Neo-Nazi sanıklar mahkemeye çıktı

SİNAN ERSOY / LONDRA – Yasadışı İngiliz Neo-Nazi grubu National Action’a (Ulusal Eylem) bağlı olmakla suçlanan beş erkek ve bir kadın hakim karşısına çıktı.

Westminster Sulh Ceza Mahkemesi, sanıkların örgütün yasaklanmasına rağmen faaliyette bulunmakta ısrar etmekle suçladı.

West Midlands Terörle Mücadele Birimi liderliğindeki bir soruşturmada, altı kişi grubun üyesi olma suçlamasını kabul etmedi.

8 Ocak günü yapılan duruşmada suçlanan sanıklar şöyle:

– Nathan Pryke, 26 yaşında, Dartford Road, March, Cambridge

– Adam Thomas, 21 yaşında, Waltham Gardens, Banbury, Oxfordshire

– Claudia Patatas, 38 yaşında, Waltham Gardens, Banbury, Oxfordshire

– Darren Fletcher, 28 yaşında, Kitchen Lane, Wednesfield, Wolverhampton

– Daniel Bogunovic, 26 yaşında, Crown Hills Rise, Leicester

– Joel Wilmore, 24 yaşında, Bramhall Moor Lane, Hazel Grove, Stockport

Altı Neo-Nazist Aralık 2016 ile Eylül 2017 arasında Ulusal Eylem’e bağlı olmakla suçlanıyor.

Beş zanlı kimliklerini İngiliz olarak verdi, ancak Thomas ile yaşayan fotoğrafçı Patatas, mahkemeye Portekizli olduğunu bildirdi.

Adam Thomas kendisine karşı ek bir iddia olan terör eylemi hazırlamakta kullanılabilinecek Anarşisti Pişirme Kitabı 2000’i bulundurmak suçlamasını kabul etmedi.

Boguvonic ayrıca, 2016’da Birmingham Üniversitesi ‘daki Aston kampüsünde tehdit, küfür veya hakaret içeren materyal yayınlayarak ırksal nefreti kışkırtmak istemekle suçlanıyor.

Fletcher, mahkemenin önceden 5 kez uyguladığı anti-sosyal emrini ihlal etmekle de karşı karşıya.

Wilmore, eski bir ordu rezervi ve 2011 ile 2013 yılları arasında Royal Logistic Corps’de görev yapmış.

Grup 19 Ocak’ta Merkezi Kriminal Mahkemesi olan Old Bailey’de tekrar hakim karşısına çıktı ve davanın Nisan ayı civarında Birmingham Kraliyet Mahkemesinde devam edilmesine karar verildi.

Claudia Patatas hariç tüm sanıkların tutukluluğu devam ediyor.

NATIONAL ACTION?

Grup Aralık 2016’da İçişleri Bakanlığı tarafından yasaklandı. Farklı birimleri olan Irkçı neo-nazi grup 2013 yılında kuruldu. Yerel toplumları huzursuz edip provokatif sokak eylemleri düzenleyen grup propaganda materyallerini özellikle gençleri saflarına katmak için hazırlıyor. Kin dolu ırkçı, antisemitik ve homofobik olan grubun ideolojisi Britanya’da ırk savaşı çıkarmaya yönelik. İçişleri Bakanlığı grubu demokrasiyi reddeden, Britanya devletine karşı olup etnik gruplara karşı şiddet uygulayarak toplumu bölmeyi hedeflemek ile suçlayarak yasaklamıştı. Adada ilk defa bir ırkçı grup yasadışı ilan edildi ve terör örgütü kategorisine alındı.

Hükümet Eylül 2017’de yeni bir karar çıkartarak grubun alternatif isim olarak kullandığı Scottish Dawn (İskoç Şafağı) ve (National Socialist Anti-Capitalist Action- Nasyonal Sosyalist Anti-Kapitalist Eylem) NS131’i de yasakladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.