İngiliz basınında Chelsea – Fenerbahçe

The Daily Telegraph gazetesi, Chelsea takımının son 5 sezonda dördüncü kez yarı finale ulaştığına dikkat çekerken, “Chelsea Türk lokumunun tadını çıkardı” başlığını kullandı.


Yorumda, bu durumun çok da etkileyici olmayan 2 gol sayesinde gerçekleştiği kaydedilirken, “2002 finalinde Real Madrid’e karşı Bayer Leverkusen’de kaybeden Michael Ballack, erken ve aslında sonucu haber veren golü attı. Kapanış sahnesinde ise Fenerbahçe durumu eşitlemeye çalışırken Frank Lampard ikinci golü ekledi” denildi.


Maçın kahramanının ise beklenmeyen bir isim olduğu ifade edilen Telegraph gazetesi yorumunda, Chelsea kalecisi Cech’in sakat olduğu hatırlatıldı. Yazıda, yedek kaleci Carlo Cudicini’nin de oyunu erken terk ettiğine dikkat çekilirken, böylece oyuna giren Hilario’nun, iki şahane kurtarışla Chelsea’yi yarı finale taşıdığı ve maçın kahramanı haline geldiği ifade edildi.


Chelsea’nin maçta erken hakimiyet kurmanın avantajını yaşadığını da belirten Telegraph yazarı, Chelsea’nin ikinci yarıya galip başlamasına rağmen bu durumu avantaja ve “gollere” çevirmekte yetersiz kaldığını bildirdi.


Fenerbahçe’nin son çare olarak Kezman’ı oyuna dahil ettiği, oyundaki hassas dengenin her iki taraf için de iyice göze çarpar hale geldiği, her iki tarafın da “bir gol daha atılırsa bunun sonucu belirleyecek güçte olduğunu farkına vardığını” kaydeden Telegraph, “sonuçta hem eğlenceli hem de heyecan verici bir durum ortaya çıktı. Fenerbahçe teslim olmayı reddetti. Kaleci Hilario biri Gökhan Gönül, diğeri Kazım Kazım’ın atışlarında iki olağanüstü kurtarış yaptı” diye yazdı.


The Guardian gazetesinde yer alan maç yorumunda da Lampard’ın son şovunun Chelsea’nin turu güvenli şekilde geçmesini garanti ettiğine dikkat çekildi. Chelsea taraftarının maç boyunca takımın hücuma dayalı atak futbol oynaması yolunda tezahürat yaptığı, ancak teknik direktör Avram Grant’ın ise Ballack’ın sunduğu erken avantaja tutunmaktan yana bir tutum sergilediği belirtilen yorumda, Chelsea’nin Fnerbahçe atakları karşısında adeta Şampiyonlar Ligi hayali üzerinde zar attığı, yani bir nevi kumar oynadığı kaydedildi.


Grant’ın oyun taktiğinin Fenerbahçe’yi adeta hücuma davet ettiği ve rakibe bir inisiyatif sağladığı belirtilen yorumda, “Tabii kimse önemli olanın sonuç olduğunu inkar edemez. Grant belki heyecan verici bir oyun sergileme sözünü tutmakta başarısız oldu, ama asıl önemli olanın sonuç olduğunu bir kere daha kanıtladı” denildi.


The Daily Mirror gazetesi de Michael Ballack’ın, dün Chelsea’ye daha oyunun başlangıcında attığı golle bir rüya armağan ettiğini, Lampard’ın ise Chelsea’yi Şampiyonlar Ligi yarı finaline taşıyan kahraman olduğunu yazdı.


Chelsea’nin bundan sonraki maçlarında bir kaleci krizi yaşayabileceğine işaret edilirken, gazetenin bir diğer yorumunda ise “tahmin edin bir sonraki aşamaya kim geçti: İnanılmaz maviler” başlığı kullanıldı.


TEHLİKELİ ALANDA BASİT PASLAŞMALAR


The Sun gazetesinin yorumunda ise Zico’nun takımının maça en az İstanbul’daki kadar gergin çıktığı öne sürüldü ve “tehlikeli bölgelerde son derece basit paslaşmalar yaptılar ve Chelsea’nin hiç uğraşmadan dünyanın en iyisi gibi görünmesine yol açtılar” denildi.


Chelsea’nin aslında daha oyunun çok başlarında avantajını ikiye katlaması gerektiği de savunulan yorumda, oyun ilerledikçe Fenerbahçe’nin durumun güçlüğünün iyice farkına vardığı iddia edildi.


Erken gelen ilk gole rağmen Chelsea’nin ikinci gol atılmadan son derece rahatsız göründüğünü kaydeden gazete, Fenerbahçe’nin, Chelsea sahasında zaman zaman hem adam hem de yer bulduğunu, ancak bunu gole çevirmeyi başaramadığını yazdı.
Daily Mail gazetesi ise Ballack’ı öven bir başlığa yer verdiği haberinde Chelsea’nin, dün Stamford Bridge’de “A sınıfı futbolunu oynamadığını, buna gerek de kalmadığını” yazdı.


Fenerbahçe’nin Şükrü Saracoğlu’ndaki kahramanca performansına hiç benzemeyen zayıf bir direniş gösterdiğini öne süren gazete, “Zico’nun takımı oyun kuramadı ve Chelsea turu geçti” diye yazdı.


Oyunun ilk yarısının sonlarına doğru Chelsea’nin durgun savunmasını zorlayan Lugano’nun kafa çıkışına dikkat çekilen yorumda, Chelsea’nin bu noktada neredeyse bir beraberliğe mahkum edilmeye yaklaştığı belirtildi.


İşte bu nedenle Grant’ın devre arasında takımına geçen hafta yaşananların ardından, bu hafta neler olabileceğini anlatmak zorunda kaldığı belirtilen yorumda, sonucu Lampard’ın golünün belirlediği ve Chelsea’nin önünde şimdi zorlu Liverpool aşamasının bulunduğu bildirildi.


The Times gazetesi de Ballack’ın dünkü maçta gösterdiği performansı övdü ve ünlü futbolcunun dün Chelsea açısından oyundaki tansiyonu düşüren isim olduğunu yazdı.


Fenerbahçe’nin bazı pozisyonlarda Chelsea’de paniğe sebep olduğu hatırlatılan yorumda, “Chelsea oyuna aynen İstanbul’daki tempo ve amaçla başladı, ancak yine bunu korumakta başarısız oldular” denildi.


 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.