere yapıldığını kabul eden” 5. Madde’nin harekete geçip geçmeyeceğinin sorulması üzerine “Siber saldırılar 5’inci maddeyi harekete geçirebilir.” dedi.

Siber güvenliği güçlendirmeye yoğunlaştıklarını, bu alanın riskli olduğunu bildiklerini vurgulayan Stoltenberg, ayrıca örneğin Karadeniz’de istenmeyen olaylar ve kazaların önlenmesi için ayrıştırma mekanizmalarının bulunduğunu belirterek, ABD’nin bu tür mekanizmayı Suriye’de bunu uzun süredir kullandığını hatırlattı.

Gürcistan, Moldova ve Bosna Hersek gibi ülkelere demokratik reformlarında başarı sağlamaları için destek verileceğini de belirten Stoltenberg, transatlantik bağın önemine vurgu yaptı.

‘EN GÜÇLÜ ŞEKİLDE KINIYORUZ’

NATO’nun Ortak Sefer Gücü (JEF) ülkelerinin liderleri, “Rusya’nın Ukrayna’ya askeri saldırısını mümkün olan en güçlü şekilde kınadıklarını” açıkladı.

NATO’nun Ortak Sefer Gücü (JEF) İngiltere, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Latvia, Litvanya, Hollanda, Norveç ve İsveç’ten oluşuyor.

NATO’nun Birleşik Krallık liderliğindeki görev grubu ortak bir açıklamada, “özgür ve egemen bir Avrupa ülkesine yapılan bu vahşi ve sebepsiz saldırıdan dehşete düştüklerini” söyledi. Yetkililer, saldırının “Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nin ve Rusya’nın Helsinki Nihai Senedi, Paris Şartı ve Budapeşte Memorandumu’nun temel taahhütlerin ciddi bir ihlali olduğunu” açıkladı.

Yapılan açıklamaya şu şekilde devam edildi:

“Rusya’yı akan kanı durdurmaya, gerilimi derhal azaltmaya ve kuvvetlerini Ukrayna’nın egemen ve uluslararası kabul görmüş sınırlarının dışındaki mevzilere çekmeye çağırıyoruz. Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ‘güçlü bir şekilde’ destekliyoruz.”

2587110cookie-checkNATO: Topyekün bir işgal görüyoruz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.