Netanyahu erken seçimden vazgeçti

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, muhalefetteki Kadima partisi lideri Şaul Mofaz’la son anda bir anlaşmaya varması üzerine erken seçime gitme kararını iptal etti.

Netanyahu’nun, ana muhalefet partisi Kadima ile geniş tabanlı bir koalisyon hükümeti kurulması konusunda anlaşmaya vardığı belirtildi. Yeni hükümette Kadima’ya yeni lider seçilen Şaul Mofaz’ın başbakan yardımcısı olarak görev yapacağı iddia edildi.

LİVNİ KOALİSYONU REDDEDİYORDU

Kadima partisinin Mofaz’dan önceki lideri, İsrail’in eski Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Netanyahu’nun Filistinlilerle barış görüşmeleri konusunda ciddi olmadığı gerekçesiyle koalisyon yapmayı reddetmişti.

MOFAZ İRAN’A SALDIRIYA KARŞI

Netanyahu hükümetinin, İsrail’in, İran’ın nükleer tesislerinin bulunduğu alanlara tek başına saldırı düzenlemesine karşı çıkan eski genelkurmay başkanı ve Savunma Bakanı Mofaz’la vardığı anlaşmanın, bu ülkenin İran’a saldırı düzenlemesi konusunda alması muhtemel kararlar üzerinde önemli bir etkisinin olacağı yorumları yapılıyor.

PERES DOĞRULADI

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in bürosundan yapılan açıklamada da, erken seçime gitme kararının iptal edildiği doğrulandı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 6 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, daha önce 2013 yılında yapılacağı duyurulan seçimlerin erkene alınarak 4 Eylül 2012’de yapılacağını söylemişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.