Netanyahu’nun evinin önünde protesto gösterisi

İsrail’de Başbakan Benyamin Netanyahu’nun evinin önünde düzenlenen protesto gösterisinde Netanyahu’ya istifa çağrısında bulunuldu. ABD, Almanya, Fransa ve İngiltere’de Filistinlilere destek gösterileri yapıldı.

İsrail’de Başbakan Benyamin Netanyahu’nun evinin önünde Cumartesi akşamı protesto gösterisi düzenlendi. The Times of Israel gazetesi, Netanyanu’ya istifa çağrıları yapan grupla polis arasında çatışma meydana geldiğini, göstericilerin güvenlik şeridini geçmeye çalıştığını ve üç kişinin geçici olarak gözaltına alındığını duyurdu.

Göstericiler, radikal İslamcı Hamas’ın İsrail tarihindeki en korkunç katliam olan 7 Ekim saldırılarını gerçekleştirebilmesi sebebiyle Netanyahu yönetimini sert bir dille eleştiriyor ve İsrail ile Hamas arasında esir takası yapılmasını talep ediyor. İsrail’in verdiği bilgiye göre Hamas 7 Ekim saldırıları sırasında 240 İsrailliyi rehin alarak Gazze’ye götürdü. Rehineler arasında çocuklar da bulunuyor.

İsrail’de Tel Aviv’in yanı sıra başka kentlerde de Netanyahu karşıtı gösteriler düzenlendiği bildiriliyor. Göstericiler Başbakan Netanyahu’dan “kamuoyuna hatalı olduğunu açıklamasını” talep etti.

Protestolardan kısa bir süre önce İsralli rehinelerin aileleri Netanyahu ile görüşmüş ve Başbakan’dan esir değişimi yapılmasını talep etmişti. Netanyahu ise, Hamas İsrailli rehineleri serbest bırakana kadar Gazze Şeridi’nde ateşkes ilan edilmesini kabul etmediğini açıkladı.

ABD, Almanya, İngiltere ve Fransa’da da protesto gösterileri
Dünya genelinde Filistinlilere destek gösterileri devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) başkenti Washington’da dün binlerce kişi Gazze Şeridi’nde ateşkes ilan edilmesi için protesto gösterisi düzenledi. Gösteride ABD Başkanı Joe Biden, ateşkese destek çağrısı yapmadığı gerekçesiyle eleştirildi. Biden insani yardımların Gazze’ye ulaştırılması için insani araya ihtiyaç olduğunu duyurmuştu.

ABD’nin yanı sıra dün Almanya, Fransa ve İngiltere’de de Gazze Şeridi’nde ölenlerin sayısının artması ve bölgeden gelen yıkıcı görüntüler nedeniyle protestolar düzenlendi.

2729920cookie-checkNetanyahu’nun evinin önünde protesto gösterisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.